369. Kısa Dönem Askerlik ve Yedek Subay Askerlik Yeri Sorgulama

2017  Kasım celp döneminde Kısa Dönem Er ve Yedek Subay (asteğmen) olarak silah altına alınacak  yükümlüler için Milli Savunma Bakanlığı aşağıda yer alan duyuruyu yaptı.  Duyuru metninde yer alan ifadelere göre Kasım 2017 Celp Dönemi kısa dönem er ve yedek subay askerlik yapacakların askerlik yerleri 20 Ekim 2017  tarihinde açıklanacaktır. Saat olarak daha önceki yıllarda genelde 10:30‘da açıklanıyordu. Bu yıl da açıklamanın 10:30’da yapılacağı düşünülüyor. Aşağıda yer alan duyuru metnini dikkatlice okumanızı öneririz. Kafanıza takılan soruları yorum bölümünden bize iletirseniz hızlı bir şekilde cevap alabilirsiniz. Bugün askerlik yapacağınız yerler ve askeri sınıflarınız (er yada asteğmen) kesin olarak belli olacaktır.

Kasım 2017 celbinde silah altına alınacak yedek subay aday adaylarına ait TRT duyurusu;

1) Kasım 2017 er celp döneminde silâh altına alınacak er statüsündeki yükümlülerin, celp ve sevk işlemlerine ilişkin hususlar, 1111 sayılı askerlik kanunu’nun 45’inci maddesi uyarınca müteakip maddelerde açıklanmıştır.

2) Kasım 2017 er celp döneminde;

A) 1997 doğumlu ve bunlarla işleme tabi er statüsündeki yükümlülerden, kayıtlı olduğu askerlik şubesinin genel celp dönemi kasım 2017 olanlar,

B) Celp dönemi kasım 2017 olmadığı halde, kasım 2017 celp döneminde silâh altına alınmak isteyen yükümlülerden bu talepleri uygun bulunanlar,

C) yasal nedenlerle askere sevkleri tehir edilenlerden sevk tehir şartlarını kaybettiklerinden kasım 2017 er celp döneminde sevke tabi olanların sevkleri yapılacaktır.

3) Sevke tabi yükümlüler, sevk edilecekleri sınıf ve eğitim merkezleri ile hangi grupta silah altına alınacaklarını, askerlik şubeleri ile e-devlet üzerinden 13 ekim 2017 tarihinden itibaren öğrenebilecekler, nüfus cüzdanlarını ibraz etmek suretiyle askerlik şubelerinden veya e-devlet üzerinden sevk evrakını alabileceklerdir.

4) Kasım 2017 er celbinde sevke tabi yükümlülerden:

A) Birinci grupta sevke tabi olanlar sevk işlemlerini;

(1) Askerlik şubelerinden 13 ekim – 01 kasım 2017,

(2) e-devlet üzerinden 13-26 ekim 2017 tarihlerinde yaptırabileceklerdir.

B) İkinci grupta sevke tabi olanlar sevk işlemlerini;

(1) askerlik şubelerinden 01-15 aralık 2017,

(2) e-devlet üzerinden 01-11 aralık 2017 tarihlerinde yaptırabileceklerdir.

C) Yükümlüler birinci grup için; e-devlet üzerinden 13-26 ekim 2017 (dahil), askerlik şubelerinden 13 ekim – 01 kasım 2017 dahil, ikinci grup için; e-devlet üzerinden 01-11 aralık 2017 dahil, askerlik şubelerinden ise 01-15 aralık 2017 (dahil) tarihleri arasında yaptırabileceklerdir. sevk evrakını alan yükümlüler yol ve iaşe bedellerini nüfus cüzdanlarını ibraz etmek suretiyle ptt iş yerlerinden veya ptt kart ile ptt matiklerden alabileceklerdir.

5) Kasım 2017 er celbi 1’inci grupta sevke tabi olanlardan 01 kasım 2017 dahil, 2’nci grupta sevke tabi olanlardan 15 aralık 2017 dahil, 02 ocak 2018 tarihinde sevke tabi olanlardan aynı gün sevk işlemini yaptırmayanlar ile sevk evrakını aldıkları halde kendilerine tanınan yasal yol süresi sonuna kadar birliklerine katılmayanlar, 1111 sayılı askerlik kanunu’nun 89’uncu maddesi gereğince bakaya işlemine tabi tutulacaklardır.

6) 1111 sayılı askerlik kanunu’nun 45’inci maddesi gereğince bu duyuru yükümlülere tebliğ niteliğindedir

369. Kısa Dönem Askerlik Yeri Açıklandı mı?

Kasım celp döneminde askere gidecek olan kısa dönem erlerin askerlik yerleri 20 Ekim 2017 tarihinde saat 10:30’da açıklanacaktır. Konuya ilişkin resmi açıklama yapılmıştır. Yerler bugün kesin olarak açıklanacaktır. 13 Ekim 2017 de açıklanan 97/4 uzun dönem askerlerin askerlik yerleridir. 20 ekim 2017’de ise kısa dönem er ve yedek subay askerlerin yerleri açıklanacaktır.

369. Yedek Subay Askerlik Yeri Açıklandı mı?

Kasım celp döneminde askere gidecek olan yedek subayların askerlik yapacakları yerler 20 Ekim 2017 tarihinde saat 10:30’da açıklanacaktır. Konuya ilişkin resmi açıklama yapılmıştır. Yerler bugün kesin olarak açıklanacaktır. 13 Ekim 2017 de açıklanan 97/4 uzun dönem askerlerin askerlik yerleridir. 29 ekim 2017’de ise kısa dönem er ve yedek subay askerlerin yerleri açıklanacaktır.

Bu Duyuru Ne Anlama Geliyor?

Yukarıdaki açıklamadan şu anlaşılmalıdır.369. Kısa Dönem Askerlik ve Yedek Subay Askerlik yapacak kişilerin askerlik yapacakları yerler 20 ekim 2017 tarihinde açıklanacaktır. İlgi kişiler 20 ekimden itibaren askere sevk belgelerini (sülüs kağıtlarını) www.turkiye.gov.tr üzerinden yada askerlik şubsinden temin edebilirler.

Askerlik Yerimi Nasıl Öğrenebilirim?

Askerlik yerinizi 20 ekim 2017 tarihlerinden itibaren www.turkiye.gov.tr internet sitesi üzerinden yada askerlik şubelerinden öğrenebilir ve askere sevk belgenizi alabilirsiniz. Askere sevk belgenizi almadan askeri birliğinize gitmeyiniz. Bu belgeyi almanız son derece önemli.

Edevlet.gov.tr Sitesine Nasıl Giriş Yapabilirim?

Edevlet üzerinden askerlik yerinizi öğrenebilmek için siteye giriş yapmanız gerekmektedir. PTT şubelerinden aldığınız  TC numaranız ve Şifreniz ile, internet bankacılığı kullanıyorsanız internet bankacılığı ile, e-imza kullanıyorsanız eimza ile sisteme girmeniz mümkündür. Sisteme girmeden internet üzerinden askerlik yeri öğrenmeniz mümkün değildir. Askerlik şubesine gidip öğrenmeniz gerekebilir. Siteye girmek için en kolay yol PTT şubesine gidip bir şifre almaktır. PTT’nin size özel olarak verdiği şifre ile edevlet.gov.tr’ye giriş yapıp askerlik yerinizi öğrenebilirsiniz.

Yedek Subayların Yerleri Ne Zaman Belli Olacak?

20 Ekim 2017 tarihinde hem kısa dönem erlerin (6 ay er) hem de uzun dönem asteğmenlerin (yedek subayların) yerleri belli olacak.

Celp Grubu A ve B Ne Demek

Şu linkte yer alan yazımızı okursanız konuya ilişkin çok daha detaylı bilgi alabilirsiniz. https://www.askerlik.org/index.php/2017/08/09/celp-grubu-a-ve-b-ne-demek/  Öncelikle belirtelim ki askere Celp Grubu A yada Celp Grubu B olarak gitmek sizin elinizde olan bir şey değildir. Askerlik yeriniz ve askerlik statünüz belirlenirken sistem bilgisayar üzerinde otomatik olarak celp grubu a yada celp grubu b olduğunuza da karar vermektedir. Celp grubu a ve celp grubu b arasındaki tek fark celp grubu a’lar celp grubu b’lerden 1,5 ay erken askere giderler ve diğer bir ifade ile celp grubu a’lar normal celp döneminde askere giderler fakat celp grubu b’ler a’ların gittiği celp döneminden 1,5 ay sonra askere giderler. Bunun dışında iki grup arasında hiç bir fark yoktur. B grubu askere 1,5 ay geç gider ve 1,5 ay geç terhis olur. A grubu ise normal döneminde askere gider ve normal dönemde askerden terhis olur. Her iki grup da aynı süre askerlik yapar…

Grup A’lar kasım ayının başında Grup B’ler ise aralık ayının ortasında askere giderler.

Hangi Adresten Öğreneceğim Askerlik Yerimi?

https://www.turkiye.gov.tr/yedek-subay-siniflandirma-sonucu?asama=1

https://www.turkiye.gov.tr/sevk-edilecek-egitim-merkezi

Bu iki adresten öğrenebilirsiniz.

NOT: Saat 20:00 itibariyle askerlik yerleri açıklandı!

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
315 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Abdullah Taş

Hocam ben yedek Subay adayıyım uzun döneme de evet dedim. Muayene olduğum zaman Askerlik şubesinden 15 Ekim’de birliğimin belli olacağını söylediler ancak e devlet e giriyorum. Yedek subay sınıflandırma sonucuna tıklıyorum ‘’Asal sevk başvurusu bitmiştir’’ gibi bir hata alıyorum bu ne anlama geliyor?

ibrahim ese

merhaba ;
25 temmuz 2017 de tecili bozdum. askelik durum kagidi verdiler.kagitta yd.sb.adayi ve
celp donemi:kasim 2017
grup numarasina gore celp donemi:2017/07 (mayis 2018)
yaziyor.askerligimi ne zaman yapiyorum? grup numarasina gore celp donemi nedir?

Mehmet Türk

Merhaba.
Kısa dönem ya da asteğmen olarak askerlik yapacak kişilerle, uzun dönem askerlik yapacak kişiler birliğe aynı tarihte mi teslim oluyor ? Yoksa daha geç açıklandığı için biraz daha geç mi teslim olacaklar ? Şimdiden teşekkürler

Burak şahin

Öncelikle merhabalar, kasım 2017 kısa dönem veya yedek subay adayıyım. 13 ekimde açıkladıklarında askerlik şubesindeydim ve bana kısa dönemlerin 25 ekimde açıklanacağını söylediler. Kısa dönemlerin birliklere katılma tarihi ne olacak 25 ekimde açıklandığı düşünürsek?

MUHAMMET BEKTAŞ

KOLAY GELSİN BEN AÇIK ÖĞRETİM KAMU YÖNETİMİ MEZUNUYUM VE UZUN DÖNEM ASTEĞMEN LİK İSTEDİM KOMANDA OLMAK İSTİYORMUSUNUZ DEDİLER EVET DEDİM, ASTEĞMEN OLARAK ALMAK İÇİN NELERE DİKKAT EDİYORLAR ACABA YOKSA TAMAMEN ŞANS MI ?

CENK

heyecan dorukta yarın yerler belli oluyor. hepimiz için hayırlısı olur inşallah..

selamlar.

Yusuf Erdem

Bugün heycanlı şekilde bekliyorum. Herkese gönlünden geçenler olur inşallah hayırlı olsun arkadaşlar

mesut

saat 10.30 daydı sonuç ama açıklanmadı akşama mı kaldı acaba

asker32

10:30 deniyordu ama hala birşey yok.er sınıflandırma sorgulama dan bakıyoruz değilmi kısa dönem için

hüseyin çakır

beyler kasım celb dönemi 4 yıllık mezunuyum hala neresi oldugu uzun yada kısa donem oldugu acıklanmadı yanlış yerdenmi bakıyorum anlayamadım gerekli bilgi için link vb. var ise paylaşırmısınız yada whatsapp grubu falan varmı ekleye bilirmisiniz

Sefa Ünsal

Yerler belli oldu mu acaba? E devletten nereden öğreniliyor?

Hilmi Çapkın

e-devlet’te saat kaç gibi görebiliriz? Şuan saat 10:40 ve açıklanmadı.

Cihat Demirel

e Devlet – Er Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama ve ASAL Sevk Başvurusu^dan bakabilirsiniz. ama henüz açıklanmış değil.

mert sivriburun

Ben bağlı olduğum askeri şubeyi aradım henüz acıklanmadı 4-5 i yada ertesi günü bulabilir dediler.Önceki dönemdeki arkadaşlar 4 gibi bakabilmiş.

Enes Gökçe

Arkadaşlar 4 yıllık mezunuysanız ki bugün bakıyorsanız sonuçlara öylesinizdir yedek subay sınılandırma sonuçlarından bakacaksınız. Ancak henüz açıklanmadı.

hasbi umut aydın

Arkadaşlar bugün herkesin yeri belli olacak A-B grupları da endişe etmeyin bütün gün vakit var.

Bilal Bilgiç

günlerdir bekliyoruz ve saat 10:30 hala açıklanmadı bu yaptığınız Allah’tan reva mı insanları bu kadar bekletmek hoşunuza mı gidiyor Eyyy Milli Savunma Bakanlığı yetkilileri artık şunu açıklayında ne olduk ne olacağız bilelim!!

eray

kısa döneme er sınıflandırmadan bakıyoruz değil mi ? Hala bekliyoruz açıklamadılar

asker6161

asker32 doğru yerden bakmışsın kardeş açıklanmadı daha heyecan dorukta 🙂

asker3568

sayfayı yenilemekten mousun sol tuşu bozulacak açıklayın artık

ASKERlik

Uzun dönem yada kısa dönem olduğu şimdi mi belli olacak bekliyorum bende ?

Yusuf Erdem

sürekli kontrol ediyorum ama açıklanmadı

afif

Hakkınızda herhangi bir sınıflandırma sonucu bulunmamaktadır. er sınıflandırması sonucunun boyle yazması dogalmı bendemı sorun var

Kemal şimşek

Peki bu 29 ekimde açıklanacak olan ne?

allan

Hakkınızda herhangi bir sınıflandırma sonucu bulunmamaktadır. er sınıflandırması sonucunun boyle yazması dogalmı bendemı sorun var

Afif bey bendede aynı şey yazıyor sorun sizde yok yani

afif

eyvallah kardesım adımıda yanlıs yazmısım heyecandan

ARİF

askerlik şubesini aradım ben pazartesi salıyı da bulabilir dediler

İsmail

Saat: 14:00 gibi açıklanacakmış

hüseyin çakır
OLCAY TÜRKER

açıklanmamasının sebebi ne ki, trt duyurusundaki tarih ve saatte açıklanması lazım

mesut

Haftaya kalmasa iyi olur. İzin işini ayarlamam gerekecek şuan açıklansa süper olur

orhan keleş

Uzun dönemler 12 ye doğru açıklanmıştı ancak 17 gibi e devletten görüntülenebildi

İsmail

Bursa askerlik şubesinde saat 14:00 civar açıklanır akşam 17:00 sisteme düşer deniliyor

BULUT

Kardeşim nerede açıklanmış benimki gözükmüyor

troll

at yalanı

hüseyin çakır

orda acemi birliği yokki kardeşim niye zaman calıyorsun

İsmail

Gözükmüyor 🙁 kolpa yapmayalım beyler

troll

o değil de seni mezun eden üniye mi yoksa seni gibilerin olduğu ülkede yaşadığımamı söveyim bilemedim

MESUT

YİNE AÇIKLANDI DİYORLAR KAFAYI YEDİM BEN NİYE GÖRMÜYORUM DALGA GEÇİCİNCE NE OLUYOR Kİ BİR ANLASAM

Bilal Bilgiç

İnanç Bakır Nusaybin’e mi düştün veled benim memleket 😀 😀 inşallah iyi kırbaç çekerler de adam olursun kolpacı 😀 😀

Bingöllü Kenan

Tühh bee malatya pütürge böyle şansınnn!

Bilal Bilgiç

Özür dilerim İnanç kardeşim ben bi malım sana laf ettim kusura bakma

Başa dön tuşu