370. Kısa Dönem Askerlik ve Yedek Subay Askerlik

Değerli Ziyaretçilerimiz;
Askerlik yerleri 24 ocak 2018 tarihinde açıklanacak. Tarih 19 ocaktan 24 ocağa çekildi. Bugün tüm askerlik şubelerine mesaj gönderildi ve askerlik yerlerinin 24 ocak 2018 tarihinde açıklanacağına dair bilgi verildi. Askerlik yerleri 24 ocak 2018 tarihinde açıklanacak. KESİN BİLGİDİR!

Bu yazımızda 370. Kısa Dönem ve Yedek Subay olarak askerlik yapacak kişilere bilgi vereceğiz. 370 Dönemde askere gidecek kişiler 2018 şubat celp döneminde askere katılacak kişilerdir. Eğer siz 2018 şubat ayında askere gidecekseniz siz bir 370 kısa dönem yada 370. yedek subay askerlerden birisiniz demektir. Yani eğer siz 2018 yılının şubat ayında askere gitmeyi düşünüyorsanız yada bu celp döneminden sonraki bir celp dönemlerine kendinizi hazırlıyorsanız yazımızı dikkatle okumalısınız. Kafanıza takılan soruları yorum bölümünden bizlere iletmeniz durumunda size sorunuzun cevabı detaylı olarak verilecektir.

Askere gidecek kişiler kısa dönem yada uzun dönem (asteğmenlik) fark etmemek üzere toplamda 4 celp döneminde askere alınırlar. Bu celp dönemleri Şubat Celp Dönemi, Mayıs Celp Dönemi, Ağustos Celp Dönemi ve Kasım Celp dönemi olmak üzere toplamda 4 adettir. Bu celp dönemleri haricinde askere alım yapılmaz. Askere gitmek isteyen kişiler de her istediği ayda askere gidemez. Askere gitmek isteyen kişiler bu celp dönemlerine uymak zorundadır. Yani askere ya şubat, ya mayıs ya ağustos ya da kasım ayında gidebilirsiniz. Diğer aylarda askere gitmeniz mümkün değildir.

Askere Gitmek İçin Ne Zaman Başvuru Yapmalıyım?

Yıl içinde Şubat Celp Dönemi, Mayıs Celp Dönemi, Ağustos Celp Dönemi ve Kasım Celp Dönemi olmak üzere toplam 4 celp dönemi vardır ve siz bu celp dönemlerinden birinde askere gidebilirsiniz. Peki istediğiniz tarihte askerlik şubesine gidip başvuru yaparak istediğiniz tarihte askere gidebilir misiniz? Eğer kafanızda bir tarih var ve o celp döneminde askere gitmek istiyorsanız en az 2,5 ay öncesinde askerlik şubesine gidip ben şu tarihte askere gitmek istiyorum diye bildirmeniz ve gerekli işlemleri yaptırmanız gerekmektedir. Eğer celp dönemi son başvuru tarihini kaçırırsanız bir sonraki celp dönemine kalırsınız ve istediğiniz tarihte askere gidemezsiniz…Aşağıda askerlik celp dönemleri için son başvuru tarihleri gösterilmiştir…

Askerlik Celp Dönemi Son Başvuru Tarihleri

Şubat Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 30 Kasım
Mayıs Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 28 Şubat
Ağustos Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 31 Mayıs
Kasım Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 31 Ağustos
Bu tarihten sonra başvuru yaparsanız askere bir sonraki celp döneminde gidebilirsiniz.
Örnek 1: Diyelim ki siz Şubat celp döneminde askere gitmek istiyorsunuz. 30 kasıma kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz şubat celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 aralık ve sonrasında başvuru yaparsanız şubat celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi mayıs celp dönemine yazarlar.
Örnek 2: Diyelim ki siz mayıs celp döneminde askere gitmek istiyorsunuz.  Bu durumda 28 şubat tarihine kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz mayıs celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 mart ve sonrasında başvuru yaparsanız mayıs celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi ağustos celp dönemine yazarlar.
Örnek 3: Diyelim ki siz ağustos celp döneminde askere gitmek istiyorsunuz. 31 mayısa kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz ağustos celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 haziran ve sonrasında başvuru yaparsanız ağustos celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi kasım celp dönemine yazarlar.
Örnek 4: Diyelim ki siz kasım celp döneminde askere gitmek istiyorsunuz. 31 ağustos tarihine kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz kasım celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 eylül ve sonrasında başvuru yaparsanız kasım celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi şubat celp dönemine yazarlar.
Celp dönemleri için son başvuru tarihleri kesin tarihlerdir ve son derece önemlidir. Tarihleri kaçırmanız durumunda önceki celp döneminde askere gitmeniz mümkün değildir. Bu nedenle planınızı yukarıdaki son başvuru tarihlerini dikkate alarak yapmanız son derece önemlidir.
 370 Kısa Dönem Acemi ve Usta Birliği Ne Zaman Açıklanır

370 Kısa Dönem ve Yedek Subay Kasım celbinde askere gideceklerin acemi birlikleri ve usta birlikleri Ocak ayının son haftası içerisinde 24 Ocak 2018 tarihinde açıklanacaktır. 370 kısa dönem Şubat celbinde askere gideceklerin acemi birlikleri ve usta birlikleri Ocak ayının 3. haftası içerisinde 24 Ocak 2018 tarihinde açıklanacaktır. Bu tarihte nerede askerlik yapacağınız netleşecektir.

370 Kısa Dönem Askerler yada Asteğmenler Ne Zaman Askere Gidecek?

Sülüs kağıdınızda (askerlik yeri açıklandığında belli olur) sizin A grubu mu yoksa B grubu mu olduğunuz yazacaktır. Genellikle askere gideceklerin % 90 lık kısmına A grubu kalan %10 luk kısmına da B grubu çıkar.
– A grubu çıkacaklar 29-31 Ocak 2018 tarihleri arasında acemi birliklerine teslim olacaklardır.
– B grubu çıkacaklar 12-13 Mart tarihleri arasında teslim olacaklardır.

MSB’nin 370. Dönem İçin Yaptığı Duyuru Metni

Şubat 2018 celbinde silahaltına alınacak yedek subay aday adaylarına ait duyuru

 1. Şubat 2018 celbinde silahaltına alınacak yedek subay aday adaylarının sevk öncesi hazırlık işlemleri, sınıflandırma ve sevk işlemleriyle ilgili hususlar müteakip maddelerde açıklanmıştır.
 2. Şubat 2018 yedek subay celbinde birinci ve ikinci grup yedek subay nitelik listesine (ynl);
 3. 2017/01, 2017/02, 2017/03 ve 2017/04’üncü grup olarak yoklaması yapılan yükümlüler,
 4. 30 kasım 2017 tarihine kadar; 1981 ve daha yaşlı doğumlulardan yoklamasını yaptıranlar, erken sevk müracaatında bulunan ve başvurusu kabul edilenler, askerlik hizmetini 12 aylık erbaş/er statüsünde yapmakta iken dört yıllık fakülte veya yüksek okul bitirerek istekleri üzerine geçici terhis edilenler, erteleme ile sevk tehirleri sona erenler, dövizli/bedelli askerlik hizmeti kapsamından çıkartılanlar, daha önceki celp dönemlerinden bakaya olanlar (sınıflandırılmamış olanlar) alınacaktır.
 5. Şubat 2018 yedek subay celbinde; yedek subay nitelik listesine alınanlardan 01 eylül 2017 ile 31 aralık 2017 tarihleri arasında sevk öncesi hazırlık işlemini yaptıranlar sınıflandırılacaktır. E-devlet kapısından sevk öncesi hazırlık işlemlerini yaptıran yükümlülerden askerlik şubesi başkanlığına müracaat edip raporlama işlemlerini yaptırmayanlar sınıflandırılmayacaktır.
 6. 1111 sayılı askerlik kanununun 47’nci maddesi gereği sevk öncesi hazırlık işlem dönemi bitim tarihini kapsayan istirahat raporu bulunan yükümlüler, istirahat raporunun bitim tarihini takip eden ilk iş günü askerlik şubesi başkanlığına müracaat edecektir. Yasal mazeretleri olmadan 31 aralık 2017 tarihine kadar sevk öncesi hazırlık işlemleri için askerlik şubesi başkanlıklarına müracaat etmeyenler bakaya işlemine tabi tutulacak ve idari para cezası uygulanacaktır.
 7. Yükümlüler sevk öncesi hazırlık işlemlerini yaptırmak üzere askerlik şubelerine gelirken lisans diploması, not döküm belgesi (transkript), öğretmen bildirim çizelgesi, akademisyenlik belgesi (varsa), yabancı dil sınav sonuç belgelerini (varsa) hazır bulunduracaklardır.
 8. Seçim ve sınıflandırma sonuçları millî savunma bakanlığınca 24 ocak 2017 tarihinde e-devlet kapısından yükümlülere duyurulacaktır. Sınıflandırılan yükümlüler tekrar sınıflandırma işlemine tabi tutulmayacaktır.
 9. Seçim ve sınıflandırma sonucunda;
 10. Bir ve iki buçuk aylık temel eğitime tabi tutulacak yedek subay adayları ile kısa dönem erbaş/er statüsüne ayrılanların birinci grubu 29-31 ocak 2018, ikinci grubu ise 12-13 mart 2018 tarihleri arasında tertip edildikleri birliklere sevk edileceklerdir.
 11. Sınıflandırma sonuçları açıklandıktan sonra yükümlüler yukarıda belirtilen sevk başlangıç tarihlerinden iki iş günü öncesine kadar e-devlet kapısından ve askerlik şubelerinden sevk evrakını alabileceklerdir. Bu tarihlerden sonra sevk evrakı sadece askerlik şubesi başkanlıklarınca verilecektir.
 12. Yol ve iaşe parası, e-devlet kapısından sevk evrakını alan yükümlülere adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde bulunan adresi ile eğitim birliği, askerlik şubesi başkanlığından sevk evrakını alan yükümlülere ise sevk evrakını aldığı askerlik şubesi ile eğitim birliği arası esas alınarak verilmektedir. Yükümlüler isimlerine yapılan ödemeleri ptt şubelerinden veya ptt kartı ile pttmatiklerden alabileceklerdir.

ç. 1111 sayılı askerlik kanununun 47’nci maddesi kapsamında sevkin son gününü kapsayan istirahat raporu bulunan tıp doktorları istirahat raporlarının bitimini takip eden ilk mesai gününde sevk edilmek üzere askerlik şubesi başkanlıklarına müracaat edeceklerdir. Müracaat etmeyenler hakkında bakaya işlemi yapılacaktır. Bakaya tıp doktorlarından kendiliğinden askerlik şubesi başkanlıklarına müracaat edenler veya ele geçirilenler derhal sevk edilecektir.

 1. Seçim ve sınıflandırma sonucu tertip edildiği sınıf okulu/eğitim merkezlerine katılmayan yükümlüler bakaya işlemine tabi tutulacaktır.
 2. 1076 sayılı yedek subay ve yedek askerî memurlar kanununun ek-6’ncı maddesi gereğince bu duyuru yükümlülere tebliğ mahiyetindedir.
 3. Yükümlüler bu duyuru metnine www.msb.gov.tr. İnternet adresinden ve trt teleteksten ulaşabilirler

Değerli Ziyaretçilerimiz;
Askerlik yerleri 24 ocak 2018 tarihinde açıklanacak. Tarih 19 ocaktan 24 ocağa çekildi. Bugün tüm askerlik şubelerine mesaj gönderildi ve askerlik yerlerinin 24 ocak 2018 tarihinde açıklanacağına dair bilgi verildi. Askerlik yerleri 24 ocak 2018 tarihinde açıklanacak. KESİN BİLGİDİR!

(24 ocak 2018) kısa dönem erlerin (6 ay er) ve uzun dönem asteğmenlerin (12 ay asteğmen) yani en az lisans mezunu olan kişilerin askerlik yerleri belli olacak. Askerlik yerleri açıklandığında şunları net şekilde öğrenebileceksiniz;
1) Şubat Celp döneminde askere alınıp alınmadığınızı
2) Kısa Dönem er mi yoksa Asteğmen mi olduğunuzu
3) Celp Grubu A mı yoksa Celp Grubu B mi olduğunuzu
4) Birliğinize en geç ne zaman teslim olmanız gerektiğini…
5) Acemi birliğinizin ve Usta Birliğinizin neresi olduğunu
Tüm bunlara ek olarak A grubu çıkanlar bugünden itibaren B grubu çıkanlar ise 1 Marttan itibaren sülüs kağıtlarını (askere sevk belgelerini) edevlet sitesinden veya askerlik şubesinden alabilecekler…Şimdiden herkes için hayırlısı olmasını dilerim.

Konuyla ilgili yorumlarınızı, sorularınızı, fikir duygu ve düşüncelerinizi yorum bölümüne yazabilirsiniz…

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
221 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
yunus

Kardeşim Benim celp dönemim şubat 2018 olarak gözüküyor….Bu yedek subaylık için eskiden sınav oluyordu şimdi bu sınav kalktı mı ? kalktı ise neye göre belirlenmekte biraz bilgi verebilir misiniz ?

Zafer

Kardeşim ben 2017 Ağustos ayının 13 gibi tecilimi bozdurdum 2017 Kasım ayında gitme olanağım ne kadardır, şundan dolayı soruyorum çevremdeki insanlar şubat veya bağlı bulunduğum ilin kendi celp döneminde göndere bilirler diye yorum yapıyorlar açıkcası Kasım ayında gitmek istiyorum , kasım ayında gidip gidemeyeceğim tam olarak ne zaman netleşir.

Zafer

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim.

mehmet kestane

Merhaba;

benım tecilim 30 eylülde bitti ve sevk için 30 eylüle kadar askerlık subesine gıtmem gerekıyordu fakat ben gıtmedım askerlıgımı subat ayında yapmak ıstıyorum subatta gıtmem ıcın askerlık subesıne ne zaman gıtmem gerekır.

erkan duran

merhaba..kasım 2017 celbinde askere alınmam için başvuru yaptım.işim gereği amasya ilinde ikamet etmekteyim..eşimde karaciğer rahatsızlığı var ve sık sık kontrole gidiyor.eşimin raporunu belirtsem beni amasya iline veya yakın bir çevre ile vermeleri mümkünmüdür? eğer oluyorsa nereye başvuru yapıyoruz? Şimdiden teşekkürler

ENGIN ENAT

Merhabalar. Benim sol kulagimda duyma problemi var. Subat’ta askere gidecem ama 13 .11.2017 tarihine randevu verdiler ABR -BERA (Uykuda işitme testi) . Eger sorun çıkarsa askere alirlar mı . Çürük raporu verirler mi.? . Ben gonullu olarak da gitmek istiyorum alırlar mı?

Uğur Aykan

Cevaplarınız ve verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim benim sorum ben öğretmenim diyarbakır da eşim öğrenci ben askere gittikten sonra eşim nakdi yardım alabilir mi

Sedat Alagöz

Merhaba. Ben inşaat mühendisiyim ve şubat celpinde uzun dönem askerlik yapmak istiyorum. Neler yapmam gerekiyor? Tavsiyeleriniz nelerdir?

Adebisi

Kısa Dönem askerlik için her ay ne kadar para veriliyor? Her yerde farklı şeyler söylüyorlar. Askerlik başlamadan(gitmeden) bitene kadar olan süreçte ortalama olarak ne kadar para alıyor kısa dönem er’ler? Acemilikten usta’ya geçerken kaç para oluyor mesela? Unuttuğum şeyler olabilir ama unuttuğum varsa da siz yazar mısınız lütfen?

Adebisi

Birçok yerde bilgi kirliliği var. Hangisi doğru bilmiyorum. Bir ay tam para yatırırken, diğer ay eksik para yatırıyorlar diyen de var? O işe nasıl oluyor anlamadım.

ENGIN ENAT

Öncelikle verdiğiniz bilgilr için teşekkür ederim.. Peki ben bu rahatsızlğimi şubeye soylemeseydim askerdeyken sorun çıkarmıdı. Arkadaslarım soylemeseydin bişey olmazdı diyorlarda…

ENGIN ENAT

Ben 3 -4 aylıkken yuksek havale geçirmişim ve sol kulagim duyma yetisini kaybetmiş. Ameliyatla düzelme imkanıda yokmuş . Diğer kulagim gayet iyi duyuyor. Umarim problem etmezler, askerliği yapmaya engel görmezler inşallah…

koray turan

ii günler arkadaşlar ;
Elektronik ve Otomasyon 2,98 ort.
Makina Mühendisliği 2,84 ort.
yedek subay ihtimali subat celbi için kontenjanları baz alırsak cıkma olasılığı sizce ne olabilir.

Boooo

Arkadaşlar burası askeriye. Kimsenin ortalamasına bakıp bir şey yapmıyorlar. İstemeleri halinde mühendislerin yedek subay olma ihtimali mühendis olmayıp yedek subay olmak isteyen kişilere daha yüksek ama ortalamanız bir önemi yok. Şans.

koray turan

Ben şubeye gitim ordaki şube başkanı yüz başıydı kendisi not ort. belli kademelerde ayrımı yapılıp onlar içerisinden kura çekimi yapıldığını söyledi.Fakat başvuru sayısı az ise zaten hepsini alıyolar.Yüzbaşı kendisi söyledi not ort. 2 olan adamla 3.30 ,3 .. ve dereceye girmiş arkadaslar elbette öncelikli olacak dedi .Ayrıca mühendislerde ihtiyaca göre ayrı ayrı gruplandırılarak kura yapıldığını söyledi şimdi odtü yü bitiren bir mühendisle de bitlis te üniversiteyi bitiren adamı bir tutmak saçmalıktır dedi.

koray turan

gönderdiğiniz linki okudum sn. askerlik gayette etkisi var yani siz yanlış okumuş olmayasınız 🙂

koray turan

İi bakın linkteki açıklamaya , sınıflandırma neticesinde statüsü ve yeri belirlenmektedir ve not ortalaması 3 ve 3 ünüzerinde olanların da girme şansı yüksektir yazıyor .

koray turan

anladım tesekkür ederim boy 182 , kilo 79 bunda problem yok nasipbakalım herkes için hayırlısı olsun …

SALİH TOPAL

Öncelikle kolay gelsin. E-devlet üzerinde 28 Ekim 2017 tarihine kadar bir sakınca yoktur diye yazıyor. Anladığım kadarıyla şubat döneminde askerim. Ancak ve ben aralık ayında yüksek lisansa başvuru yapacağım. Askerliğim ertelenir mi bir de bu 28 Ekimden Aralık ayına kadar olan durum için ne yapmam gerekiyor, bir şey yapmam gerekiyor mu ?

SALİH TOPAL

Aralık ayına kadar bakaya mı olmuş oluyorum, olmamak için ne yapmam gerekiyor 28 Ekim olan son gün için rapor alsam bu raporu Askerlik Şubesine mi götürmem gerekiyor?

koray turan

Anladığım kadarıyla başvuru yapacaksın fakat sonuçların belli olmasına müteakip okula gidip kaydını yaparsın dondurursun , dondurmak için belli tarihler vardır ama kazandıktan sonra açıklanıyor bu tarihler , askerliğin bitince de yüksek lisansına devam edersin. Askerlik şubesine gidip başvuru yaptıysanız zaten erken sevk için bi açık yoksa sizin de talebinizle erkenden gidersiniz eğer ki açık yoksa zaten ocak ayının 15 i diye biliyorum açıklanacak o zamana kadarda yüksek lisans sonucunuz belli olur, ona göre de kaydını yapıp dondurabilirsin . Askere basvurduysan mecbur gideceksin, onun için okulu kazanırsan dondur , kaydını falan sildirme kalsın öyle , askerliğin bitince devam edersin .

Turco

Aciiilll!!!!!Hocam merhaba;Benim sorum pomemle alakalı.tecilim mart ayında nihayet buluyor.fakat kasım celbimde askere gidecektim polislik secmelerini bekledim ve şubat ayına bu tecil bozdurma işini tehir ettim.lakin pomem sinavlarina yeni kurallar koymuşlar.mesela eskiden askerlik ile ilişiği bulunmamak kaidesi yokdu sizinde malumunuz.ve eskiden pomem sınavlarında sözlü mülakat ve spor ayni gün olup biter idi.simdi spor mülakatını geçene sözlü mülakat için baska bir gün vereceklermiş.yani uzun lafin kısası ben şubat celbini kaçırmak istemiyorum(pomem mülakatının başarısız olduğu durumu düşünürsek) ama pomem mulakatlarinin yekten nihayet bulması sankı aralik ayina sarkacak gibi.ben ne yapmalıyım.çok müşkül bir vaziyetteyim.cevap yazarsanız memnun olurum.sağolun.

yalçın yalnız

Merhaba hocam ben üniversite 3 sınıftayım tecilim 2017 dinin sonunda bitiyor. Üniversiteyide 2018 in temmuz ayında bitiriyorum. aynı zamanda kamuda çalışıyorum kısa dönem için ne yapmam gerekli? ilginize şimdiden teşekkür ederim

koray turan

Mezun olduktan sonra 2 yıl daha uzatabilme imkanınız var Yalçın Bey.

yalçın yalnız

Koray bey çok teşekkür ederim yalnız yaşım tam şuan 29 oldu.kesin 2018 temmuz da okulu bitireceğim ama aynı zamanda kaçak durumda olacağım. Muaneye olduktan sonra kasımda gideceğim desem ve o zamana mezun olsam kabul oluyor mu acaba.Teşekkür ederim.

İlker uzkalan

Merhabalar benim tecilim 19ocak 2018de bitiyor şubatta askere gitmek istiyorum bunun için tecilimi ne zaman bozdurmalıyım erken bozdurursam aralıkta gitme olasılığım var mı ?

yalçın yalnız

Gerçekten çok teşekkür ederim çok sağolun

Turco

Allah razı olsun

koray turan

Yalçın Bey okul dönemi süresince teciliniz dolsa dahi askeri subeye uğrayıp eğitiminizin devam ettiğini bildirirseniz tecilinizi uzatırlar sıkıntı yapmayın problem olmaz . Okulunuzda iki yıl içinde zaten bitiyormuş tecilide bozdurup askere gidersiniz ama yaş otuzu geçerse direk gelip buluyolar belki tecil edemeyebilirsiniz ama muhtemelen mezuniyet durumunuzu bildirirseniz misal 2018 şu tarihte mezun olacağım derseniz o vakte kadar zaten sıkıntı yapmazlar problem yapmayın .

XX

merhaba, asal interner sayfasındaki celp dönemleri dosyasında bağlı bulunduğum il ve ilçenin celp dönemi 2018 mayıs olarak görünmekte, ben kasımda tecil bozdurursam sadece mayıs ayında mı askere gidebileceğim, şubat 2018 de askere gitmek istiyorum

mehmet kamil karacan

merhaba, ben 10 nisan 1988 doğumluyum. benim tecilim 31 aralık 2017 de bitiyor. turizm sektöründe çalıştığımdan dolayı kasım 2018 döneminde askere gitmek istiyorum. ne yapmam lazım ? şubat ayında askere alınma olasılığım nedir ? ya da en geç ne zaman gidebilirim ? teşekkürler.

Eyupcan

13 temmuzda diplomam cıkıyor PDR mezunu olucam agustos celbinde girebilir miyim son basvurusu 31 mayis agustos celbinin. basvurudan sonra diplomami gotursem yedek subay yada kisa doneme cevirme ihtimalim var mi arkadaslar?

sercan

Arkadaşlar an itibariyle başvurumu yapmış bulunmaktayım. Şubat 2018’de askerim. Herkese hayırlı olması dileğiyle…

Başa dön tuşu