98/1 Uzun Dönem Askerlik

Bu yazımız 98/1 Uzun Dönem (12 ay) askerlik yapacak askerlere bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Eğer siz 2018 yılı şubat ayında uzun dönem olarak askere gidecekseniz o zaman siz de bir 98/1 tertip olarak tanımlanırsınız.  Yazımızı okuduktan sonra kafanıza takılan soruları yorum bölümünden bizlere iletmeniz durumunda size sorunuzun cevabı detaylı olarak verilecektir.

Milli Savunma Bakanlığı resmi sitesinde 98/1 tertipler için bir duyuru yayımladı. Bu duyuruya göre 98/1 tertiplerin askerlik yeri 12 Ocak 2018 tarihinde açıklanacaktır. Bir saat belirtilmemiştir. 97/4 Tertiplerin askerlik yeri saat 16:00 gibi açıklanmıştı. Daha önceki celplerde saat 10:30 da açıklanan da olmuştu.

Askere gidecek kişiler kısa dönem yada uzun dönem (asteğmenlik) ve uzun dönem (12 ay er) fark etmemek üzere toplamda 4 celp döneminde askere alınırlar. Bu celp dönemleri Şubat Celp Dönemi, Mayıs Celp Dönemi, Ağustos Celp Dönemi ve Kasım Celp dönemi olmak üzere toplamda 4 adettir. Bu celp dönemleri haricinde askere alım yapılmaz. Askere gitmek isteyen kişiler de her istediği ayda askere gidemez. Askere gitmek isteyen kişiler bu celp dönemlerine uymak zorundadır. Yani askere ya şubat, ya mayıs ya ağustos ya da kasım ayında gidebilirsiniz. Diğer aylarda askere gitmeniz mümkün değildir. Uzun dönem er olarak askere gidecek kişiler şubat celp döneminde askere giderse XX/1, mayıs celp döneminde askere giderse XX/2, ağustos celp döneminde giderse XX/3 ve kasım celp döneminde askere giderse XX/4 olarak tanımlanır. Yani bir kişi mesela 2018 yılının Şubat ayında uzun dönem er olarak askere gidecekse bu kişinin askere 98/1 tertip olarak gider. 2018 Kasım ayında askere gidecek kişiler 98/4 tertiptir.

Askere Gitmek İçin Ne Zaman Başvuru Yapmalıyım?

Yıl içinde Şubat Celp Dönemi, Mayıs Celp Dönemi, Ağustos Celp Dönemi ve Kasım Celp Dönemi olmak üzere toplam 4 celp dönemi vardır ve siz bu celp dönemlerinden birinde askere gidebilirsiniz. Peki istediğiniz tarihte askerlik şubesine gidip başvuru yaparak istediğiniz tarihte askere gidebilir misiniz? Eğer kafanızda bir tarih var ve o celp döneminde askere gitmek istiyorsanız en az 2,5 ay öncesinde askerlik şubesine gidip ben şu tarihte askere gitmek istiyorum diye bildirmeniz ve gerekli işlemleri yaptırmanız gerekmektedir. Eğer celp dönemi son başvuru tarihini kaçırırsanız bir sonraki celp dönemine kalırsınız ve istediğiniz tarihte askere gidemezsiniz…Aşağıda askerlik celp dönemleri için son başvuru tarihleri gösterilmiştir…

Askerlik Celp Dönemi Son Başvuru Tarihleri

Şubat Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 30 Kasım
Mayıs Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 28 Şubat
Ağustos Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 31 Mayıs
Kasım Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 31 Ağustos
Bu tarihten sonra başvuru yaparsanız askere bir sonraki celp döneminde gidebilirsiniz.
Örnek 1: Diyelim ki siz Şubat celp döneminde askere gitmek istiyorsunuz. 30 kasıma kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz şubat celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 aralık ve sonrasında başvuru yaparsanız şubat celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi mayıs celp dönemine yazarlar.
Örnek 2: Diyelim ki siz mayıs celp döneminde askere gitmek istiyorsunuz.  Bu durumda 28 şubat tarihine kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz mayıs celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 mart ve sonrasında başvuru yaparsanız mayıs celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi ağustos celp dönemine yazarlar.
Örnek 3: Diyelim ki siz ağustos celp döneminde askere gitmek istiyorsunuz. 31 mayısa kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz ağustos celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 haziran ve sonrasında başvuru yaparsanız ağustos celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi kasım celp dönemine yazarlar.
Örnek 4: Diyelim ki siz kasım celp döneminde askere gitmek istiyorsunuz. 31 ağustos tarihine kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz kasım celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 eylül ve sonrasında başvuru yaparsanız kasım celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi şubat celp dönemine yazarlar.
Celp dönemleri için son başvuru tarihleri kesin tarihlerdir ve son derece önemlidir. Tarihleri kaçırmanız durumunda önceki celp döneminde askere gitmeniz mümkün değildir. Bu nedenle planınızı yukarıdaki son başvuru tarihlerini dikkate alarak yapmanız son derece önemlidir.
98/1 Acemi Birliği Ne Zaman Açıklanır? 
98/1 Şubat celp döneminde askere gidecek uzun dönem erlerin acemi ve usta birlikleri ocak ayının üçüncü haftası 15-21 ocak 2017 tarihi içerisinde açıklanacaktır.

98/1 Askerler Ne Zaman Askere Gidecek?

Askerlik yerleri bir aksilik olmaması durumunda ocak ayının son haftası  açıklanır. Askerlik yeriniz açıklandığı zaman sülüs kağıdınızda A grubu yada B grubu olduğunuz yazar. Askere gideceklerin % 90’ına A grubu geri kalanlara ise B grubu çıkar.

– A grubu çıkacaklar 3-8 şubat 2017 tarihleri arasında acemi birliklerine teslim olacaklardır.
– B grubu çıkacaklar Mart ayının ilk iki haftasında teslim olacaklardır.

MSB’nin 98/1 Tertipler (2018 Şubat Celp Dönemi)  İçin Yayınladığı Duyuru Metni

Milli Savunma Bakanlığı resmi sitesinde 98/1 tertipler için bir duyuru yapılmış ve bu duyuruya göre 98/1 tertiplerin askerlik yeri 12 Ocak 2018 tarihinde açıklanacaktır. Bir saat belirtilmemiştir…

ŞUBAT 2018 ER CELBİNDE SİLÂH ALTINA ALINACAK YÜKÜMLÜLERE AİT TRT DUYURUSU

 1. Şubat 2018 er celp döneminde silâhaltına alınacak er statüsündeki yükümlülerin, celp ve sevk işlemlerine ilişkin hususlar, 1111 sayılı askerlik kanunu’nun 45’inci maddesi uyarınca müteakip maddelerde açıklanmıştır.
 2. Şubat 2018 er celp döneminde;
 3. 1998 doğumlu ve bunlarla işleme tabi er statüsündeki yükümlülerden, kayıtlı olduğu askerlik şubesinin genel celp dönemi şubat 2018 olanlar,
 4. Celp dönemi şubat 2018 olmadığı halde, şubat 2018 celp döneminde silâhaltına alınmak isteyen yükümlülerden bu talepleri uygun bulunanlar,
 5. Yasal nedenlerle askerlikleri ertelenenler ile sevkleri tehir edilenlerden, erteleme ve sevk tehir şartlarını kaybettiklerinden şubat 2018 er celp döneminde sevke tabi olanların sevkleri yapılacaktır.
 6. Sevke tabi yükümlüler, sevk edilecekleri sınıf ve eğitim merkezleri ile hangi grupta silahaltına alınacaklarını, askerlik şubeleri ile e-devlet üzerinden 12 ocak 2018 tarihinden itibaren öğrenebilecekler, nüfus cüzdanlarını ibraz etmek suretiyle askerlik şubelerinden veya e-devlet üzerinden sevk evrakını alabileceklerdir.
 7. Şubat 2018 er celbinde sevke tabi yükümlülerden:
 8. Birinci grupta sevke tabi olanlar sevk işlemlerini;

(1) askerlik şubelerinden 12 ocak – 31 ocak 2018,

(2) e-devlet üzerinden 12 – 25 ocak 2018 tarihlerinde yaptırabileceklerdir.

 1. İkinci grupta sevke tabi olanlar sevk işlemlerini;

(1) askerlik şubelerinden 01 mart – 13 mart 2018,

(2) e-devlet üzerinden 01 – 08 mart 2018 tarihlerinde yaptırabileceklerdir.

 1. Sevk evrakını alan yükümlüler yol ve iaşe bedellerini nüfus cüzdanlarını ibraz etmek suretiyle ptt işyerlerinden veya ptt kart ile ptt matiklerden alabileceklerdir.
 2. Şubat 2018 er celbi 1’inci grupta sevke tabi olanlardan 31 ocak 2018 dahil, 2’nci grupta sevke tabi olanlardan 13 mart 2018 dahil tarihine kadar sevk işlemini yaptırmayanlar ile sevk evrakını aldıkları halde kendilerine tanınan yasal yol süresi sonuna kadar birliklerine katılmayanlar, 1111 sayılı askerlik kanunu’nun 89’uncu maddesi gereğince bakaya işlemine tabi tutulacaklardır.
 3. 1111 sayılı askerlik kanunu’nun 45’inci maddesi gereğince bu duyuru yükümlülere tebliğ niteliğindedir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
226 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Mustafa Ceran

98/1 Erler Şubata Kesin Gidermi

Ahmet cengiz

Ben 98 doğumluyum mayisata muane oldum celp donemi 2018 ağustos yaziyordu bende ailevi sebeblerden dolayi tekrar bas vurdum şubata gitmek istediğimi soyeldim tekarar işlem yaptilar verdikleri 2018 şubat yaziyir bana her dönem bak yuzde yüz subat olmaya bilir dedi acaba bi ihtimal da olsa kabul olma sansi varmı yardimci olursaniz sevinirim teşekkürler

Hakan Yıllar

Askerlik subesine gittigim zaman eger şubatta askere gitmek istiyorsan en geç aralıgın sonuna kadar vaktin var dedi bu dogrumu bide 2018 askerlik celp dönemleri açıklandımı

Muhammet irge

İyi günler. Ben muhammet. 8 Eylülde muayene oldum. Kağıdımda şubat 2018 yazıyor. Askere ne zaman gideceğim. Askere ne zaman gideceğimiz kütük bilgilerine göre mi yapılıyor. Kütük bilgilerine göre kasım yazıyor.

Ahmet cengiz

Ama memleketim ağustos kasım gönderiyor galiba bende dilekçeyi şubat diye verdim gitme ihtimalim var mı kardeşim. Ve e-devlete “07.11.2017 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünde bir sakıncası yoktur sınıf ve tertibat bekliyor” ne demek oluyor acaba teşekkürler şimdiden.

ilyas kızılaslan

ben 98 dogumluyum ve mus korkut kayıtlıyım mus subat kaldırıyo ve benım tercihimde subat tercihi yaptım kesin olarak subatta gidermiyim.

Furkan

ben 98 dogumluyum ve. Bingol merkeze kayıtlıyım bingol mayista kaldırıyo ve benım tercihimde subat tercihi yaptım kesin olarak subatta gidermiyim

Furkan

Bi cvp alabilirimiyim simdiden tesekurler

Harun canbaz

İyi günler ben 98 ocaklıyım 2ay önce askerlık şübeme gıttım yoklamamı aldım ve celb dönemım agustos cıktı ve ben şubattda askere gıtmek isdıyorum bunu onlara dile getirdım ve ilk celp tarıhını şubar sonra mayıs agustoz kasım yaptıkar ve bana ankaranın kabuk etıp etmıycegı hakkında bılgı veremıyolar sizce şubat ayında askere gıdebıkırmıyım yardımcı olun

Ferhat Aydemir

1988 dogumluyum Tecilim bitmesine sadece 1 ay var Subatta Askere gıtmek ıcın Kasım Sonuna Kadarmı basvurmam Lazım.10 sene rotarlı gıdıcez 88/1 tertip olacagımıza 98/1 tertip olacaz Buradan Askerden kaçmak istiyenlere YA SEVE SEVE YA S**** .alıyolar kardesım heryerde Engel zamanında gidin yapın .Yoksa benim gibi 30 yasından sonra yat kalk yapıp yerlerde surunursunuz.

Dilaver kanmış

Selamun aleyküm ben muayene oldum kağıtta şubat 4 gidecek yazıyor kesin şubat’a mı giderim

Abdullah Kaya

İyi günler 1998 haziran doğumluyum bağlı olduğum ilçem kasım celp döneminde gönderiyor. Ben ekim ayı içerisinde muayene oldum,erken sevk olmak istediğimi ve komando olmak istediğimi belirttim. Erken sevk tarihimi verdikleri belgede 01.02.18 olarak yazıyor. Şubatta gidip gidemeyeceğim tam olarak ne zaman açıklanır acaba ve komando olmak istiyorum seçeneğini işaretlemiş olmam erken sevk olmamda etken olur mu?

Ertuğrul ŞEN

Abi ben liseye geç başladığımdan dolayı hala lise okuyorum 98 aralık doğumluyum ben Ağustos da askere gitmek istiyorum ama okulum haziranda bitiyor mayısta askerlik şubesine gitsem ağustos celp dönemi için kayıt yaparlarmı bilgi verirsen çok sevinirim.

Abdullah Kaya

Vermiş olduğunuz cevap için teşekkür ederim bir sorum daha olacak. E-devlet üzerinden askerlik durum belgesi alamıyorum arkadaşımda ise sınıf ve tertibat bekliyor yazıyor bu ne anlama geliyor ben niçin alamıyorum?

Abdullah Kaya

Ben başvuru yaptım fakat ben bu belgeyi alamıyorum

E devlet hata veriyo

Arkadaşlar ben Ekimde muayne oldum elime bi tane kağıt verdiler o kağıt da 01.02.2018 yazıyor du ama bu kağıt e devlette çıkmıyor bir sorun yaratır mı askerlik için

E+devlet+hata+veriyo

Bi konuda yardımcı olur musunuz ?

E devlet hata veriyo

E devlette yaptığım işlem yürürlüğe girmediği için mi gözükmüyordur ??

veysel karataş

Ben 1998 doğumluyum muanemi oldum benim kütüğüm ağustos gönderiyor ama ben bugün işe giriş yaparken muasebeci şubat 7 ye kadar devlet çalışmana izin veriyor askere gitmen gerekiyor dedi şubattamı askerim acaba yardımcı olursanız sevinirim teşekürler. ..

veysel+karataş

Van nufusuna kayıtlıyım muane oldum ben celbime göre ağustos gönderiyor ama işyerim bana 7 şubata kadar çalışabilirsin devlet izin vermiyor askerlik süren gelecek dedi

veysel+karataş

Evet merkez tuşba ağustus gönderiyor e devlette ise 07.02.2018 e kadar askerlik yönünden bir sakıncası yoktur yazıyor ne zaman giderim.

Ömer Aygün

Abi şimdi ben siirt Tillo ya bağlıyim ama en devlet ten baktığımda 07 02 2018 tarihiné kadar bir sakıncası yoktur diyor bana bilgi verebilirmisiniz 1998 doğumlu y7m

Tarkan kılıçarslan

Şimdi ben 98 doğumluyum ne zaman askere gidicem bide komando olmak için askerliği birirmemizmi şazım saygılar sadece bilgi alma isiriyorum teşekkürler

CAN DZZ

Merhabalar , ben bu sene haziran temmuz gibi muayenemi olmuştum.Memleketim beni 4 tertip yolluyor fakat erken sevk dilekçesi verdim . 3 ay önce ikamet ettiğim yerden taşındım şuan bulundugun yerdeki askerlik şubesine gittim bugun oradaki hanfendi bana şuan şubat gidiyor gözüküyorsunuz dedi. Sizce kesinlik durumu nedir ?

CAN DZZ

Çok teşekkürler

doğukan dündar

merhaba bir sorum olucak merak ettimde sizin mesleğiniz nedir askermisiniz

salim taşçı

ben 98 doğumluyum 1 ocak 2018 de
başvuru yapsam askere gidiş tarihim 2018 yılı içerisinde olurmu

Şahin kaya

Merhabalar ben aydın sökeden yazıyorum ben askerlik muayenesine mayıs aydında gittim hangi cepte gitmek istersin dendi şubat dedim e devlette bakınca 01.02.2018 tarihine kadr engel yoktur deniyor bide aydın söke 2 devre kaldırıyor yardımcı olursanız sevinirim

Emre

1998 ne zaman beli olur gaziantep Şehitkamil

Soner

Merhabalar tecilimi bozdurup yoklama yaptırdım kütük Görele doğum yerim izmit eğer alacaklarsa beni mayıs ayında gidecekmişim askere şubat ta gitmek istiyorum acaba daha erken gitmenin bir yolu var mi.birde abilerim biri bahriyeli biri kisa dönem jandarma gittiler bana birim olarak ne çıkar

Ahmet

Ben 1997 Doğumluyum.Ama Tecil Ettirdim.Ne zaman askere giderim.Tecilim 31/12/2017 Biticek?

doğukan dündar

ben 1998 doğumluyum temmuz ayında tecilimi bozdum muayene oldum ve kağıdımda muhtemel sevk tarihi 01.02.2018 yazıyor edevlette ise 07.02.2018 sınıf ve tertibat bekliyor yazıyor ben ne zaman askere giderim ?

Mehmet zeman ayseli

Ben Eylül’de muayene oldum ve Kasım 2018 celp dönemli idim 1 Şubat’ 2018 de askere alınmak istyorum dedim bunun gerçekleşme ihtimali ne kadar yüksek bide uzmanlık için lise diploması zorunlumu lütfen cevap verin efendim görevimi yapmak için sabırsızlanıyorum

doğukan dündar

kağıdında ne yzıyor

İlhan demir

Mrb 1998 doğumluyum fakat hala 20 yaşıma girmedim şubatta askere girebilirmiyim sizce ?

Şerif gezici

Slm 18.01.1998 doğumlu olanların muayne tarihi ne zaman

Talat özen

Muayene oldum celp tarihi 1 şubat yazıyo ne zaman giderim ?

Osman Uçar

Ben Ekim in ilk haftası tescili bozdurdum bana verdikleri kağıtta Şubat ayında gidersin dediler ama bizim orası 98/3 götürüyor

Ferdi Bölükbaş

Şubatta askere gidicem 2 yıllık MYO mezunuyum 2018 astsubaylık alımlarına başvuru yapabilir miyim ?

General Cevdet

Ben General Cevdet, evet başvurabilirsin evladım. Biz bütün TSK işi gücü bıraktık burayı takip ediyoruz. Her şey sizin için

Ali

Sülüs kağıdını ne zaman alabiliriz? 15-21 Ocak’ta mı yoksa ocağın son haftası mı o belge bizim elimizde olur ?

Abdullah Kaya

Yapmış olduğum erken sevk dilekçesi hakkında bimere dilekçe yazmıştım ve şu şekilde bir cevap geldi;
“BİMER müracaatınız ilgi Kanun gereği incelenmiştir. 2018 yılı içerisinde şubenizin genel celp döneminden önce silahaltına alınmanız mümkün değildir. ”
Mümkün değilse neden erken sevk seçimi yaptırıyorlar?

doğukan dündar

1998li doğumlular erken sevk talebinde bulunamaz bulunsada kabul olmaz

doğukan dündar

temmuz ayında muayene oldum kağıdımda muhtemel sevk tarihi 01.02.2018 yazıyor edevlette ise 07.02.2018 sınıf ve tertibat bekliyor yazıyor ben ne zaman askere giderim

doğukan dündar

inşALLAH giderim ya şubedeki askerlerde gidersin demişlerdi ama çok nadir gidemezsin diyende olmuşdu

Başa dön tuşu