2018 Celp Dönemleri

Celp Kelimesinin Terimsel Açıklaması:

Celp kelimesinin anlamı huzura çağırmak, bir yere davet etmek, kendine çekmektir. Askeri terim olarak celp ise askere çağrılma işlemine verilen addır. 1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre ocak ayı itibariyle 20 yaşından gün alan erkeklerin tamamı eğer kişinin eğitim yada sağlık gibi geçerli mazeretleri yoksa askere gitmek zorundadır ve bu askere gitme işlemi de celp dönemlerinde olur. Yani diyelim ki siz 20 yaşından gün aldınız ve mazeretiniz de yok yada tecil işleminiz bitti ve askere gitme zamanınız geldi. İşte bu noktada askere alım işlemi yapılıyor. Askere alım işlemine de celp dönemi deniliyor.  İşte bu durumda tecilim bitti, ben askere geldim diye hemen askerliğe başlayamıyorsunuz. Askerliğe alım yılın şubat, mayıs, ağustos ve kasım aylarında gerçekleşmektedir. Bu dönemler dışında kafanıza göre askerliğe başlayamazsınız. İşte bu şubat, mayıs, ağustos ve kasım gibi askere alma dönemlerine celp dönemleri denilmektedir.

Kaç Celp Dönemi Var?

Askere gidecek kişiler kısa dönem yada uzun dönem (asteğmenlik veya 12 aylık er) fark etmemek üzere toplamda 4 celp döneminde askere alınırlar. Bu celp dönemleri Şubat Celp Dönemi, Mayıs Celp Dönemi, Ağustos Celp Dönemi ve Kasım Celp dönemi olmak üzere toplamda 4 dönemdir. Bu celp dönemleri haricinde askere alım yapılmaz. Askere gitmek isteyen kişiler de her istediği ayda askere gidemez. Askere gitmek isteyen kişiler bu celp dönemlerine uymak zorundadır. Yani askere ya şubat, ya mayıs ya ağustos ya da kasım ayında gidebilirsiniz. Diğer aylarda askere gitmeniz mümkün değildir.

Askere Gitmek İçin Ne Zaman Başvuru Yapmalıyım?

Yıl içinde Şubat Celp Dönemi, Mayıs Celp Dönemi, Ağustos Celp Dönemi ve Kasım Celp Dönemi olmak üzere toplam 4 celp dönemi vardır ve siz bu celp dönemlerinden birinde askere gidebilirsiniz. Peki istediğiniz tarihte askerlik şubesine gidip başvuru yaparak istediğiniz tarihte askere gidebilir misiniz? Eğer kafanızda bir tarih var ve o celp döneminde askere gitmek istiyorsanız en az 2,5 ay öncesinde askerlik şubesine gidip ben şu tarihte askere gitmek istiyorum diye bildirmeniz ve gerekli işlemleri yaptırmanız gerekmektedir. Eğer celp dönemi son başvuru tarihini kaçırırsanız bir sonraki celp dönemine kalırsınız ve istediğiniz tarihte askere gidemezsiniz…Aşağıda askerlik celp dönemleri için son başvuru tarihleri gösterilmiştir…

2018 Yılı Celp Dönemleri

2018 Yılında Şubat, Mayıs, Ağustos ve Kasım celp dönemleri vardır. Kişi bu dönemler dışında askere gidemez. Bu kanunen mümkün değildir. Askere gitmek isteyen bir kişi bu dönemlerden birinde askere gitmek zorundadır.

Askerlik Celp Dönemi Son Başvuru Tarihleri

Şubat Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 30 Kasım
Mayıs Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 28 Şubat
Ağustos Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 31 Mayıs
Kasım Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 31 Ağustos

Bu tarihten sonra başvuru yaparsanız askere bir sonraki celp döneminde gidebilirsiniz. Bu tarihler kesin tarihlerdir ve bu tarihlerden sonra başvuru yaparsanız bir sonraki celp dönemine kalırsınız ve planladığınız zamanda askere gidemezsiniz. Hangi celp döneminde askere gitmek istediğinize karar verdiyseniz başvuru tarihinizi ona göre ayarlamalısınız. Bu tarihlerden sonra başvuru yapmanız durumunda istediğiniz celp dönemini kaçırırsınız. Hatta işi garantiye almak için kafanızda bir celp dönemi varsa o celp dönemi son başvuru tarihinden en az 10 gün önce askerlik şubesine gidiniz. İşi garantiye almış olursunuz… Örnek 1: Diyelim ki siz Şubat celp döneminde askere gitmek istiyorsunuz. 30 kasıma kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz şubat celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 aralık ve sonrasında başvuru yaparsanız şubat celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi mayıs celp dönemine yazarlar.

 Örnek 2: Diyelim ki siz mayıs celp döneminde askere gitmek istiyorsunuz.  Bu durumda 28 şubat tarihine kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz mayıs celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 mart ve sonrasında başvuru yaparsanız mayıs celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi ağustos celp dönemine yazarlar.
Örnek 3: Diyelim ki siz ağustos celp döneminde askere gitmek istiyorsunuz. 31 mayısa kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz ağustos celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 haziran ve sonrasında başvuru yaparsanız ağustos celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi kasım celp dönemine yazarlar.
Örnek 4: Diyelim ki siz kasım celp döneminde askere gitmek istiyorsunuz. 31 ağustos tarihine kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz kasım celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 eylül ve sonrasında başvuru yaparsanız kasım celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi şubat celp dönemine yazarlar.
Celp dönemleri için son başvuru tarihleri kesin tarihlerdir ve son derece önemlidir. Tarihleri kaçırmanız durumunda önceki celp döneminde askere gitmeniz mümkün değildir. Bu nedenle planınızı yukarıdaki son başvuru tarihlerini dikkate alarak yapmanız son derece önemlidir.

 Askere Erken Sevk Nedir?

Henüz celp dönemi gelmemiş kişiler istekleri halinde gitmeleri gereken celp döneminden daha önceki celp dönemlerinde askere gidebilirler. Bu durumda kişinin askerlik şubesine gidip askere daha erken ki celp döneminde askere gitmek istediğini bildirmesi gerekir. Celp erkene alma işlemi yani askere erken sevk olma işlemi sıkça uygulanan bir işlemdir fakat bu başvurular her zaman uygun bulunmaya da bilir. O dönem çok sayıda askere gitme başvurusu yapılırsa sizi erken sevk etmeyip kendi celp döneminizi beklemenizi söyleyebilirler.

İllere Göre 2018 Yılı Celp Dönemleri

Bu bilgiler Milli Savunma Bakanlığı sitesinde her yıl güncellenerek yayınlanmaktadır. İlgili siteye ve 2018 yılı memlekete göre celp dönemlerine http://askerlik.org/celpdonemleri.xls adresinden ulaşabilirsiniz. Herkes ya şubatta, ya mayısta ya ağustosta ya da kasımda askere gitmek zorundadır. Bazı iller şubat ayında askere gidebilirken bazıları mayıs bazı iller ağustos ve bazı iller de kasımda askere gider. Aradaki fark budur.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
707 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Sertan balaban

Benim anlamadığım kaç tane şubeye gittiysen hep aynı tepki verdiler yüzde 10 erken gidersin ama boşa ümitlerle kendi cebinden de gidersin dediler bnm kütük 4 gonderiyormus ne yapicami bilmiyorum erke sevk verdim ama hiç ümidim yok

Buğra üret

merhabalar bir soru soracağım

1993 doğumluyum şubatta askere gitmek istiyorum ve bu celp konularında eksiğim
etrafımdaki insanlar tertip kayması vs şeylerden bahsettiler.
bu konu hakkında bilgi verir misiniz ?

bir de şubat celbi için başvuru 30 kasım son değil mi ?
bilgilendirirseniz çok sevinirim

Sertan+balaban

Abi ben erken sevk verdim sizin dediğiniz gibi Kasım gidecektim sonra şubeyi aradım. Muhtemel Mayıs diye bir kağıt verdiler şimdi ben kesin iki mi gidecek yoksa b grubumuz gidicem yoksa Kasım mi gidicem anladım gitti şimdi öyle oluncada ise de giremiyorun

sertan balaban

şubedeki kişilerde kasımda gidiceksin boşuna umutlanma dediler mayısta gidiceğinde ben kafayı yemek üzeryim

Ali Sağlam

98 doğumluyum şubat ayında askere gitmem için kasım 6’sında şubeye gittim şubeden kasım 2018 yılında askere gidebileceğimi söylediler bunu bilgilendirir misiniz?

Muhammed Ünlü

İyi günler . Benim kafama takılan hayati bir husus var . Ben şubat atamasını bekleyen bir öğretmen adayıyım . Şubat celbine yetişsem , mart-nisan – mayıs(tarih net belli değil) gibi gerçekleşecek olan mülakatlar için izin alabilir miyim ? Herhangi bir yanma – sakata gelme – izin alamama durumu olur mu ? Teşekkür ederim .

Muhammed Ünlü

Çok teşekkür ederim efendim . İyi günler , kolaylıklar dilerim .

asal deniz

Merhaba. Ben 94 doğumluyum okulumu dondurup askere gitmeye karar verdim işlemlerimide yaptırdım şubedeki görevli şubat 2018’de askere gideceğimi söyledi bana verdiği belgede de şubat 2018 sevk tarihi yazıyor ama görevli garanti olmadıgını söyledi. Şimdi ben şubatta kesin gitmek istiyorum bunun için erken sevk başvurusu da yapmama gerek varmı?

Cihan Çağatay

Merhabalar ben 4. sınıf üniversite öğrencisiyim.Ağustos celbi için erken sevk başvurusu yapmak istiyorum.Fakat okulumuzun sınavları 25 mayısta bitiyor ve sonuçların açıklanma tarihi 1 haziran.Bu yüzden geçici mezuniyet belgesi alamayabilirim.Haziranın ilk günlerinde ya da mezun olmadan askeriyeye başvurumu yapsam bir değişiklik olur mu?Ya da nasıl bir yol izlemeliyim?

numan numan

Merhabalar ben 30 yaşındayım eylül 2018 gibi doktoradan mezun oluyorum mezun olduktan sonra kasım da mı alırlar askere yoksa subat 2019 da mı 29 yaşını geçtiğim için mezuniyetten hemen sonra işlemlere başlarlar mı acaba? ben şubat 2019 da gitmek istiyorum.

ilhan alıcı

Merhaba, Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum 1995 Doğumluyum Yedek Subay Olarak gitmek istiyorum lakin çıkma şansı nedir çevremdekiler çok az olduğunu söylüyorlar lakin yinede kararsızım.

Mehmet sari

Merhaba, tecili bozdurduktan sonra askere gidene kadar 2. Tecil hakkımız var mi

MURAT GÜNTAY

ben 93 doğumluyum tecilimi bozdurup mayıs ayında askere gitmek istiyorum ama aralıkta da bozdursam tecilimi genede mayıstamı giderim yoksa şubattamı gönderirler

anestezist

merhabalar 4 2 2018 tarihinde tecilim bitiyor lisans mezunuyum ve kaç gün içinde muayene yoklamaya giderim ve celp dönemim mayıs mı olur illa ? ankara altındağ doğumluyum bana yardımcı olur musunuz ?

Mehmet

Merhabalar. Ben 96 doğumluyum ve ağustos celp döneminde askere gitmek istiyorum. 2018 haziran ayında üniversiteden mezun olacağım öğretmen olarak. Başvurumu 31 mayısa kadar yapacağım ve başvuruda mezun durumunda olmayacağım. Bu durumda kısa dönem yapabilecek miyim ?

mustafa

Selamun aleykum 98 doğumluyum 2017 7 şubatta muanne oldum bana 2018 şubatta gidicksin dediler memleketin askerlik şubesini arıyorum oda şubatta diyor garanti şubatta gidiyormuyum yani karaman 97 leri kasım kaldiriyor 98 de şubatta mi gidiyor sırayla atlıyor mu yoksa sans mi . şimdiden teşekkürler.

doğan

sa 98 doğumluyum muane oldum 98/2 attı yani mayıs şubat gitmek istedigim söyledim son çıkarken kağıt verdiler şubatta askersin dediler kağıttada celp dönemi 2018 ŞUBAT muhtemel sevk tarihi 01.02.2018 yazıyor bilgi alabilirmiyim 10 kasımda muane oldum

dogus gedik

selam aleykum ben 98 sevk tarih subat yazıyor
ama kutuk kasım kaldırıyor bana verdikleri kagıt is 01 02 2018 yazıyor sevk kagıt ben simdi ne zman askere gitterim dilekce de doldurdum

Muhsin Can

Abi 20.02.1998 doğumluyum.Şubat 2018 tarihinde askere gitmek istiyorum bunun için 2017 şubat ayında muayene oldum ve o zaman celp dönemi seçimi yaptım yani1 sene önce sence dilekçe kabul olur mu ?

Muhsin Can

E devlette 07/02/2017 tarihine kadar askerlik yönünden sakıncası yoktur yazıyor. Muayene kağıdında ise muhtemel sevk tarihi 01.02.2018 yazıyor tekrardan şubeye gitmeme gerek var mı ?

mehmet

askerlik şübesine sormanız daha garantili olur

Muhsin Can

Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiden dolayı 🙂

umut

Merhaba ben 2 yıllık kimya ön lisans mezunuyum 07.02.2018 de askerlik yönünden sakıncası yoktur diyor ancak ben tecil ettirmek istiyorum bunu en son ne zamana kadar tecil işlemini yaptırmam gerek birde bende kolesterol var insülin direncim var ellerimde ayaklarımda titreme oluyor gözlerimdede bulanıklık var bel ağrısı gibi koşunca yoruluyorum hemen bunun için muaf olabilirmiyim acaba ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz.

bilal ak

Merhabalar,

Mayıs celbinde kısa dönem askere gitmeyi düşünüyorum.
İlk sorum mayıs celbi değil de hazirana sarkma durumum söz konusu mu?
İkinci sorum neye göre bu sarkmalar belirlenmekte?
Son sorum Mayıs celbi için en erken ne zaman başvurabiliyorum?

Sertaç

Merhabalar gecen yıl askerligimi 31 aralik 2017 ye kadar tecil etmistim bu yıl tecil ettirmek istemiyorum ve gitmek istiyorum yanliz kasim celpine istiyorum malumunuz maddi yonden para biriktirmek adina kasimda gitmek icin ne yapmaliyim birde celp tarihim yasadigim sehrin ilcesinemi yoksa memleketimin ilcesine goremi belli olur

Sertaç

Daha dogrusu dogdugum sehirin ilcesine goremi lutfen yardim edin meraktan öldüm 🙂

Yiğit

Merhabalar ekim ayında 2018 şubat için erken sevk başvurusu yaptım, verdikleri kağıtta muhtemel sevk 01.02.2018 yazıyor ama kütüğüm mayıs yolluyor kaç giderim sizce erken sevk başvurfusunu nerden öğrenirim acil yazar mısınız?

Beytullah Arslan

Selamın aleyküm benim kütük 2018 kasım gönderiyor askere ben erken gitmek için 2018 şubat celp ini seçtim 2018 muhtemel yazıyor kağıdımda kasımdamı gideceyim yoksa şubat celpindemi gideceyim bilgilendirirseniz teşekkür ederim

HASAN ÇELİK

Merhaba, ben 96 doğumluyum tecilliydim ve tecilimi iptal ettirdim askerlik şubesine gittim başvuruda bulundum 30 kasımda sistem beni 2018 ağustosa attı gümüşhaneliyim kütüğüm 98/3 gönderiyormuş bende erken sevk istedim 01.02.2018 celp dönemi şubat ayına yaptılar kaydımı ama bana verilen belgede muhtemel sevk tarihi 01.02.2018 yazıyor bana a ve b olduğunu söylediler ya şubbat ya da martta gidersin olmadı mayıs ağustos dediler sonra neden kesin bilgi vermiyorsunuz dedim, yüksek ihtmalle şubatta gidersin olmadı martta dediler bende madem yüksek ihtimal diyorsunuz hadi martı anlarımda mayıs ağustos ne alaka dedim sistem öyle dediler.
Lütfen bana yardımcı olurmusunuz sonra şuan 98 liler gidiyor öncelik sizin dediler hiçbirşey anlamadım kesin birşey söylemediler ben ne zaman askere giderim bilgi verimisiniz?şimdiden teşekkürler…

HASAN ÇELİK

Lütfen acil bilgilendirimisiniz kafayı yicem?

Yiğit

Şubatta gidersin kardeş Devre kaybı olarak öncelik senin

HASAN ÇELİK

Eyvallah kardeşte bu admin neden cevap vermiyor? Bu arada sen kaç doğumlusun?

Yiğit

ben 98 doğumluyum benim kütük mayıs yolluyodu bende erken sevk istedim muhtemel sevk şubat diyor bende bekliyorum işte inşallah gideirm

HASAN ÇELİK

İnşallah kardeşim Alllah herkezin gönlüne göre versin

HASAN ÇELİK

Çok teşekkür ederim

oguzhan eraydın

merhaba arkadaslar bende aof den tek dersım kaldı 92 lyım ocak 13 de sınavım var bıterse kısa donem gıdecem ama subatta gıtmk ıstıyorum 31.12.2017 de de tecılım bıtıyor ne yapmalıyım bıttgı gıbı benı alırlar mı askere.. subatta yanı devre kaybı falan gıdebılı mym

Recep sahin

Arkadaşlar benim tecil 31 aralık 2017 de bitiyor, fakat benim kütük Şubat 2018 gönderiyor,ikamet ettiğim yerde Mayıs 2018 de gönderiyor, ben ocakta başvuru yapıcam nezamn giderim askere??

veysel yavuz

iyi günler benim tecilim 31.12.2017 tarihinde bitiyor şubatta askere gitmek için başvurdum tarihi kaçırdıgımı söyledir oradaki bi memur 20 ocakta gel muayene olup şubat dönemiyle göndeririz dediler yoklama kaçağı olarak herhalde nasıl olur bir bilginiz varmı

MEHMET

Merhaba 1993 doğumluyum okul dolayısı ile askerliği hep ertelemedim ama 2018 şubatta gitmek istiyorum yalnız 30 kasım basvuru tarihini kaçırdım şimdi basvuru yapsam alırlar mı yoksa mayısamı kalır

MEHMET

lütfen bilgi alabilir miyim

Fikret erdem

Mayista asker olursun kardeşim

Murat bedir

Merhaba 1995 doğumluyum lise mevzunuyum bu sene bitirdim üniversite sınavına girmek istiyorum ama tecilim 31.12.2017 son tecil ettire bilirmiyim

dogus gedik

ben subat 13 muayne oldum kutuk kasım kaldırıyor askerlik subesinin muhtemel sevk tarihi subat yazıyor ve ben dilekce de imnzaladım subat gitmek icin simdi memelekt arıyorum kasım diyor ben simdi subat gittecem kasım mı ona göre işe almıyorlar,

Ü K

merhaba arkadaşlar ben ağustos döneminde askere gitmeyi düşünüuorum ama 5 ağustosta sınavım var geç gitme durumum var mı yoksa illa 1inde orada mı olmak gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim

Mevlüt Candan

Meraba.benm tecilim 2018 Aralık 31 de bitiyo şubatta gitmek istiyorum…şubatta gitmek istediğimi şubeye söylesem oluyo mu

mehmet

merhaba askerlik mayenesine gitcemde sırtımda kamburluk var skolyoz hastalığı bide sol dizimde diz kapağı kayması var yorduğum zaman dizimi şişiyor ve bükme yürüme gibi zorluklar çekiyor sizce muaf olurmuyum…

Uğur Gündüz

31.12 2017 de tecilim bitiyor ve üniversite dördüncü sınıftayım beni askere kasımda yada ağustosta almalarını sağlayabilimiyim şubede bu konuda bir hakkımız varmı…
Ve muayeneye ne zaman gitmeliyim..

Uğur Gündüz

05,10,1988 şuan 29 yaşındayım..
Kasım celp döneminde askere alınmayı talep edebilirmiyim?

Berkan

İyi akşamlar herkese. 2016 da mezun oldum ve 2018 hazirana kadar tecilli askerliğim. Fakat çalışıyorum ve yüksek lisansa başvurmam gerekiyor. Sıkıntı şu sınav tarihleri 2018 hazirandan önce olmasına rağmen yüksek lisans başvuru sonuçları dönem başlarında yani Eylül ekim ayında açıklanıyor. O zaman aralığında asker kaçağı mı sayılıyorum sistem nasıl işliyor. Yüksek lisans yapıldığı an direk tecil oluyor ama arada 2.3 aylık bir durum var. Bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler şimdiden

mahmut ertem

Slm arkadaslar en kcsn kayseride yasiyorum
Yasim:19 ocakta 20den gun aliyorum askere erken gitmek istiyom geregine dilegine arz edrrim

Orhan Çalışkan

merhabalar. ben 89 doğumluyum ve şu an yüksek lisans programı dolayısıyla 22 ocak 2018’e kadar tecilim var. Fakat yüksek lisansım 2018 mayıs ayında bitiyor. Bir de Haziran ayında doktora programına girmek istiyorum. Yaşım gereği tecil hakkım var mı? ne yapabilirim?

Orhan Çalışkan

13.01.1989 doğumluyum. okul 3 yıl 4 ay uzatmıştı fakat bu süre içinde bitiremedim yüksek lisansı. ben şimdi öğrenci belgemle gidip 1 sene daha tecil alamıyorum değil mi yaşımdan ötürü? bir de mayısta mezun olup, doktora programını da kazanmam durumunda okul tecil ediyor mu yeniden? yoksa askere gitmek zorunda mıyım artık?

Tayfun Gürpolat

1 Temmuz 2016 mezunuyum. Askerlik şubeden verilen kağıtta 30 Eylül 2018 tarihine kadar askerlik işlemleri yönünden sakıncası yoktur yazıyor ancak tecil bitim tarihi 1 Temmuz 2018. 1 Temmuz 2018 – 30 Eylül 2018 tarihleri arasında yüksek lisansa başlamak istesem, bu tarihler arasında askerlik şubeye gittiğimde “bakaya” muammelesi görür müyüm? Teşekkürler şimdiden.

Talat Ak

Merhabalar

28 yaşındaım ve şu anda yüksek lisans yapıyorum ve tecilim 2019 haziran ayına kadar. Fakat yüksek lisansa yeni girdiğim iş yerime uzak olduğu için gidemiyorum ve başka bir yüksek lisans programına kayıt olmak istiyorum. Ocak 2018’de okulumdan kaydımı sildirip Şubat 2018’de derslere gidebileceğim bir okula kayıt yaptırmak istiyorum.

Ocak 2018’de kendi okulumdan kaydımı sildirdiğimde Şubat 2018’de başka bir okula kayıt yaptırmamda bir sakınca olur mu? Yani Ocak 2018’de kaydımı sildirdiğim anda direkt olarak kaçak ya da bakaya durumuna düşer miyim? Şubat 2018’de diğer okula kayıt yaptırmamda bir engel teşkil eder mi?

Teşekkür ederim.

Talat Ak

Su anda tezlide okuyorum. Yine tezlide yaptiracagim. Sildirdigim anda bosa cikar miyim? Eger bana 1 ay bile tecil verirse yeni okula kayit olmam icin yeterlidir.

Talat Ak

29 yas sorunum yok. Ne onerirsiniz siz? Tezli master yapmam lazim benim. Subat doneminde baslamam lazim kesinlikle.

musa aky

merhabalar ben 95 doğumluyum kasım 2017de muayene oldum askere gitmek için kesin olarak şubatta gidermiyim ?

umut dads

kağıtta 01.05.2018 yazıyor e devlette 07.02.2018 yazıyor arkadaşlar acaba hangısı doğru ?

Uğur Gündüz

Aslında işitme kaybından dolayı kulaklık kullanıyorum 2013 yılından beri…
Raporumda var…
İki kulağımdada işitme kaybı var
60db 65db gibi rakamlar çıkıyor farklı zamanlarda yaptırdığım testlerde….
Muaf tutulursun deniliyor lakin kesin bir şey yok…
en azından bedelli askerlik çıkana kadar erteleyebilirsem devlet memuru olduğum için bakaya kalmak istemiyorum…
Bu arada resmi daireye tecil bittikten sonra ne zaman tebligat gelir bunuda sormuş olayım…

Başa dön tuşu