97/4 Uzun Dönem Askerlik

Bu yazımız 97/4 Uzun Dönem (12 ay) askerlik yapacak askerlere bilgi vermek amacıyla hazırlanmıştır. Eğer 2017 yılı Kasım ayında uzun dönem olarak askere gidecekseniz o zaman siz de bir 97/4 tertip olarak tanımlanırsınız.  Yazımızı okuduktan sonra kafanıza takılan soruları yorum bölümünden bizlere iletmeniz durumunda size sorunuzun cevabı detaylı olarak verilecektir.

Askere gidecek kişiler kısa dönem yada uzun dönem (asteğmenlik) ve uzun dönem (12 ay er) fark etmemek üzere toplamda 4 celp döneminde askere alınırlar. Bu celp dönemleri Şubat Celp Dönemi, Mayıs Celp Dönemi, Ağustos Celp Dönemi ve Kasım Celp dönemi olmak üzere toplamda 4 adettir. Bu celp dönemleri haricinde askere alım yapılmaz. Askere gitmek isteyen kişiler de her istediği ayda askere gidemez. Askere gitmek isteyen kişiler bu celp dönemlerine uymak zorundadır. Yani askere ya şubat, ya mayıs ya ağustos ya da kasım ayında gidebilirsiniz. Diğer aylarda askere gitmeniz mümkün değildir. Uzun dönem er olarak askere gidecek kişiler şubat celp döneminde askere giderse XX/1, mayıs celp döneminde askere giderse XX/2, ağustos celp döneminde giderse XX/3 ve kasım celp döneminde askere giderse XX/4 olarak tanımlanır. Yani bir kişi mesela 2017 yılının kasım ayında uzun dönem er olarak askere gidecekse bu kişinin askere 97/4 tertip olarak gider. 2017 Kasım ayında askere gidecek kişiler 97/4 tertiptir.

Askere Gitmek İçin Ne Zaman Başvuru Yapmalıyım?

Yıl içinde Şubat Celp Dönemi, Mayıs Celp Dönemi, Ağustos Celp Dönemi ve Kasım Celp Dönemi olmak üzere toplam 4 celp dönemi vardır ve siz bu celp dönemlerinden birinde askere gidebilirsiniz. Peki istediğiniz tarihte askerlik şubesine gidip başvuru yaparak istediğiniz tarihte askere gidebilir misiniz? Eğer kafanızda bir tarih var ve o celp döneminde askere gitmek istiyorsanız en az 2,5 ay öncesinde askerlik şubesine gidip ben şu tarihte askere gitmek istiyorum diye bildirmeniz ve gerekli işlemleri yaptırmanız gerekmektedir. Eğer celp dönemi son başvuru tarihini kaçırırsanız bir sonraki celp dönemine kalırsınız ve istediğiniz tarihte askere gidemezsiniz…Aşağıda askerlik celp dönemleri için son başvuru tarihleri gösterilmiştir…

Askerlik Celp Dönemi Son Başvuru Tarihleri

Şubat Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 30 Kasım
Mayıs Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 28 Şubat
Ağustos Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 31 Mayıs
Kasım Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 31 Ağustos
Bu tarihten sonra başvuru yaparsanız askere bir sonraki celp döneminde gidebilirsiniz.
Örnek 1: Diyelim ki siz Şubat celp döneminde askere gitmek istiyorsunuz. 30 kasıma kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz şubat celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 aralık ve sonrasında başvuru yaparsanız şubat celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi mayıs celp dönemine yazarlar.
Örnek 2: Diyelim ki siz mayıs celp döneminde askere gitmek istiyorsunuz.  Bu durumda 28 şubat tarihine kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz mayıs celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 mart ve sonrasında başvuru yaparsanız mayıs celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi ağustos celp dönemine yazarlar.
Örnek 3: Diyelim ki siz ağustos celp döneminde askere gitmek istiyorsunuz. 31 mayısa kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz ağustos celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 haziran ve sonrasında başvuru yaparsanız ağustos celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi kasım celp dönemine yazarlar.
Örnek 4: Diyelim ki siz kasım celp döneminde askere gitmek istiyorsunuz. 31 ağustos tarihine kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz kasım celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 eylül ve sonrasında başvuru yaparsanız kasım celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi şubat celp dönemine yazarlar.
Celp dönemleri için son başvuru tarihleri kesin tarihlerdir ve son derece önemlidir. Tarihleri kaçırmanız durumunda önceki celp döneminde askere gitmeniz mümkün değildir. Bu nedenle planınızı yukarıdaki son başvuru tarihlerini dikkate alarak yapmanız son derece önemlidir.
97/4 Acemi Birliği Ne Zaman Açıklanır? 
97/4 Kasım celp döneminde askere gidecek uzun dönem erlerin acemi ve usta birlikleri Ekim ayının üçüncü haftası 15-21 Ekim 2017 tarihi içerisinde açıklanacaktır.

97/4 Askerler Ne Zaman Askere Gidecek?

Askerlik yerleri bir aksilik olmaması durumunda ekim ayının son haftası  açıklanır. Askerlik yeriniz açıklandığı zaman sülüs kağıdınızda A grubu yada B grubu olduğunuz yazar. Askere gideceklerin % 90’ına A grubu geri kalanlara ise B grubu çıkar.

– A grubu çıkacaklar 3-8 Kasım 2017 tarihleri arasında acemi birliklerine teslim olacaklardır.
– B grubu çıkacaklar Aralık ayının ilk iki haftasında teslim olacaklardır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
101 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
yusuf özdemir

kalcamda platin var engel varmi

enes toker

+8 sağ +9 sol kontak lens kullanıyorum hipermetrop göz rahatsızlığım var sıkıntı çıkar mı acaba

ali şen

bana askeriyede verdikleri kağıtta 31 ekim 2017 yaziyor o zaman kesin askerlik yerim çıkarmı

murat zıvalı

bugun acıklanıyodu heralde 97/4 ler e devlette cıkmamıs heralde durum belgesı olustur dıyorum sınıf ve terbibat beklenıyor dıyo ne demek bu

babanın oğlu kemal

ptt kartım gelmedi ne zaman gelir tahminen

emre

daha açıklanmadımı hocam ya

emre sd

askerlk durum yerinde sınıflandırılmış yazıyo ptt kartımda elimmde kesin kasımda gidiyorum dimi ve sınıflandırılmış dediğine göre bugun acıklancaktır galiba

oguzayduz

benim sınıf ve tertibat bekliyor diyor ptt kartım gelmedi bir sonraki celp dönemine kalma ihtimali varmı
teşekkür ederim

Düşünceli

Tam olarak sorgulama işlemini yapabilmek için hangi adımları izlememiz gerekiyor ?

Furkan

Arkadaslar e devlete girdiğimde ASAL sevk başvurusu e devlet kapısı üzerinden başvuruların süresi bitmiştir yazıyor .

burak

Sayın Admin;
Bilgilendirme işiniz hoşuma gitti teşekkürler.
96 doğumluyum askerlik sorgulama işlemi yaptığımda önceden “sınıf ve tertibat bekliyor” kısmında şimdi “sınıflandırılmış yükümlü” yazıyor.öğleden sonra da askerlik şubesine gitmeyi düşünüyorum.Bugün açıklanırmı peki yerler yoksa ayın 15’ine mi kalır açıklanma tarihleri.

Düşünceli

arkadaşlar 15inde acıklanmaz pazar gününe denk geliyor ama şöyleki bugun kesin gibi gözükmekle birlikte en kötü pazartesi sonuclar elimizde olur diye tahmin ediyoruz

burak

Sayın Admin;
Bilgi için çok teşekkürler.Allah razı olsun.
97/4 giden gardaşlarıma da hayırlı teskereler dilerim.
Hayırlı Cumalar.

Ömer kulaç

Arkadaşlar şubat ayından beri tertibat bekleyen biri olarak biraz tecrübelendim bu konuda sınıf ve tertibat bekliyor yazanlar %90 bir sonraki celbe kalmıştır sınıflandırılmış yükümlü yazanlar kasım veya aralık ayında askere alınacak olan kişilerdir bu alınma mevzusunun kütüğe göre celb ilede ilgisi var ben Trabzon sürmeneliyim Sürmene bu sene kasım gönderiyormuş benim haberim yoktu şubatda tecili bozdurdum Kasım’a kadar bekledim kütüğünüzün kaçta gönderdiğini msb nin sitesindende kontrol edebilirsiniz

oguzayduz

kısa dönem askerliklerde bugünmü açıklanıyor

İSMAİL

HOCAM ASAL SEVK BAŞVURUSU E DEVLET KAPISI ÜZERİNDEN SÜRESİ DOLMUŞTUR diyor bu ne anlama geliyor öğrenebilirmiyim hocam ?

Can

Sınıflandırılmış yükümlü yazıyor e devlette

serkan sarı

bugün kesin açıklanacakmı ? sevk tarihleri ve yeri bide A veya B gidecegimi ögrenebilecekmiyim?

serkan sarı

A veya B gideceğimide öğrenebilecekmiyim?

murat incekara

Benim e devlet sayfamda hata veriyor ya

Can

Teşekkürler allah razı olsun

serkan sarı

A veya B gideceğimizi öğrenebilecekmiyiz?

Kubilay

E devletten öğrenebileceğimiz yerin linkini atabilir misiniz ?

kerem yılmaz

admin kısa dönem askerlik yapcam.fakat celp döneminde sivas sivas 2017 şubat yazıyor bu durumda şubat mı gidecem yoksa kasım mı ?şimdiden teşekkürler

Mert Döner

B GRUBU SEVK YERLERİNİ NE ZAMAN ÖĞRENİCEK ?

Ahmet yilmaz

Askere kisa dönem olarak gidecem celp dönemlerine baktim askerlik subem sivas asker alma bölgemde sivas bu durumda 2017 şubat diyor mbs’de.ama askerlik subedekiler kasimda gidersin dediler gider miyim bu durumda ? tesekkurler

Engin

Ben nüfusa kayıtlı olduğum askerlik şubesini aradım İzmir/Narlıdere, gün içinde e-devlet düzelir merak etmeyin gerekli belgenizi alırsınız dedi.

yusuf

admın e devlette sevk basvurusu suresı dolmustur dıyo bende askerlık subesını aradım bana b grubusun dedı b grubunun sulusu sımdı cıkarmı ?

Emre

yedek subay adayıyım. ama anladığım kadarıyla uzun veya kısa dönem olup olmayacağım hala belli değil. e-devlette de hala sınıf ve tertibat bekliyor yazısı var. Aceba benim yerim bugün mü yoksa haftaya bugün mü belli olacak? teşekkürler..

Serhat E

kısa dönem gidecek olan kişilerin yerleri de bugün belli olur mu ?

Mehmet YILMAZ

Sayın Yönetici;
Ben Hukuk Fakültesi mezunuyum başvuru formumda Yedek Subay ve Komando olmak istediğimi belirttim bunun sonucu 20 Ekimde mi belli olucak bugün belli olan kısım normal er statüsünde olanların yerleri mi?

Tugay kaya

Ben 97/4 b grubu olarak açıklandım bunu a grubu yapmak için ne gerekir ?

Başa dön tuşu