Lisanslı Sporcuların Askerlik Tecil İşlemleri

Bu yazımızda lisanslı sporcuların askerlik tecil işlemlerini inceleyeceğiz. Askerlikle ilgili her türlü iş ve işlem 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre yapılmaktadır. 1111 Sayılı Askerlik Kanununun 35/e Maddesinde hangi lisanslı sporcuların askerlik tecil işlemi yaptırıp yaptıramayacakları açıklanmaktadır. Bu kanunda yer alan ifadelere göre lisanslı sporculardan aşağıda yer alanlar 38 yaş sonuna kadar askerliklerini sorunsuz şekilde erteleyebilir. Adım adım size lisanslı sporcuların askerlik tecilini anlatalım;

1) Hangi sporcuların askerlikleri ertelenmektedir? Sporcu olarak askerlik ertelemesi için her hangi bir şart var mıdır?

Sporcuların aktif spor hayatları devam ettiği ve aşağıda belirtilen şartları taşımaya devam ettikleri sürece askere sevkleri teklif tarihinden itibaren, birer yıllık sürelerle 38 yaş sonuna kadar tehir edilir. Her lisanslı sporcunun askerlik tecili yapılamamaktadır. Lisanslı sporcunun tecil yaptırabilmesi için aşağıdaki şartları taşıması yeterlidir.

Olimpiyat Oyunları, Dünya ve Avrupa Şampiyonaları ile uluslararası müsabakalarda ilk üç dereceye giren sporcular ile bu dereceleri alan takımların kadrolarında yer alan sporcular; A/Büyükler Millî Takım kadrolarında yer alan sporcular; Türkiye Profesyonel 1’inci ve 2’inci Futbol Liginde yer alan takımların kadrolarında bulunan sporcular; üç ve daha fazla ligi bulunan spor dallarında, en üst iki ligde yer alan takımların kadrolarında bulunan, en az iki ligi bulunan spor dallarında, en üst ligde yer alan takımların kadrolarında bulunan sporcuların askerlikleri uluslararası kuralların öngördüğü sayıdaki miktarı aşmamak üzere Millî Savunma Bakanlığı Sevk Tehiri İşlemleri Yönetmeliğinde belirtilen esaslar çerçevesinde, 38 yaşını doldurdukları yılın sonunu geçmemek üzere ertelenmektedir.

2) 2’nci ligde profesyonel futbolcuyum. Sporcu olarak hiç tecil yaptırmadım. Askerliğimi tecil ettirmek için nereye müracaat etmeliyim?

Kulübünüz aracılığıyla Futbol Federasyonuna, Futbol Federasyonunca da şartlarınız uygunsa Millî Savunma Bakanlığına erteleme teklifi yapılması gerekmektedir.

3) Yoklama kaçağıyım. Sporcu olarak sevkimi tehir ettirebilir miyim?

Yoklama kaçağı kalmadan önce erteleme kapsamında bulunan bir takımla sözleşme imzalamış ve teklif tarihine kadar şartlarınız uygunsa, askerliğinizin ertelenmesi mümkündür. Bu durumda yoklama kaçağı kalmadan önce imzalamış olduğunuz, sözleşme ile teklif tarihine kadar imzalamış olduğunuz sözleşme ve müsabaka belgeleri (sözleşme ve müsabaka belgelerinin hepsinin erteleme kapsamındaki kulüplerle olması gerekmektedir.) ile en yakın askerlik şubesine müracaat ederek askerliğinize karar aldırmanız gerekmektedir. Askerliğinize karar aldırdıktan sonra askerliğinizin iki ay süreyle geçici olarak ertelenmesi, bu süre içerisinde de bağlı bulunduğunuz federasyon tarafından erteleme teklifinizin yapılması gerekmektedir.

4) Askerliğim sporcu olarak erteli iken rahatsızlığım nedeniyle müsabakalara katılamadım. Askerliğim ertelenir mi?

Rahatsızlığını en az üç ay süreli heyet raporu ile belgeleyenlerin, takımının yapmış olduğu müsabakalarda belli bir oranda takım kadrosunda bulunma şartı aranmamaktadır. Rahatsızlığınızı belirtir en az üç ay süreli heyet raporu varsa, raporunuzla birlikte askerliğinizi ertelettirmek için kulübünüz aracılığıyla ilgili federasyona müracaat etmeniz gerekmektedir.

5) Askerliğim tecilli iken tek tabip tarafından düzenlenen altı aylık rapor aldım. Askerliğim ertelenebilir mi?

Tek tabip tarafından en fazla 20 gün süreli rapor verilebildiğinden, tek tabip tarafından düzenlenen altı aylık raporunuzdan dolayı askerliğiniz sporcu olarak ertelenemez.

6) Erteleme kapsamındaki x kulüple 31 Mayıs …. tarihine kadar sözleşmem var. Ancak sözleşme imzaladıktan sonra 3’üncü lig takımlarından x kulüple geçici sözleşme imzaladım ve bu takımın yapmış olduğu müsabakalara katılıyorum Erteleme kapsamındaki takımla olan sözleşmem nedeniyle askerliğim ertelenir mi?

Milli Savunma Bakanlığı Sevk Tehiri İşlemleri Yönetmeliği gereğince, yükümlünün fiilen müsabakalara katıldığı takım dikkate alınmaktadır. Geçici sözleşme imzaladığınız takımdan lisans çıkartarak bu takımın yapmış olduğu müsabakalara katılıyorsanız askerliğinizin ertelenmesi mümkün değildir.

7) Sevkim tehirli iken dört aylık hak mahrumiyeti cezası aldım. Askerliğim ertelenir mi?

Bir defada üç aydan fazla hak mahrumiyeti alan sporcuların sevk tehirleri iptal edilmekte ve bunlar hakkında bir daha sevk tehiri teklifi yapılmamaktadır.

8) Askerliğim sporcu olarak erteli iken, yurt dışındaki bir takımla anlaşarak sözleşme imzaladım. Dönüşümde askerliğim sporcu olarak ertelenir mi?

Sezon içerisinde veya sonunda, yurt dışındaki bir başka takıma transfer veya geçici transfer nedeniyle gidenlerden, bir sefere mahsus olmak üzere bir önceki sevk tehiri dönemindeki 1 inci ve 2 nci futbol ligi müsabakalarının en az ⅓, diğer spor dalları resmî müsabakalarının en az yarısında takım kadrosunda bulunma şartı aranmamaktadır. Ancak, bunların yurtdışına gittiğinde Türk temsilciliğine giderek işçi ertelemesi yaptırması gerekmektedir.

9) Sevkim tehirli iken sözleşmemi feshettim/sözleşmem sona erdi. Askerliğimin ertelemesi devam eder mi?

Sevk tehiri süresi içerisinde sözleşmesi sona eren ve ilk transfer döneminin sonuna kadar yeni sözleşme yapmayan sporcuların sevk tehirleri ilgili federasyonca Milli Savunma Bakanlığına bildirilmekte ve Millî Savunma Bakanlığınca da sevk tehirleri iptal edilmektedir.

10) Profesyonel futbolcuyum. Kulübüm, aramızda olan anlaşmazlık nedeniyle (para, transfer, sözleşme feshi, yeni sözleşme imzalatma vb.) sevk tehir teklifimi yapmıyor. Ne yapmalıyım.

1111 Sayılı Askerlik Kanunu’nun 35/E maddesi gereğince, Askerlik işlemlerinin yürütülmesine ilişkin görevlerini veya sorumluluklarını zamanında yerine getirmediği tespit edilenler hakkında, Askerlik Kanunu’nun 92, 93 veya 100 ncü maddeleri gereğince kovuşturma başlatılmaktadır. (Askerlik Kanunu’nun 100’üncü maddesi gereğince, askere gitmesi gerekenleri tecil ettirenler, tecil edilmesi gerekenlerin askere sevkine sebep olanlar askeri mahkemeye verilmektedir. Bu nedenle, erteleme şartlarınızın uygun olması halinde kulübünüzün sevk tehir teklifinizi yapması, erteleme şartlarını taşımıyorsanız kulüpten ilişiğinizi keserek askere sevkinizi sağlaması yasal zorunluluktur.)

11) Sevkim profesyonel futbolcu olarak tehirli iken, sevk tehirimin uzatılması için hangi tarihte müracaat etmem gerekir?

Sevk tehiri uzatma teklifleri, ani gelişen durumlar hariç, ilgili federasyonlar tarafından, sevk tehir bitim tarihinden en az bir ay önce Askeralma Dairesi Başkanlığına gönderilmesi gerekmektedir.

12) Sevkim tehirli iken, çeşitli nedenlerle federasyonum tarafından sevk tehir teklifi zamanında gönderilmedi. Ancak, sevk tehirim bittikten sonra müracaat ettiğimde şartlarım uygun olmasına rağmen federasyon benden askerlik durum belgesi istedi. Önceki sevk tehirimin bitmesi nedeniyle askerlik şubem belge vermedi. Arada kaldım. Askerlik tecilimi uzatmam için ne yapmalıyım?

Sevki tehir edilenlerden çeşitli nedenlerle sevk tehiri geciktirilenlerin erteleme şartlarının (⅓, ½ kadroda bulunmak, erteleme kapsamında bulunmayan kulüp dışına gitmemek, hak mahrumiyeti cezası almamak, sevki tehirli iken sözleşmesi bitenlerin veya sözleşmesi feshedilenlerin ilk transfer dönemi sonuna kadar erteleme kapsamındaki bir takımla sözleşme yapmak, sevki tehirli iken yapılan dünya ve Avrupa Şampiyonalarında ilk üç dereceye girmek, A/Büyükler Milli Takım olarak yapılan son bir yıl içerisinde Millî Takım kadrosunda bulunmak, vb.) uygun olması halinde, askerlik durum belgesi olmadan teklifin yapılması gerekmektedir. Şartlarınız uygunsa kulübünüzün federasyonunuza teklif yaptırması gerekir.

Yukarıda yer alan bilgiler dışında eğer sizin durumunuza uygun bilgi yoksa yorum bölümüne yazıp bizden bilgi alabilirsiniz. Lisanslı sporcu olmak maalesef askerlik tecili için yeterli değil. Lisanslı sporcuların askerlik tecili yaptırabilmesi için belirli şartları sağlamaları da gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
12 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Ahmet gundogdu

Kick boks lisansım var hangi şartlarda tecil ettirebilirim

Ahmet gundogdu

Anladım peki milli sporcu olduğunda başka bi şartı falan varmı derece gibi filan

Hakan alemdar

Merhaba superlig takimiyla 1 yillik sozlesmem var.99 dogumluyum mayis 2019 da bitiyor sozlesmem. A takimda kadroya giremiyorum paf liginde maclara katiliyorum. Tecil hakkim varmi varsa nekadar ve bunun muracatini nezaman yapmaliyim.ayni zamanda acik ogretim fakultesinde ogrenciyim buradan da tecil hakkim varmi tesekkurler.

Saner Varkal

1.amatör futbolcusuyum yaşım 19 askerlik Techili yapabilirmiyim

Cihat karakuş

Şuan 2.ligde profesyonel olarak futbol oynamaktayım kulübüm geçen yıl 3.lig futbolcusu oldugumdan tecilin olmayacağını söylemekte şuan 2.ligde profesyonel sözleşmeli sporcu isem tecilimi gerçekleştirme hakkına sahipmiyim?

sedat ordu

25/09/2000 dogumluyum yeni amatör kickboks muay thai lisansliyim askerlimi uzatabilirmiyim

acık liseyede yeni kayıt oldum 1.5 ay önce ama olmuyor diyorlar

ve kötü ihtimal kaçak olarak kalsam maçlara cıkmama engel olurmu

Cumali çiftçi

Ben 2000 liyim Aralık ta lise diploması alacam daha önce tecil etmiştim 31/12/2022 son eğer lise diploması yada mezuniyet belgesi götürürsem bidaha erteleme olur mu şimdi teşekkürler.

Derviş Karataş

Acik lisede okurken uzatabilme hakkin varmi diploman olmadan

Derviş Karataş

Merhaba ben 19 yasimdayim acik liseye kaydolucam yeni acik liseye kahdolduktan sonra diploma olmadan uzatabilirmiyim

Başa dön tuşu