Askerlik Tecil Bozdurma ve Askere Sevk İşlemleri Nasıl Yapılır

Değerli ziyaretçilerimiz. Askere gitmek için yapılması gereken işlerin başında askere sevk işlemi yaptırmak gelmektedir. Eğer eğitim yada sağlık gibi sebeplerle askerliğiniz tecilli ise bu durumda askere gidebilmek için sizin öncelikle tecilinizi bozdurarak askere sevk işlemlerini başlatmanız gerekecektir. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Nasıl yoklama yaptıracaksınız? İşte bu yazımızda sizlere adım adım bu işlemleri nasıl yapacağınızı anlatacağım…

Askerlik tecil bozdurma işlemleri artık e-devlet (turkiye.gov.tr) sitesi üzerinden yapılmaktadır. Bu işleme e-yoklama adı verilmektedir. Sizin tecilinizi bozdurup askere sevk işlemlerinizi yapabilmeniz için öncelikle e-devlet sitesine giriş yapabilmeniz gerekmektedir.

Yoklama İşlemi Yapabilmek Yapılması Gerekenler

1) Öncelikle edevlet sitesine giriş yapmanız gerek. E-devlet (turkiye.gov.tr) sitesine giriş yapabilmek için öncelikle TC kimlik kartınızı yanınıza alarak size en yakın PTT şubesine şahsen gideceksiniz ve edevlet sitesine giriş için şifre almak istediğinizi söyleyeceksiniz. Size bir zarf içerisinde bir şifre verecekler. Siz de TC numaranız ve size verilen bu şifre ile birlikte e-devlet (turkiye.gov.tr) sitesine giriş yapacaksınız. e-devlet (turkiye.gov.tr)  sitesine giriş yapmayan kişi maalesef yoklama ve tecil bozdurma gibi işlemlerini yaptıramaz.

2) E-devlet (turkiye.gov.tr) sitesine giriş yaptıysanız yapmanız gereken e-devlet (turkiye.gov.tr) sitesinde bulunan arama bölümüne “ASAL Yoklama İşlemleri” yazmak. ASAL Yoklama İşlemleri başlığı altında bulunan ASAL Yoklama Başvurusu bölümüne tıklayarak yoklama işlemlerini yapabilirsiniz.

3) E-devlet (turkiye.gov.tr) sitesine PTT’den size verilen şifre ve TC numaranız ile giriş yapıp ASAL Yoklama Başvurusu bölümüne ulaştığınızda sizden bir takım bilgileri girmeniz istenecek. Bu bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde doldurmanız gerekiyor. Bu alanda fotoğraf yükleme bölümü karşınıza gelecek. Buraya JPEG yada JPG formatında vesikalık fotoğraf yüklemeniz gerekiyor.Buraya yükleyeceğiniz fotoğrafın boyutu çok büyük olursa sistem kabul etmiyor. Aynı şekilde buraya yükleyeceğiniz fotoğrafın uzantısı jpeg yada jpg formatında olmaz ise sistem yine kabul etmeyecektir. Bu bölümden fotoğrafınızı yükledikten sonra Sınıflandırmaya Esas Ek Bilgi Formu ve Yoklamada Uygulanacak Sağlık Durumu Hakkında Bilgi Formunu dolduracaksınız. Bu formları doldurduktan sonra çıktı ALMAYIN. Bu formları doldurduktan sonra kayıtlı olduğunuz Aile Hekimine TC Kimlik Kartınızı ve varsa sağlık durumunuzu gösterir raporları da yanınıza alarak gideceksiniz.Aile hekimi sizin muayenenizi yapacak.

4) Aile hekimi sizi muayene ettikten sonra eğer “Askerliğe Elverişlidir” kararı verir ise sizin yoklama işleminiz bitmiş olacak. Doktor “askere elverişlidir” diye giriş yapınca sistem otomatik olarak tüm bilgilerinizi elektronik ortamda askerlik şubesine gönderecek. Sizin bir daha şubeye gitmenize yada edevlet sitesinde işlem yapmanıza gerek kalmayacak…

5) Aile hekimleri muayene ve yoklama işlemlerini tamamladıktan 1 iş günü sonrasında edevlet üzerinde başvurunuzu görebilirsiniz ve ayrıca edevlet sitesi üzerinden elektronik imzalı olarak “Askerlik Durum Belgesi” alarak başvurunuzu görebilirsiniz…

Askerlik Yoklama İşlemleri İçin Şubeye Gitmeme Gerek Var mı?

Yukarıda görüldüğü üzere askere sevk işlemlerinizin tamamını e-devlet sitesi üzerinden askerlik şubesine gitmeden yapabilirsiniz. Askerlik şubesine gitmenize kesinlikle gerek yoktur. Evde bilgisayardan e-devlet sitesine girerek askere sevk işlemlerinizi yaptırabilirsiniz…

E-devlet Sitesi Üzerinden Başvuru Yapanların Askerlik Şubesine Gitmesine Gerek Var mı?

Askerlik şubesine gitmenize gerek yok. Sadece yoklama kaçaklarının ve bakaya durumda olanların askerlik şubesine gitmesi gerekmektedir. Tecilli olan yada askere gitme zamanı yeni gelenlerin askelik şubesine gitmelerine gerek yoktur. Yoklama kaçağı yada bakaya olanların e-devlet üzerinden işlem yaptıktan sonra mutlaka askerlik şubesine gitmeleri gerekmektedir.

Edevlet Sitesine Fotoğraf Yükleyemiyorum?

Fotoğrafınızı sisteme yükleyebilmek için fotoğraf boyutunun en fazla 0.85 megabyte olması gerekmektedir. Yüksek boyutlu fotoğraflar e-devlet sitesine yüklenememektedir. Fotoğrafınız eğer büyük boyutlu ise fotoğraf boyutunu düşürmeniz gerekir. Ayrıca edevlet sitesine sadece JPEG ve JPG uzantılı fotoğraflar yüklenebilmektedir. Diğer uzantıları sisteme yüklemeniz mümkün değildir.

Tecilli Olanların E-devlet Sitesinde İşlem Yaptıktan Sonra Şubeye Gitmesi Gerekir mi?

Tecil bozdurup askere gidecek kişilerin e-devlet sitesi üzerinden yoklama işlemleri yani askere sevk işlemleri yaptırması yeterlidir. Şubeye gitmenize gerek yoktur. Aile hekiminize gittikten sonra işleminiz tamamdır.

Edevlet Sitesi Üzerinden İşlem Yoklama Yapanlar Ne Zaman Aile Hekimine Gitmeli?

Eğer e-devlet üzerinden yoklama işlemlerini yaptıysanız hemen aile hekimine gidip muayene olabilirsiniz…Beklemenize gerek yoktur.

Aile Hekimim Farklı Bir Yerde Ne Yapmalıyım?

Aile hekimi başka bir ilde yada ilçede olan kişiler aile hekimlerine gidemezler. O zaman ne yapacaklar? Eğer aile hekiminiz çok uzakta bir yerde ise o zaman ya başka bir aile hekimine gideceksiniz ya da edevlet sitesi üzerinden e-nabız.gov.tr uygulamasına bağlanacaksınız. E-nabız sitesinden aile hekiminizi değiştireceksiniz. Size en yakın aile hekimini seçip orada muayene işlemlerinizi yaptırabilirsiniz. Yani aile hekiminizi e-devlet üzerinden bağlandığınız e-nabız.gov.tr sitesi aracılığıyla değiştirip en yakın yerde muayene olabilirsiniz..

Aile Hekiminin Verdiği Belgeyi Askerlik Şubesine Götürmeme Gerek Var mı?

Aile hekimi size işlem yaptığına dair belge verir. Bu belgeyi askerlik şubesine götürmenize gerek yoktur. Bu belge sadece size bilgi vermek amaçlıdır. Askerlik şubesine bu belgeyi götürmenize gerek yok.

Yurtdışında İkamet Edenler Nasıl Yoklama Yaptıracaklar?

Eğer ikametiniz yurtdışında ise o zaman Türk konsolosluğuna başvuru yaparak yada türkiyede herhangi bir askerlik şubesine başvuru yaparak işlemlerinizi yaptırabilirsiniz..

İstediğim Celp Döneminde Askere Gidebilir miyim?

Mevzuata göre askere alım işlemleri yılda 12 dönemde yapılmaktadır fakat uygulamada genelde bu sayı daha da düşebilmektedir. Kafanıza göre istediğiniz zaman askere gidemezsiniz. Başvuru yaptığınız tarihe göre sizi ilk celp döneminde askere gidecek şekilde askere kayıt ederler. Aşağıda celp dönemleri görülmektedir. Eğer son başvuru tarihini kaçırırsanız ilgili celp döneminden sonraki dönemde askere gitmek zorunda kalırsınız. Bu tarihten sonra başvuru yaparsanız askere bir sonraki celp döneminde gidebilirsiniz. Örneğin 10 eylül tarihinde askerlik şubesine gittiniz ve ilk celp döneminde askere gitmek istiyorum. Tecil bozdurmak istiyorum dediniz. Bu durumda kasım celp döneminin son başvuru tarihi olan 31 ağustos tarihini kaçırdığınız için kasım döneminde askere gidebilmeniz imkansızdır. Sizi şubat celp dönemine yazarlar ve en erken şubat celp döneminde askere gidebilirsiniz.
Tecil bozdururken celp dönemi son başvuru tarihlerini dikkatle incelemeniz gerekmektedir. Yanlış zamanda celp bozdurma işlemi yapmanız yanlış dönemde askere gitmek zorunda kalmanıza sebep olabilir.
Önemli Not :  Edevletten işlem yapabilmeniz için daha önce hiç yoklama ve muayene işlemi yaptırmamış olmanız gerekiyor.  Daha önce yoklama ve muayene yaptıranların askerlik şubesine gitmeleri şart.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
335 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Burak Can Demirci

Normal şartlarda 2019’a kadar tecilim var ama ben bozdurup gönüllü şekilde uzun dönem(asteğmen) olarak askere gitmek istiyorum. Üniversite mezunuyum. Hangi şartlara göre uzun dönem çıkıyor yani bunun için ne belirtmem gerekli ve uzun dönem değil de kısa dönem çıktı şansıma tekrar ertelettirebiliyor muyum sonra ki dönemde şansımı denemek için ve asteğmen olarak gidip askerde teğmen olarak kalmakla ilgili bilgi verir misiniz.

Burak Can Demirci

Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için. Çoğu kişinin aklında olupta cevap bulamadığı bütün her şey burada sizlerin sayesinde var. Başarılar dilerim.

İsnet yırtan

Yazı kalfırıldı mı acaba arayıp duruyorum bu soruların cevabını bulamadım

Batıkan AYGANAT

Merhaba 31.12.2019 a kadar tecilliyim askerlik şubesine 28 şubat 2018 e kadar gitsem mayıs ayın da askere alırlar mı?

küçükcan çeven

ben 22 şubatta tecil bozdrdum ne zaman giderim şubattamı mayıstamı veya şubatta gıtmek istiyorum olabirmi

mert şan

kardeşim benim durumum ve sormak istediğim şey burada yazılanlardan biraz farklı ağustosta askere gitmek istiyorum ve son tarihi 31 mayıs başvurunun fakat benim mezun olma işlemim haziran sonu gibi bitiyor 31 mayıstan önce tecili bozdurabiliyor muyum? eğer bozdurabilirsem üniversiteden diplomayı haziran sonunda mı götürmem gerekiyor? öğrenci belgesi götürsem noramal uzun dönem mi yaparım

gokhanngg

merhaba bi sorum olucak ben tecilimi bozdurmak için asker şubesine gittim bana yoklama kağıdı verdiler esansiyel tremor diye hastalıgım vardı onu söyledim ilk aile hekimliğine ordan nörolojiye gittim imzalattım kağıdı sonuç olarak A07F01 askeri heyet karar verecek dedi.

Sorum şu benim asker şubesine giderken tekrar randevu almama gerek varmı? edevlet sitesindede sorun var randevu alınmıyor veya telefonla arayarak randevu alınır mı?

gokhanngg

Teşekkür ederim..

ali

Merhaba 31.12.2019 a kadar tecilliyim tecilimi bozdurmak istiyorum mayısta askere gitmek istyrm şubeye gitmedn önce yanımda ne bulundura bilirm daha çabuk işlemlerimi halledebrm

Tugay karakuş

Arkadaşlar bişey sorucaktim kusuruma bakmayin. Bnim aile hekimim ağrida bnde şimdi izmirdeyim acaba ben burda miyane olabilir miyim. ( saglik ocağına gittim dr bana dedi ağrıdaki aile hekimine git) bi yardımcı olun lütfen.

ersin

Merhabalar. Ben Sosyal Hizmet Uzmanıyım. ağustos 2018 de askere gideceğim. uzun dönem çıkma ihtimali nedir? Sosyal hizmet uzmanlarının RDM’lerde görevlendirildiklerini duydum. Ne kadar doğrudur? Bir de astteğmenlerin genelde mezun oldukları bölümler nelerdir? Teşekkürler…

Muhammet KAYA

Merhabalar. Ben şuanda üniversite 4. Sınıf öğrencisiyim. Bu yıl haziranda mezun oluyorum inşallah ve mezun olur olmaz ağustos celbiyle uzun dönem askere gitmek istiyorum. Ağustos celbi için son başvuru tarihi 31 mayıs diyor. O vakte kadar henüz mezun olmayacağım için elimde diploma ya da mezuniyet belgesi olmayacak. Bu durumda ne olur? Ve ayrıca ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim 🙂

Murat

Bu cevabı arıyordum teşekkür ediyorum. Ama merak ettiğim mezun belgesini getirip göstermede herhangi bir problemde uzun dönem mi gitmek zorunda olacağım. yoksa gitmeyim bir sonraki celp dönemine mi erteleneceğim.

ali

Lisans mezunuyum 31/03/2018 tecilim bitiyor. Şube ile görüştüm mayıs celbine gidebilirsin diyor. Ağustos celbine gitmek istiyorum. Bu mümkün mü?

Yunus emre

Dediğiniz şekilde olursa bakaya işlemine tabi tutulur ve askerlik şubesine girdiği zaman 3 günde paket yapıp yollarlar ağustosa kadar bekletilmezsin

Ali şahin

2018 ağustos celbiyle askere gitmeyi düşünüyorum. Yemin töreni, kurban bayramına denk gelse de yapılır mı? yoksa bayramla çakışmaması için ayarlama yapılır mı?

ahmet biçer

arkadaşlar 23 yaşındayım okul bitmedi devam ediyor ama ben ağustos ayında askere gitmek istiyorum hazrian da yada temmuzda tecili bozdursam yetişir mi agustos ayına bazı arkaaşlara hemen çıkıyor 1 ay içinde

Fırat

Selamın aleyküm ben 98/4 gitmem gerekiyor fakat kolum kırık ve platin oldugu için 1 sene erteleme verildi ama platinle askere gitmeden 1 ay once cıkıcak ben onu iptal edip zamanında gidebilirmiyim acil cevap verirmisiniz

Fırat

Teşekkür ederim

Fırat

Ama ikizim var ve beraber gitmek istiyorum askeride platinları aldırsam olurmı acaba dilekçe vererek ikizmle aynı yerde ve aynı zamanda gidip gelmek istiorum bu mümkünmüdür acaba teşekkür ederim saygılarımla

batuhan yaman

askerlik şubesine istediğimiz tarihte gidebiliyormuyuz tecili bozdurmak için
mesela ben cumartesi pazar günü izin kullanıyorum hafta sonu mümkün olmaz mı ?
birde 97/2’yim 31 martta bozdursam tecili en erken ne zaman gidebilirim

Enes sain

Merhaba. Lisans ogrencisiyim haziranda 4 yıllık mezun oluyorum. Askerlikte basvuru yaparken subay çavuş asteğmen olabilme imkanim var mı. Tercihen hangisini yapmalıyım tsk ederim iyi çalışmalar

zafer can

hayırlı geceler 95 dogumluyum tecıl bozucam ne zaman alınırım kasıma alırlarmı erken sevk ıstesem ?

Poyraz sen

SelamunAleyküm 01.06.1997 mardin dogumluyum 1 yıl önce askerlik kagidi geldi ama ben tecilli ettirdim daha tecilim baya var ama ben bozdurup gitmek istiyorum simdi gidip bozsam ne zaman yollarlar tecilli bozdurdugum zaman mayista gidermiyim .?

EKREM KAYA

SELAMUNALEYKÜM.. AGUSTOSTA ASKERİZ İNŞALLAH.. LİSANS MEZUNUYUM ER OLARAK MI GİTMEK İYİDİR YEDEK SUBAY MI BİDE KISA DÖNEM UZUN DÖNEM BİZİM SEÇEBİLECEĞİMİZ BİR OLAY MI ŞANSAMI

Abdullah

Selamın aleyküm Ben istanbulda çalısıyorum Askerligimi kendi ilimde deyilde istanbuld tecil ettirme imkanım varmıdır askerlik işlemlerim istanbulda yaptırabilirmiyim

Caner öz

Şubat dönemi celphini kaçırdım ama Mayıs’ta gitmek istiyorum

Enes A

22 ŞUBATTA TECİLİMİ BOZDURDUM. VERİLEN KAGITTA SEVK TARİHİ 02 MAYIS YAZIYOR.
MAYIS CELBİNDE KESİN GİDERMİYİM.AYRIYETEN NÜFUS KAGIDIMDA İLÇE FARKLI İKAMET ETTİĞİM YER FARKLI TECİLİMİ BOZDURDUGUM YERLE İKAMET ETTİĞİM YER AYNI KESİN GİDERMİYİM MAYISTA ?

mehmet yüzügüldü

Ailevi nedenlerim olduğu için 15 nisanda tecilimi bozdursam mayısta veya bundan önce gidebilirmiyim askere ?

Berkay Benli

Merhaba. Yurtdisinda calistigim icin bulunan tecilimi bozdurup Agustos celbinde askere gitmek istiyorum. Bu islemi yapabilmem icin ilk once ikametgahimi Turkiye’ye aldirmam gerekli mi? Askerlik basvurusunda ikametgaha bakiyorlar mi?

Batuhan Kirecci

Merhabalar, Kasım 2018 celp dönemine kadar tecilim bulunuyor ancak, Ağustos döneminde gitmek istiyorum ben bu yüzden tecili bozdurup, erken sevk dilekçesi almam gerekiyor ancak şuanda bir yerde çalışıyorum ve kıdem tazminatı için bu belge gerekiyor ve ben bu ay sonunda işten ayrılacağım, mayıs başında sevk belgesi alabilir miyim, yoksa nisan ayında da erken sevk belgesi için başvuru yapabilir miyim? Son başvuru tarihi 31 Mayıs olarak görünüyor da başlangıç tarihi yok hiçbir yerde, yardımcı olabilir misiniz?

mert

merhaba,

Ağustos’da askerliğe gidebilmem için mayısda tecilimi bozdurursam ancak, temmuzda 3 ders sınavına girdiğim takdirde diplomamı götürürsem yine de kısa dönem sayılabilir miyim? yoksa Finaller demi geçmem gerekiyor bu durumda.

yakup

kardeş acele etme 2 ay geç git bişey olmaz sakata gelme

Burak özsoy

Mert bey ben bunu sordum askeriyeye böyle birşey yok dediler siz emin misiniz böyle birşey olduğuna burak_ozsoy_gfb@hotmail.com adresinden görüşebilir miyiz bu konuyu teşekkürler

HASAN ALP

İYİ GÜNLER 3 DERSİM VAR OKULUMUN BİTMESİNE 4 YILLIK MEZUN OLABİLMEM İÇİN FAKAT AĞUSTOS CELP DÖNEMİNDE ASKER GİTMEK İSTİYORUM FAKAT 31 MAYIS KADAR BOZDURMAK GEREK AMA 4 YILLIK MEZUN HAZİRAN AYINDA DİPLOMA ALACAĞIM BAŞVURU YAPARKEN İLK UZUN ASKERLİK DİPLOMA TEKRAR GETİRDİĞİM ZAMAN KISA DÖNEM OLARAK İŞLEME ALINIR MI ?

Burak Özsoy

Merhabalar agustos celbi icin son basvurusu olan 31 mayisa kadar gecici mezuniyet belgemi alamiyorum 15 hazirani felan buluyor almam…. agustosta askere gitmek istiyorum tecili 31 mayisa kadar bozdursak gecici meuzniyet belge mi ne zamana kadar askeriyeye goturup uzun donemden kisa doneme guncelleme yaptira bilirim

Rıfat Aydın

Merhaba ben 97 dogumluyum daha önce askerliğimi okuduğum için tecil ettirmiştim ve sonra okul bitti ve bende tecili bozdum 98/2 B grubu olarak 18 haziran da gidecegim yer açıklandı ama şimdi ben tekrar tecil ettirmek istiyorum çünkü iş buldum ve aöf e kayıt olmayı düsünüyorum bu mümkünmü yani daha önce tecil ettirmiştim bozdum sevk yerim belli oldu filan şimdi tekrar tecil imkanım varmı daha sülüs kağıdı gidip şubeden almadım çünkü lütfen bilenler yazsın

Halil uzun

iyi çalışmalar
Okulumdan şubat 2019 da mezun olacağım fakat mesleğim gereği şubatta askere gitmem lazım 30 kasım 2018 den önce mezuniyet belgem veya diplomam elimde olmadan kayıt yaptırsam şubat celp’i için diploma veya mezuniyet belgemi de sonradan getirsem askerliğim kısalır mı yardımcı olmanız rica olunur..
SAYGILAR…

Halil uzun

çok teşekkür ederim iyi çalışmalar

murat cengiz

merhaba, ben 2 yıllık meslek yüksek okulundan haziran ayında meezun olucam duyumlarıma göre yeni bir düzenleme yapılmış 2 yıllıklarada kısa dönem ve yedek subaylık gelmiş doğrumu ? tecili bozdurduğumda hemen gidebiliyomuyum yoksa ağustos celp dönemi için 31 mayısda tecili bozdurmammı gerekiyor ilgi ve bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim

muharrem

Selam 2 yıl üni mezunuyum suanda hala 2. üniden dolayı tecilliyim tecili simdi bozarsam ne zamana gitmem gerekiyor askere.
Teşekkürler.

hüsnü

Bugün çatalca şubeye gittim şuanda 2 yıllık mezunum fakat açıktan son sınıftayım 3 dersim var haziranda mezun olacağım bugün şube bana kısa dönem gitmen için haziran sonra bozdurabilirsin dedi ama ben ağustos celp döneminde gitmek istiyorum yardımcı olur musunuz

muhamed mazlum aksoy

iyi günler kolay gelsin. 30.05.2018 tarihinde tecilim bitecek gözüküyor sistemde askerlik şubesiyle görüştüm ağustos celbine talipsin dediler. bu sayfadan biraz araştırınca ağustos celbinde gitmek için mayıs ayının sonuna kadar başvurmak gerekiyormuş bu durumda benim tecilimi bozmam mı gerekiyor ağustosta gitmem için. not: ağustosta askere alınmak istiyorum

aliasali

İyi günler. Benim sorum şu, ben şimdi son sınıf PDR öğrencisiyim ve asteğmen olarak askerliğe başvurmak istiyorum. Fakat haziranda mezun olacağım. Mayıs da tecili bozdurup ağustosa celbine kadar diplomamı verme şansım var mı?. Yoksa mecburen Kasım ayını mı beklemek zorundayım. Ağustos ayında asteğmen olarak görev alma olasılığı daha fazla diyorlar o yüzden ağustos celbinde gitmek istiyorum.

aliasali

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Fakat ben geçen hafta cevabınızdan önce Mamak Askerlik Şube’ye gittim ve böyle bir imkanınız yok Kasım ayını beklemek zorundasınız dediler. Şimdi sizin cevabınızı da görünce biraz kafam karıştı açıkçası. Tekrar bir gidip konuşmam mı gerekir? Bir de ben kısa dönem değil de yedek subaylık istiyorum. Yine aynı sizin dediğiniz prosedürü izlesem yedek subaylık için de geçerli olur mu?

berk

bizim ilçede şube yok başka ilçeye gidicem tecil bozmak için. benı oradamı muayne sağlık raporu vercekler yoksa ben buradan aile hekimimden alıp mı gidicem

Bora

Genel bılgıde askerlık subesınde boy kilo olculur demıssınız bazıları aıle hekımıne bı rahatsızlıgın yoksa yonlendırmıyorlar dıye bılıyorum

Fatih

Merhaba, benim merak ettiğim ve acil öğrenmem gereken konu şu: tecili bozdurduktan sonra gitmekten vazgeçme hakkımız var mı, yani önemli bir sebeple veya sebep göstermeden yerler belli olmadan önce bozdurma işleminden vazgeçebiliyor muyuz? Bu konuyu askerlik şubesine sordum ama ordaki memur da bilmiyordu ve başkasına sordu o yüzden aldığım cevaptan tatmin olmadım, orda bana vazgeçme hakkının geçen eylül ayında kaldırıldığını, dolayısıyla şu an tecili bozdurduğumuz da kesin olarak gitmek gerektiğini söylediler, bu konu doğru mu, hiçbir şekilde vazgeçme hakkımız yok mu, bilgilendirirseniz sevinirim, saygılar…

Melih KELEBEK

Merhaba arkadaşlar. ben 2013 yılında liseden mezun oldum. Mezun olduktan sonra askerlik şubesine gidip askerliğimi tecil ettirmedim. 2014 yılında YGS den sonra örgün eğitim olarak yüksek lisans bir üniversite kazandım ve kazandığım üniversiteye kayıt yaptırmadım. Daha sonra askerlik şubesine gidip askerliğimi tecil ettirmek istediğimi söylediğimde 2018 sonuna kadar tecilli olduğumu Eskişehir bilmem ne üniversitesinin şu bölümünde kaydın var dendi ve hiç bir işlem yaptırmadım bende, o zamandan beri hiç tecilime ellemedim.Şimdi tecili bozdurmak istiyorum üniversitede kaydım yok ama elektronik ortamda kaydım var gibi gözüküyor tecili bozdurduğumda bakaya veya yoklama kaçağı durumuna düşüp celp dönemini beklemeden apar topar askere alma durumları olurmu yoksa hiç bir sorun çıkmayıp celp dönemindemi yollarlar ? Bunu öğrenmek istiyorum.

muhammed arslan

merhaba arkadaşlar ben ağustos döneminde askere gitmek istiyorum fakat celp dönemini kaçırmışım.askerlik şubesine gidip dilekçe versem ağustos ayı için askere alınabilirmiyim bu konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim.

caner

merhaba ben kuaförlük okuluna gidiyorum haftada birkez tabi şuan tatil oldu 2 ay sonra 20 yaşına gircem okul tecil etmiş okulu dondurmak istiyorum fakat bana bunun mümkün olmadıgını söylüyorlar napmam gerek cidden varmı böyle bişe??

Gökhan

Merhaba yeni lise mezunu oldum 1998 Doğumluyum ancak daha diplomamın aslını alamadım 11.06.2018 Haziran Pazartesi günü geçiçi mezuniyet belgesi alarak askerlik şubesine gitsem tecili bozdurup askere gidebilirmiyim ? ve ayrıca Agustos celbini ( 31 Mayıs tarihini kaçırdığım için ) haziranda mezun olup diplomayla gitmek istediğim için kaçırdım kesin kasımda gitmek istiyorum bu mümkünmüdür ? Cevaplarınızı bekliyorum. ve sizce tahminen kasımda da gidersem hangi gün aralığı giderim. Şimdiden Teşekkürler

Furkan Tahsin

Merhaba ,
Ben tecili 31 agustos dan önce bozduracağım. kasım celp döneminde askere alınacağımı biliyorıum. şuan halen çalıştığım iş yerinden askerlik tazmınatı da almak istiyorum. bunun için askerlik den evrak almam gerekıyor. tecili bozdurmak için gittiğimde bana kasım döneminde askersin diye bir evrak verecekler mi ? bu evrakla istifa edip askerlık tazminatımı alabiliyor muyum?

Murat Başaran

Merhaba arkadaşlar.2020’ye kadar tecilim vardı.Tecili kaldırdım askerlik yerim belli oldu.18 Haziranda teslim olmam gerekiyordu.Yer belli olduktan sonra tekrar tecil ettim.Yine 2020’ye kadar tecili uzattılar.Tekrardan tecili kaldırırsam gelecek celp döneminde mi giderim yoksa yerim belli olduğu için hemen gönderirler mi bilgisi olan yazabilir mi lütfen şimdiden teşekkür ederim.

mehmet tekten

iyi günler ben tecilliyim askere gitmek istiyorum tecili bozdururken yanımda hangi evraklar olması gerekiyor ınternette diploma yazıyor onu nerden bulabilirim

burak berk

Merhabalar benim açıköğretimde 1 dersim vardı ben ağustosta gitmek için mayısta ön lisans olarak bozdurdum haziranda okulu bitti ve lisans mezunu oldum belgeyi askerlik şubesine götürdüğümde işlemler baştan yapılacak kasıma ertelenir diye söylediler bu belgeyi bildirme askere gidince bildirirsin dediler yani ben uzun dönem olarak ağustosta askere gidiyorum askeriyede bu belgeyi bildirince sorun olur mu beni geri gönderip kasım celbinde alma durumları olur mu ?
Teşekkürler

EKREM E.

Merhabalar bu sene mezun oldum (haziran 2018’de) ve son zamanlarda çıkan haberlere göre bedelli askerlik söz konusu fakat bedellide henüz yaş sınırı belli değil. Ben 26 yaşındayım ve bu sene mezun olduğumdan dolayı 2 yıl daha tecil hakkım bulunmakta fakat özel şirketler askerlik durumundan dolayı işe alımında sıkıntı çıkartıyorlar. Bende en kısa sürede askere gidip gelmek istiyorum. Yani KASIM ayında gitmek istiyorum. Şimdi başvuru yaparsam, Eğer kasım ayına kadar asker de gideceğim yer belli olursa daha sonra Bedelli çıkarsa (Bedelli 1 EKİM den sonra ele alınacak diyorlar.) ve şartlarda uygun olursa (Yaş sınırı gibi) askerliği o zaman zarfı içerisinde iptal ettirip, Bedelli askerliğe başvuru yapma hakkım var mı. Ayrıntılı bir şekilde bilgi verirseniz çok sevinirim. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim. 🙂

EKREM E.

Çok teşekkür ederim yardımlarınız için. 🙂 kolay gelsin. İyi günler.

emre çalışkan

merhabalar 1 haziranda tecil yaptım yanlız ağustosta askere gitmek istiyorum tecili bozdursam ağustosta gidebilirmiyim

berdan dmr

Merhaba admın verdıgınız bılgıler 2018 kanun larına gore yasal degıldır ben 11 temmuz 2018 de e devlet uzerınden askerlık tecıl ımı bozdum ankara akdere askerlık subesıne gıttıgımde artık butun bu ıslemlerın e devlet den yapıldıgını soyledıler

berdan dmr

ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM SAYIN ADMİN BU KADAR KISA ZAMANDA BU KADAR GÜZEL BİLGİ VERMEK OLDUKÇA İYİ BİR BAŞARI BENİM AKLIM DADA BİRKAÇ SORU VARDI SAYENDE ONLARIN CEVAPLARINI DA BULMUŞ OLDUM BU YENİ SİSTEM BİRAZ KARIŞIK OLSA DA HEM BİZİM BOSTAN YERE ŞUBELERE GİTMEMİZİ ENGELLİYOR HEMDE SIRA BEKLETMİYOR DİPLOMA BİLGİSİNDEN NUFUS CÜZDAN ÖRNEGINE KADAR SİTENİN KENDISİ OTOMATIK BULMASI COK IYI BİRŞEY E DEVLETE BU SİSTEMI GETIRENI KUTLAMAK GEREK

Engin Öz

Merhabalar ben 1998 erzurum köprüköy doğumluyum benim kütüğüme göre bu sene şubatta gitmişler askere ben ilk defa bu sene mayıs ayında şubeye gittim yoklama kaçağı çıktım tecil hakkım vardı ordaki görevli bana diplomanı getir tecil edelim dedi tecil ettirdim ardından 28 haziranda askerlik şubesine tekrar gittim dedimki ben ağustosta gitmek istiyorum muayne olmak istiyorum dedim daha önceden yoklama kaçağıydım tecil ettirdim ordaki görevlide bana sen yoklama kaçağıysan muayne olursan 2 güne askere gidersin ben dedim ağustosta gitmek istiyorum o zaman ağustosta muayne ol o sıra direk göndeririz dediler çevremdekilerin çoğu yok öyle bir şey seni direk almaz diyorlar sence muayne olursam direk gönderirlermi benim dayımın oğlununda kütüğü aynı yere bağlı o nisanda veya mayısta bozdu ama ağustosta gidemeyecek kasıma kaldı ama o yoklama kaçağı değildi ben direk gidermiyim teşekkürler

devran göz

kolay gelsın ben şimdi kasımda askere gıtmek istiyorum ama başvuruyu 31rinden önce yaparsam beni devre kaybı gönderirlermi illa 31rindemi
yapmam gerekıyor ?

Yılmaz Arslan

Aile hekimi muayene islemlerimi tamamladım ama hâla e-devlette tamamlanmadı olarak gözüküyor. 2 gün geçti. Doktor kaynaklı bir problem olabilir mi?

Alperen

Merhabalar. Tecilimi bozdurup 2 kere yoklamadan geçtim. Muayene sonucu sağlığım elverişsiz olduğu için 3. muayeneye ertelendi. Şimdi yükseklisansa başvurmayı düşünüyorum. Eğer eğitime başlarsam tecilli görünür müyüm ve muayenem yanar mı ? Tecilimi bozdurup muayeneye gitsem 3. muayene sayılır mı ?

Kerim

İyi geceler. e-devlet üzerinden yoklama başvurusu yaptıktan sonra ve gerekli bilgileri doldurduktan sonra direk aile hekimine gidip askerlik muayenesi için geldim demem yeterli mi yani sistemlerinde yoklama başvurusu yaptığım çıkıyor mu yada e-devlet üzerinden yoklama başvurusu yaptığıma dair bir çıktı almam gerekiyor mu ? ve kişi askerliğe elverişsiz ise başka bir hastaneye sevk mi ediliyor ?

Hakan BİLDİRİCİ

Merhaba. Aile hekimine git sıra al ve askere gitcem muayene için geldim de. O zaten geri kalan yönlendirmeyi yapıyor sana. Sen elinde sadece nüfus cuzdanınla git. Onlar görüyorlar. Zaten sen e devletten başvuru yapınca doktorunun ismi yazıyor. O isim yazında doktorun sistemine de düşüyor ismin.

Çıktı almana gerek yok. Sağlık ocağında geçmişteki hastaneye neden gittiğin ve sağlık problemlerin çıkıyor. Ona göre seni hastaneye sevk ediyor. (Göz, kalp sorunu vs.) Sana imzalatman için kağıt veriyor.(Doktor ona; barkod,imza ve askerliğe elverişli yada elverişsiz değil yazıyor) Hastanede ilgili polikinlikte muayene oluyorsun. İmzalattığın kağıt ile askerlik şubesine gidip işini hallediyorsun.

Askerliğe elverişsizsin askerlik yapamazsın ve halk dilinde çürük raporu alırsın. Sonra tedavi olmak senin bileceğin bir şey. Neticede artık asker olamıyorsun

Hakan BİLDİRİCİ

“Askerliğe elverişsizsin askerlik yapamazsın ve halk dilinde çürük raporu alırsın. Sonra tedavi olmak senin bileceğin bir şey. Neticede artık asker olamıyorsun” Bu yazdığım konusunda pek emin değilim yinede daha iyi bilen birisi cevaplarsa sevinirim.

Kerim

Kilodan başka bi sağlık sorunum yok açıkcası. Boy 1.70 kg 115 yani aile doktoru muayenesinden sonra kilo için başka bir hastaneye mi sevk ediyor yoksa işlemler orda bitiyor mu?

Fırat

merbalar kolay gelsin ben 98/4 gidiorum hastaneden heyet 1 sene erteleme verdi onu bozdurabilirmiyim bozduralabilirsem nereye başvurucam yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler…

Fırat

Kolumda platin vardı çıkarttım kolum düzeldi onu eklemeyi unuttum

Başa dön tuşu