İki Kardeş Aynı Anda Askerlik Yapabilir mi?

Yazımızda iki veya daha fazla kardeş olan kişilerin askerlik hizmetini yerine getirirken askerliklerini tecil edip edemeyecekleri hususunu inceleyeceğiz.

Askere alım işlemlerinin tamamı 7179 Sayılı Askeralma Kanunu ve Askeralma Yönetmeliği hükümlerine göre yapılmaktadır.  Bu kanun askere alımlarda uygulanacak usul ve esasları detaylı şekilde açıklamaktadır.  Yazımıza kanunda geçen hususları detaylıca inceleyeceğiz. Hadi başlayalım;

Kardeşi Askerde Olanların Askerlik Tecil İşlemi

Bir baba veya ananın iki oğlundan biri askerdeyken diğer oğlunun, ikiden fazla oğlu olanlardan ikisi askerde iken diğerlerinin askerlik işlemleri, baba veya ananın talebi üzerine oğullarından biri muvazzaf askerlik hizmetini bitirinceye kadar ertelenir.

Kardeş ertelemesi yapılırken 20 yaşından küçük olanlar ile geçime yardım edemeyecek derecedeki maluller dikkate alınmaz. Erteleme işlemi askere sevk sırasında yapılır. Aynı anda silahaltına alınacaklar için baba veya ana hangisinin bırakılmasını isterse, onun askerliği ertelenir.

Ertelemenin yapıldığı tarihte bakaya durumunda olan er statüsündekiler ertelemelerinin bitiminde derhal, bakaya durumunda bulunmayan er statüsündekiler takip eden ilk sınıflandırma döneminin ilk celp ve sevk döneminde sevk edilirler. Erteleme bitim tarihi genel sevk günleri içerisinde olanlar o celp ve sevk döneminde sevk edilir.

Bu madde kapsamında yapılacak erteleme süreleri yükümlülük süresiyle sınırlıdır. İkinci altı ay süreyle askerlik hizmetine devam edenler için bu süre dikkate alınmaz.

Baba veya annenin nüfusuna geçmiş olan evlatlık ya da üvey evlatlar, öz evlatlar gibi işlem görür.

Kardeş Sebebiyle Askerlik Tecil İşlemleri

Şimdi diyelim ki siz toplamda 2 erkek kardeşsiniz. Bu durumda bir kişi askerde iken diğer kişi isterse diğer kardeşi askerden dönene kadar askere gitmeyebilir. Diyelim ki siz 4 erkek kardeşsiniz. Bu durumda bu 4 erkek kardeşten 2 tanesi aynı anda askere gider. Bunu kimse önleyemez. Fakat 3. ve 4. kardeşler isterlerse askerde olan kardeşlerden en az biri dönene kadar askere gitmeyebilir. Askerliğini tecil ettirebilir. Şimdi detaylıca anlatalım;

2 Erkek Kardeş Olan Kişilerin Askerlik Tehir İşlemleri

Eğer siz iki kardeşseniz ve kardeşiniz askerde ise siz anne ve babanızın talebi üzerine diğer kardeşiniz askerden dönene kadar askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz. İki kardeşten biri askerde ise askerlik hizmet sırası gelenin sevki, baba veya annenin isteğine bağlı olarak, askerdeki kardeşinin hizmeti bitinceye kadar tehir edilir. İki kardeş aynı celp grubunda sevke tâbi ise baba veya annenin isteğine bağlı olarak kardeşlerden birinin sevki, diğerinin terhisine kadar tehir edilir. Eğer 2 kardeşseniz isterseniz kardeşinizle aynı zamanda askerlik yapabilirsiniz. İsterseniz de anne veya babanızın talebi ile askerliğinizi kardeşiniz askerden dönene kadar erteleyebilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihinize kalmış. Askere gitmek istemezseniz sizi kardeşiniz askerden dönene kadar askere alamazlar. Gitmek isterseniz de kimse size asker olamazsın demez, diyemez.

İki Erkek Kardeşten Fazla Kardeşi Olanların Askerlik Tehir İşlemleri

İkiden fazla kardeşten ikisi askerde olduğu sürece baba veya annenin isteğine bağlı olarak diğer kardeşlerin sevki, askerdeki kardeşlerinden birinin terhisine kadar tehir edilir. İkiden fazla kardeşten biri askerde ise hizmet sırası gelen kardeşin sevki, eğer diğer kardeşleri yirmi yaşından küçük ise, kardeşlerden biri yirmi yaşını bitirinceye kadar, aksi takdirde askerdeki kardeş terhis oluncaya kadar tehir edilir.

Yirmi yaşından küçük kardeşlerin yanı sıra, ailenin geçimine yardım edemeyecek derecede malûl olduğu hastane sağlık kurullarınca düzenlenmiş sağlık raporu ile belgelenen kardeşler sevk tehiri işleminde dikkate alınmazlar. (Askerliğe elverişli değildir raporu olanlardan çalışabilir durumda bulunanların bu raporları dikkate alınmaz.)

Üç kardeşin üçü de aynı celp grubunda sevke tâbi ise; baba veya annenin isteğine bağlı olarak ikisi askere alınır, üçüncünün askerliği diğerlerinin terhisine kadar tehir edilir.

Askere Alımda 20 Yaş Hesabı Nasıl Yapılır? 

7179 Sayılı Askeralma Kanununda “Askerlik çağı her erkeğin nüfus kayıtlarında yazılı olan yaşına göredir ve yirmi yaşına girdiği yılın ocak ayının birinci gününden başlayarak kırk bir yaşına girdiği yılın ocak ayının birinci gününde bitmek üzere en çok yirmi bir yıl sürer.” denilmektedir. 20 Yaşını doldurun kişi eğer eğitim, sağlık gibi mazeretleri yoksa askerlik hizmetini yapmaya mecburdur. 20 Yaş hesabı aşağıda yer alan tabloya göre yapılır.

Örnek 1 : 08.03.1998 tarihinde doğan bir kişi  09.03.2018 tarihinde 20 yaşını doldurmuş kabul edilir.

Örnek 2 :  15.06.1999 tarihinde doğan bir kişi 16.06.2019 tarihinde 20 yaşını doldurmuş kabul edilir.

Örnek 3 : 28.11.2000 Tarihinde doğan bir kişi 29.11.2020 tarihinde 20 yaşını doldurmuş kabul edilir.

Görüldüğü üzere askere alım işlemi 20 yaşını doldurma şartına bağlıdır. Bir kişi 20 yaşını doldurmadan askere alınmaz.

Kardeş Sebebiyle Tehir İşlemi İçin Anne veya Babanın Sevk Sırasında Yanında Bulundurması Gereken Evraklar
a.      Dilekçe ( Kardeşlerden kim askere gidecek kim gitmeyecek gibi bilgileri içeren, hangi kardeşin askerde olduğunu açık bir şekilde ifade eden bir dilekçenin yanınızda olması gerekmektedir.)

b.      Ailesinin geçimine yardım edemeyecek derecede malûl olduğu beyan edilenler için bu durumlarını belgeleyen, hastane sağlık kurullarınca düzenlenmiş sağlık raporu ile birlikte askerlik şubesine müracaat etmesi gerekir.

Yukarıda yer alan evraklar kardeş mazereti sebebi ile askerlik tehir işleminin yapılması için yeterlidir.

İki Kardeş Aynı Anda Doğuda Görev Yapabilir mi?

İki kardeş aynı anda askerde ise biri doğuda terör bölgesinde görev yaparken diğer kardeş batıya verilir. Her iki kardeş batıda görev yapabilir fakat her iki kardeş aynı anda doğuda görev yapamaz. Bununla birlikte ikiz kardeşler aynı anda askere giderlerse istemeleri halinde aynı yerde askerlik yapabilirler. Aynı yerde askerlik yapmak isteyen ikizleri devlet aynı yerde buluşturmak zorundadır. Konuya ilişkin sorgu, görüş ve önerilerinizi yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
40 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Murat turan

Ben kardeşimle aynı anda askere gidicem ama ikiz değiliz aynı yerde yapma şansımız varmıdır ?

İbrahim Tosun

Biz ikiz kardeşiz aynı anda askerlik yapıyoruz.Ikizim doğuda ben batıdayım.Şu an dilekçe verirsek onu yanıma aldırabilir miyim?

lütfi nurettin

ben 15.12.2017 de seferihisarda acemi birliğimi 97/4 te tamamladım daha sonra 10 gün önce osmaniye düziçine usta birliğine geldim. erkek kardeşim de 98/1 de 01.02.2018 de bilecik merkeze gitti. Dilekçe verdik dün onu benim yanıma gönderirler mi ?

KEREM USTA

Merhabalar;
Benim ikiz kardeşlerim farklı acemi birliklerine gönderildi. Biri Ankara Mamak Muhabere Diğeri Amasya 15.piyade eğtim tugayına gitti.Usta birliğinin aynı yerde olabilmesi için dilekçeyi nereye gönderebiliriz. Ayrıca ben 6 sene önce terör bölgesinde askerlik yaptım. Kardeşlerimin dağıtımı esnasında bunu göz önünde bulundurabilirler mi.

Yardımlarınızı rica etmekteyiz.

Agit bayir

Merhaba şu An kardeşim askerde görevini yürütüyor benim ise askerlik tercihim sona erdi zorla askere götürüle ihtimalim varmı yada yoksa jandarma arama kollarından gece bilirmiyim

Fatih erdem

Merhaba. Şuan 97/4 olarak askerlik yapıyorum. İkizim ise 98/2 olarak yapıyor.ben lüleburgaz piyade olarak o ise konya da jandarma olarak yapıyor..bizimde beraber aynı yerde yapma olasılığımız var mı ve ben onun yanına gitmek istiyorum çünki ailem osmaniyede hikâmet ediyor. Lütfen bi yol gösterin..

emre

Slm benim abim şuan bnle tertip ve huduta yapiyoruz ikimizde aynı şehirde birimizin hudutan cekilme haki varmı

Şahin ilboğa

benim abim Van da şimdi asker ben ise hakkaride yerimi batıya cekebilirmiyim

Muhammet oral

meraba ben kardeşimle aynı devreyiz.ama ikimiz farklı yerdeyiz.bir araya nasıl gelebiliriz.

Serdar emin eman

Merhaba! Kolay gelsin şimdi size söyle anlatayım toplamda 6 erkeğiz benden büyük 2 tane abim askerliğini bitirdi benimde askerlik zamanım geldiğinde nüans olmaya gittim 2015 muane oldum 2016 agustos ayında askere gitmem gerekirken bazı nedenlerden dolayı gidemedim bu arada benden 2 yaş küçük kardeşimin askerlik zamanı geldi ve 2018 Mayıs ayında askere gitti 98/2 olarak bende 2 yıldır kaçak olarak geziyorum çalışıyorum gbt de tebliğ ediyorlar sürekli.her defasında gitmiyorum.şuan çalıştığım işyerine tebliğ kağıdı geldi çalıştığım işyeri işlemlerini hallet dedi size soracağım şudur ailemin isteği üzerine kardeşim askerden dönene kadar askerliğimi tehir ettirebilirmiyim?bakaya kalmama rağmen ailem dilekçe verebilirmi askere gitmemem için kardeşim dönene kadar yardımcı olursanız sewinirim

Miran gür

Benim ikiz olan iki arkadaşım var ikiside askerliğimi aynı anda aynı yerde hatta aynı koğuşta yapıp geldiler

Dilek uyar

2 oğlum Bedelli askerlik yapacak ikiside aynı döneme denk geldi birini öne alabilirmiyiz

Muhammed Furkan Yılmaz

Ben uzman çavuşum kardeşim de uzman olacak aramızda bir yaş fark var biz beraber aynı yerde görev yapabilirmiyiz

Taner Özdemir

Merhaba benim abim asker ben o askerliğini bitirmeden gitmek istemiyorum bazı sebeplerden dolayı fakat ben adres olarak amcamın üzerine kayıtlıyım bununla ilgili bir sıkıntı çıkar mı acaba yardımcı olur musunuz ?

Hasanboğulu

İkiz değiller ancak iki kardeş kıbrısta bedelli askerlik nasıl yapabilir? Torpil mi? Torpilse şikayet edemez miyiz?

Erkan Akdag

Merhaba biz 4 erkek kardesiz ve ikiziz aile geçimini biz sağlıyoruz acaba birimız gitse birimiz gitmezse olurmu acaba ne yapmak gerekli

Batuhan

4 erkek kardeşiz abim usta birliğinde ben acemi birliğine katılıyorum dilekçe yada isteğe bağlı abimle aynı yerde usta birliğine katılabilir miyim

Mükremin Cansdjfhsdfdf

2 Kardeş’ten biri Bedelli’den yararlanması durumunda diğer kardeş’in doğu-batı nereye verilir ?

Emir

Merhabalar.
Biz üç kardeşiz. Kardeşim tecilini bozdurup askere gidiyor şimdi. Benim ise tecilim bitiyor. En küçük kardeşim ise 10 yaşında. Kardeşim askere gittiği zaman benim tehir ettirme imkanım olur mu ?

Volkan Berk

Merhabalar. Abim ileride subay olacak. Abim subay olduğunda bu tecil hakkını kullanabiliyor muyum?

Reşat aslan

Ikiz olmayan iki kardeş aynı anda askere gidip aynı yerde askerlik yapabilirlermi?

Asker asker

Merhabalar kardeşim suan asker nisan 2021 de dönüyor bana yoklama kaçağı mesajı geldi kardeşim döndükten sonra gitmeyi planlıyorum. Bunun için ne yapmalıyım askeriye gitsen nisan 2021 kadar yoklama kaçağı gözüken durumu degistirwbilirmiyim iş dolayısıyla seyahat ederken problem yasiyorum. Bu arada ikizim teşekkürler nasıl bir yol izlemeliyim

Murat ÇINAR

Ben şuan askerliğimi yedek subay asteğmen olarak doğuda 5. Yüksek riskli bölgede görev yapıyorum. Ikizimde batıda er olarak yeni usta birligine katıldı. Ben şuan istesem ikizimin yanına batıya gidebilirmiyim? Yedek subay astegmen olduğum icin problem olur mu?

Mustafa Beytekin

Herkese iyi günler ben Akhisar meslek lisesi den Mustafa ben kendini açık liseye aldım ama uzman çavuş olmak istiyorum ama açık lise diploması var elimde nasıl yaparım bilmiyorum beni bilgilendirseniz çok iyi olur

Başa dön tuşu