Er Erbaş Maaşı Ne Kadar

1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre er ve erbaşlara her ay sonunda harçlık verilmektedir. Bu para her ne kadar halk arasında maaş yada asker maaşı olarak adlandırılsa da bu aslında Askerlik Kanununa göre devlet tarafından askere verilen harçlıktır. Bu harçlık ile askerlik görevini yapan kişinin temel ihtiyaçlarını bir nebze de olsa giderebilmesi sağlanmaya çalışılmaktadır.

2017 Yılı Er Erbaş Maaşları Ne Kadar?

Öncelikle şunu belirtelim ki askerde uzun dönem yada kısa dönem erler arasında maaş konusunda bir fark yoktur. Er olan herkese aynı, onbaşı olan herkese aynı ve çavuş olan herkese aynı maaş verilir. Kişinin kısa dönem (6 ay) yada uzun dönem (12 ay) askerlik yapılıp yapılmadığına bakılmadan bu maaş verilir. Asteğmen maaşları ise farklıdır. Asteğmenler memur olarak görev yapan asteğmenler ile aynı parayı alırlar. Normal şartlar altında batı illerimizden birinde görev yapan bekar bir asteğmen yaklaşık olarak 3500 TL maaş almaktadır. Doğuda görev yapan bir asteğmene ise yaklaşık olarak 4800 TL maaş almaktadır. Doğuda özel hizmet tazminatı gibi ek ödemeler yapılmaktadır.

Batıda Görev Yapan Er Maaşı Ne Kadar

Er Maaşı – 110 Lira
Onbaşı Maaşı – 130 Lira
Çavuş Maaşı – 150 Lira

Doğuda Görev Yapan Er Maaşı Ne Kadar

 Er Maaşı – 220 Lira
Onbaşı Maaşı – 260 Lira
Çavuş Maaşı – 300 Lira

Gördüğünüz gibi doğuda görev yapan er ve erbaşlar batıda görev yapan er ve erbaşlardan daha yüksek maaş almaktadır. Bu farklılık doğuda görev yapan askerlere özel hizmet tazminatı adı altında fazla ödeme yapılmasından kaynaklanmaktadır. Doğuda bazı illerde görev yapan er ve erbaşların maaşlarının 400-450 lira civarına çıktığı bilinmektedir.

 Her İlde Farklı Maaş Mı Veriliyor?

Her ilin kendine özgü şartları var. Bazı iller olağanüstü hal bölgesi iken bazı bölgeler batı sayılıyor. Er ve erbaş maaşları hesaplanırken illerin bu özel durumu göz önünde bulunduruluyor. Hal böyle olunca iller arasında er ve erbaşa verilen para da değişiyor. Batıda görev yapan er 110 TL alırken doğuda görev yapan er 500 Liraya yakın maaş alabiliyor. Bu farklılık ilden ile değişmektedir.

Sonuç ve Değerlendirme

Asker maaşları konusunda soru, fikir, duygu ve düşüncelerinizi yorum bölümünden bize iletebilirsiniz. Hangi ilde ne kadar maaş aldığınızı da yorum bölümünden bize yazarsanız maaş ödemelerinizin doğru olup olmadığını da kontrol ettirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
82 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Adebisi

Kısa Dönem askerliğe başlayan biri 6 ay sonra ne kadar para biriktirmiş olur peki ve paraların eksik yattığı oluyor mu? Her ay gününde yatan var, terhis olmadan anca parasını çeken de var.

ibrahim acar

Vatanımızı koruyan kollayan tüm er ve erbaşların maaşlarında artış olmalıdır.

Onur

100tl veya 500 artar diyor sunuz ama neyden artar belli düz bi ücreti var mı stabil

Ali Sergen Polat

Elazığ 8.Kolordu er maaşı nekadardır? Kasım 2017 tarihinde Manisa Alaşehir acemi birliğine gittim ve herhangi bir ücret harçlık verilmedi almam gerekmezmi?

Rıza karan

Bu maaşları eger kisla kantininde kullanmak istemiyosam nakite cevirebilirmiyim kendi banka hesabima yatirmak icin . Yada Bir sonraki sorum șu askerlik gorevim bitti diyelim orn 1000 tl harcligim birikmis. Ve askerligim bittigi icin kullanma gibi bir durum soz konusu degil. Bu durumda onu bana nakit olarak verirler mi?

mehmet ali

Sen gel 6 – 12 ay vatan için zorla askerlik yap ayda 110 TL versin, kardeşim bu adam öksüz mü bu adam yetim mi, anası babası ayrı sivilde para verecek biri var mı yok mu, nasıl gelecek nasıl gidecek, ne yer ne içer hiç düşünmüyorlarmı bunlar, 110 TL ney yaaa resmen dalga geçiliyor askerlerle, uzman çavuş akşama kdar götünü devirip yatıyor 2.500 tl maaş alsın gariban çocugu 110 TL alsın, işte ülkemzide askere verilen değer bu

Hakan Aktaş

Merhaba, 2011 şubat ve 2012 mayıs tarihleri arasında 15 ay askerlik yaptım fakat maaş ile ilgili herhangi bir bilgim yoktu askere yeni giden bir arkadaşım bugün bahsedince merak ettim ve araştırayım dedim kendi kendime. Belirtmiş olduğum süre zarfı boyunca herhangi bir maaş almadım böyle bir maaş hakedişim var ise ne yapılabilir.

Veysel Er

ben 14 gün sonra ağrı doğubeyazıt gürbulak’a gidecem ben hudutçuyum iran sınırın da kalacam ne kadar maaş alacam bilgisi olan varsa yardımcı olsun

hayrullah karabaş

ben askerliği muşta yaptım.yalnız bize maaş vermediler.yalnız aldığınımıza dair imza aldırlar fakat vc ye deterjan paspas alıyoruz dediler.

necip küçük sahin

4 aylık askerim şırnak şenoba da yapıyorum halen mass yatmadı hiç

Alican adgu

Deniz kuvvetlerinde hizmet askeriyim. Hizmet askerleri çift maaş alıyor diye biliyorum. Doğrumudur

Muhammet

Hakkari dag komando tugayina dagci komando olarak gidecem tahmini ne kadar alırim ucret

abdulsamet

ıgdırda jandarma olarak er olarak gorev yapacam maasım ne kadar olur

EmirY

Merhabalar, öğrenmek istediğim konu şu; ben askere yoklama kaçağı olaraktan gittim. Bana verilmesi gereken banka kartını alamadım. Bana devlet tarafından açılan bu hesap iptalmi oldu, ben bu kartı alabilmek için ne yapmalıyım. Beni bu konuda aydınlatabilirmisiniz ?

EmirY

Birde Güneydoğuda tmh olaraktan görev yapacaklar tahmini ne kadar maaş alır ?

hakan boztepe

şanlı urfada er maaşı ne kadar

Oğuz eryaman

Alınan harçlıktan yol veya yemek parası düşülür de öyle mi verilir yoksa yol ve yemek ücretsiz mıdır??

Faruk Kavak

Hocam merhaba 370 B grubu Kısadönem olarak gittim yaklaşık 16 gün acemilik yerinde kaldım ve göz hastalığımdan dolayı hastaneye sevk edilip askerliğe elverişli değildir diye heyetten beni geri gönderdiler. Kaldığım gün kadar asker maaşı ve yol iaşe mi verecekler mi bana. Sonuçta ben istemedim heyet beni geri yolladı. Bu konu hakkında bilginiz var mı şimdiden teşekkür ederim

Ömer faruk atamer

Kibris çavuş maaşı nr kadar ?

Nesrin ateş

Bitliste gorev yapan erlerin maaşi ne kadar bilgi verebilirmisiniz bide maaşlardan afrin icin kesinti yapiliyormu ? Acaba

Nesrin ateş

Teşekkurler sagolun

Hatice kok

Esim mardin dagdelende askerlik yapiyor maasi ne kadardir

Hülya A.

Merhabalar Kardeşim 15.12.2017 acemi birlik Manisa Doğu Kışlada daha sonra ustabirliği Şırnak Akçayda askerliğini yapmaktadır. Acaba Maaşı ne zaman yatırılmaya başlanılır.
Teşekkürler…

Anıl SEREN

İyi günler erzincan refahiye de asayiş jandarma olarak görev yapıyorum maaşımız daha yatmadı ve ocak 29 da acemi birligine teslim oldum daha 1 kez maaş yattı sizce benim maaşım ne zaman yatar

Fatma BATI

Ben erler için verilen miktarın maaş değilde harclik olarak ele alindiğı fikrindeyim .sorum şuki batı ve doğu olarak degismesi neysee ama neden iller arasinda miktar farkı var mesela Şanlıurfa da neden miktarı azaldigini anlayamadım .Rabbim ülkemizi ve Ordumuz u Muzaffer eylesin , devletimize zeval vermesin İNŞALLAH…….

Adem

Benim yeğen gaziantep ki liste askerlik yapiyo piyade er maaşı nekadar alır

halil

diyarbakır jandarma ne kadar maaş alır

emre şentürk

askerde meslekciyim benim duyduguma göre askerde meslekcilere biraz farklı yani fazla maaş veriliyomuş bu dogrumu

Salih sert

erzuruma il jandarmaya asker olarak gidiyorum aylık ne kadar alırı

Eşref Burak

Doğuda en yüksek Erbaş askerine para veren yer neresi

Tülay

Oğlum erzurum palandöken de jandarma olarak askerlik yapacak ne kadar maaş alır

okan kartal

elazigda ne kadar maas veriyorlar

omer orak

Benim kardesimde istanbulda asker ne kadar alir ve ailem ne kadar alir kardesim piyade er

Jandarma asayiş $64

istanbulda er maaşı 116 tl şuanda 250 300 tl filan değil

Mustafa aytaç

Ben 2014 te ankarada sıhhıye olarak kısa dönem askerlik yaptım. Asker maaşımı almadım. Geriye dönük asker maaşımı nereden alabilirim??

Merve Aşık

Nişanlım İstanbul Boğaz Batısı’nda piyade er. Merasim bölüğünde. Ne kadar asker harçlığı alır ver ne zaman yatar? 9 temmuzda askerliği başladı. 29 temmuzda usta birliğine İstanbul’a gitti.

qwerqwerrw

yaziyi okumadin mi orada söylüyor ne kadar alacağı

Aaaaaa

Altta yorumda 250 tl den bahsetmiş. Önce yorumları oku sonra hanımefendi neden sormuş anla.

Merve Aşık

Maalesef yatan para 108 doğuda da 500 TL. Keşke dediğiniz gibi 300 TL olsaydı.

soner yucel

Istanbul. Alibey koyde aslerlik yapcam mavi bere takcaz komando olacaz ne kadar maas werirler

kemalettin tuğcu

niye önceden soruyorsun maaşı beğenmezsen yapmayacak mısın askerliği? alınca görürsün maaşı.

Cihan uysal

Suan maaslar yukseldimi komando er olark gorev yapicM durum nedir

Halil

Oğlum, meslek lisesi mezunu ve jand. Kom.
İmralı’ya gitti.
Ne kadar harçlık alır, hemen ödenmeye başlar mı?

Halil

Oğlum, meslek lisesi mezunu ve jand. Kom.
İmralı’ya gitti.
Ne kadar harçlık alır, hemen ödenmeye başlar mı?

MEHMET ELİTAŞ

Sayın sorumlu kişiler ben 2000 1 1 doğumluyum tam olarak tahminen ne zman askere giderim lütfen yardımcı olurmusunuz.

Oremar

Siirt okçular üst bölgesinde görev yapıyorum kaç para maaş yatırılır

Komando

Yattı mı reis ne kadar harçlık

Oremar

Birde on başıyım

Başa dön tuşu