Askerde Namaz Kılmak Serbest mi

Askere gidecek kişilerin merak ettiği konulardan biri de askere gittiklerinde dini vecibelerini yerine getirmelerine izin verilip verilmeyeceği konusudur. Şunu net bir şekilde ifade edelim ki askerde olan bir kişinin namaz kılması tarihin hiç bir döneminde yasak olmamıştır ve muhtemelen bundan sonra da böyle bir yasak olmayacaktır. Din kişi ile Allah arasındaki bir bağdır ve kimse de bu bağı koparamaz. Askerde iken namaz kılmak isteyen hiç kimseye neden namaz kılıyorsun yada burada namaz kılmak yasak denmez. Bunların tam aksine namaz kılmak isteyen kişilere büyük bir hoşgörü ile yaklaşılır ve namaz kılacak kişiye yardımcı olunur. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yer alan er, erbaş yada komutanlar diledikleri gibi inançlarını yerine getirebilirler.

Kışlalarda Mescid Var mı?

Günümüzde kışlaların hemen hemen hepsinde mescid bulunmaktadır. Hatta kışlaların çoğunda sadece bir tane değil onlarca mescid vardır. Namaz kılmak isteyen kişi mescide giderek dini vecibelerini yerine getirmekte özgürdür. Kışlada mescidlerin olması zaten namaza kimsenin karışmadığını aksine namaz kılmak isteyenlere kışlada yardımcı olunduğunu göstermektedir. Kışlada namaz kılmanıza izin vermeyen biri çıkmaz fakat olur da birisi sizin askerde namaz kılmanızı önlerse bunu komutana derhal bildirin. Bununla ilgili gerekli işlemler derhal yapılacaktır. Şüpheniz olmasın.

İstediğim Zaman Namaz Kılabilir miyim?

Askerde namaz kılmak serbesttir ve buna kimse karışmaz fakat kişi ezan okunuyor, ben eğitimi yarıda bırakıp namaz kılmaya gidiyorum da diyemez. Namaz kılmak isteyen kişi istirahat verildiği zaman namazını kılar veya geç oldu ise istirahat zamanında kaza namazı kılar. Düşündüğünüz zaman zaten sabah, akşam ve yatsı namazları genellikle askerin serbest olduğu zamanlara denk gelir ve askerler genelde bu namazlar konusunda sorun yaşamazlar. Öğle namazı da genelde öğle yemeği vaktinde olur. O arada namazınızı kılabilirsiniz. Genellikle sadece ikindi namazı eğitim saati ile çakışır.  İkindi namazı da kaza namazı olarak kılınabilir. Eğitim döneminde bu böyledir. Usta birliğine geçtiğiniz zaman zaten durum daha rahat olur. Namaz konusunda kolay kolay sorun yaşamazsınız.

Askerde Cuma Namazı Kılabilir miyim?

Kışlalarda mescidler bulunmaktadır. Bu mescidlerde kişiler cuma namazını da kılabilir. Cuma günleri öğle vakti askerlere genelde fazladan istirahat zamanı verilir. Bu vakit kişinin cuma namazı kılabilmesi içindir. İsteyen kişiler mescide giderek cuma namazlarını kılabilirler. Cuma namazı konusunda askere kolaylık sağlanır ve kişiler sorun yaşamadan cuma namazlarını kılabilirler.

Nöbet Tutarken Namaz Kılabilir miyim?

Askerdeyken namaz vakitlerinin eğitim yada nöbet vaktine geldiği zamanlar olabilir. Polisler ve askerler nöbet tutarken ben bir namaz kılıp geleyim diyemezler. Kişinin nöbet yerini terketmesi hangi durumda olursa olsun yasaktır. Kişi nöbet yerini terk edemez. Nöbet yerini terk eden kişiye ciddi yaptırımlar uygulanır. Nöbet yerini terk etmek ciddi sorunlara ve kışla için askeri zaafiyete sebep olur. Peki bu durumda ne yapacağız. İşte böylesi durumlarda Kuran-ı Kerim’in Bakara suresi imdadımıza yetişiyor.
“Eğer korku duyacak bir haldeyseniz namazı yürüyerek yahut binek üstünde kılın. Güvene kavuşunca da bilmediğiniz şeyleri size öğreten Allah’ın öğrettiği gibi Allah’ı anın.” (Bakara, 2/239)

Bakara suresinde kişi nöbetteyse yada tehlike altında ise namazı işaret yoluyla kılabilir diyor. Nöbet sırasında namaz kılmak isteyen bir kişi isterse gözleriyle ima, isterse de yürüyerek ima yaparak namaz kılabilir. Dinen bu mümkündür. Dilerseniz de o vakti kazaya bırakıp daha sonra kılabilirsiniz. Dinen bir sakıncası yoktur.

Askerde Bayram Namazı Kılabilir miyim?

Cuma namazında olduğu gibi bayramlarda bayram namazını da kışlada bulunan mescidlerde kılabilirsiniz. Bunun önünde hiç bir engel yoktur. Nöbetiniz yoksa komutana yada bölük çavuşuna önceden haber vererek bayram namazınızı kılabilirsiniz. Kışlada kurban bayramında askerler adına temsilen bir kaç adet kubanlık koç da kesilmektedir. Askerde dini vecibelerinizi yerinize getirmenizin önünde hiç bir engel yoktur.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
14 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
M T

ne güzel açıklamışsın hocam teşekkür ederim

emre

ikindi namazı niye kazaya bıraklıyor.okadar basit bir namaz mı ki.5 vakitin beşi de müslümanlar için önemlidir.namaz savaş zamanı bile kazaya bırakılamayacak kadar önemlidir. ona göre ayarlasınlar eğitimi. müslüman bir ülkede namaza engel hiçbir şey olmaz , olmamalı.

Berke Erden

Niye namaz saatine göre ayarlancakmış eğitimler ? Türkiye müslüman değil,laik bir ülkedir kurallar ona göre işler.Asker olan herkes de müslüman değildir.

Barış

Kimin nüfuzu fazlaysa onun dediği olur! İşler öyle sizin istediğiniz gibi gitmiyor artık.

Berke Erden

Eğitimler namaz vaktine göre düzenlenmiyor.Demek ki işler bizim istediğimiz gibi gidiyor.

Zeki Can Akarsu

Biz derken kimleri kastediyorsun? (Sizin) gibi gitmesinin sebebi (Bizim) fitne çıkmasın, gücümüz kuvvetimiz bölünmesin devlete bir zeval gelmesin diye! Hanefi mezhebinin içtihadına binaen sizin istediğiniz gibi gidiyor. (siz) kendinizden sanmayın!

Emre Kağan

Devlet laik oldu diye millet de mi laik oldu? Eğer millette laik olsaydı(Her dine mesafeli yani kafir(dinsiz) olsaydı o zaman namaz dan bahseden kimseyi göremezdik). Bu milletin çoğu Müslüman ve bu hakkın tanınması zorunludur. Bu hakkın tanınmaması zulümdür. Namazsız Peygamber ocağı da ben görmedim. Bu millet dinen düzelince artık laik bir rejim de kalmayacak merak etmeyin. O zaman koğuşlarda camilerde Kur’an sesleri yankılanacak. Temizlik, yemekler, yatakhaneler her şey düzelecek…

Takyon Alemi

Hangi ilimle ve deliller kaza namazina fetva veriyorsun sen. Namazın kazası ya unutunca ya da uyuyakalınca olur. Vakit namazın farzdır. O eğitimi yaptıran kim ise o namaza müsade etmek zorundadır. NAMAZ Allahın emri dir. Boş boş yazı yazıp fetva vermeyin.

Kuran Müslümanı

Bakara 239.ayeti gösterdikten sonra ”dilerseniz namazı kazaya bırakın” diyemezsiniz. Kaza namazı diye birşey yoktur. Namazlar vakitli farz kılınmıştır. ”..Şüphesiz ki o namaz mü’minler üzerine vakitli olarak yazılmıştır.” (Nisa suresi 103)
Kaza namazı dediğiniz nafile namaz olur. Vakti geçen namazı kaza etmiş olmazsınız. Namazın kazası olmaz çünkü güneşin hareketlerine göre tayin edilmiştir. Güneş battıktan sonra ikindi namazı kılamazsınız.

Boş Yapmayın

Kuran Müslümanıyım diyerek “kaza namazı yoktur” diyenler gaflet içindedir. Mealcilik yapıp dini, Kur’an’ı kafanıza göre yorumlamayı bırakın. Tarihsel olaylardan yola çıkarak peygamber efendimiz’in (sav) uygulamaları ortadadır. Sizin iddianız Kuran Müslümanlığı değil ancak Peygambersiz Müslümanlık olabilir. Yazıyı yayınlayarak bizi aydınlatan arkadaşa teşekkür ederim.

Başa dön tuşu