Bedelli Askerlik Bekleyenlerin Hayatındaki Gerçekler

Erkeklerin hayat mücadeleleri sırasında önlerine çıkan en ciddi engellerden biri de askerlik konusudur. Askerlik konusuna bazı ülkelerde öyle ciddi misyonlar yüklemiştir ki iş askerlik yapmayana kız vermeme noktasına kadar gitmiştir. Detaylıca düşündüğümüzde bir kişinin sırf askerlik yapmadığı için üreme ve neslini bir sonraki jenerasyonlara aktarma şansının elinden alındığını görüyoruz. Bu duruma daha çok gelişmemiş, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde rastlıyoruz. Bazı toplumlarda ise insanlar askerliği bir iş ve meslek olarak görmektedir. Bu ülkelerde zorunlu askerlik ortadan kaldırılmış ve askerlik ücret karşılığı gönüllü kişilerin iş olarak yaptığı bir uygulama haline dönüşmüştür. Bu ülkelerde profesyonel ordu hayata geçmiş ve zorunlu askerlik tamamen ortadan kaldırılmıştır. İşin ilginç tarafı profesyonel askerliğe geçen ülkelerin neredeyse tamamı dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında yer almaktadır.

Bu yazımızda sizlere bedelli askerlik bekleyen kişilerin içerisinde bulunduğu durumu dilimizin döndüğünce anlatmaya çalışacağız. Bu adamlar neden bedelli askerlik istiyor biraz buna değineceğiz.

Genel Bilgi Taraması Kabusu Yaşamak

Ülkemizde on binlerce genç çeşitli sebeplere bakaya kalmaktadır. Bakaya kalan kişiler de maalesef her gün yakalanma korkusu yaşamakta ve güne stresle başlayıp yatağa stresle yatmaktadır. Bu durum kişilerin sinirlerini bozma noktasına gelmiştir. Bir örnekle durumun ne kadar trajik bir hal aldığını anlatmaya çalışayım. Geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa’da jandarma ekipleri güvenlik kontrolü yaparken bir genç bir anda bu noktada durmuyor ve kaçmaya başlıyor. Ekipler şüpheli hareketler sergilediği için bu kişinin peşine düşüyor. Jandarma ekipleri genci kovalarken ateş açıyor ve genç olay yerinde hayatını kaybediyor. Sonradan anlaşıldığı üzere bu kişi bakaya kalmış ve genel bilgi taramasında yakalanırım diye olay mahallinden derhal uzaklaşmaya çalışmış. Yapılan incelemede vefat eden gencin Kanal Urfa Yönetim kurulu Başkanı İbrahim Toru’nun yeğeni olduğu öğrenildi. Bakaya durumda olan insanların her gün ne kadar büyük stresle yaşadığını tahmin edebiliyor musunuz? Kanun kaçağı gibi her polis her asker gördüğünde panik olan on binlerce gencimiz var bu ülkede.

Ailesinde Hasta ve Yaşlı Bulunduğu İçin Bedelli Askerlik İsteyenler

Bedelli askerlik bekleyen kişileri bazı insanlar maalesef anlamıyor yada anlamak istemiyor. Uzaktan davulun sesi hoş geliyor fakat bedelli askerlik bekleyen kişilerin hikayelerini dinlediğimiz zaman işin hiç de öyle olmadığına şahit oluyoruz. Bedelli askerlik bekleyen kişilerden bir çoğunun evinde bakıma muhtaç aile bireyleri var. Mesela anne baba ve çocuktan oluşan çekirdek bir aile düşünün. Anne baba yaşlı ve hasta. Kendilerine bakamayacak kadar elden ayaktan düşmüşler. Bu kişilerin çocuğu askere giderse bu kişilere kim bakacak? Bu kişiler hayatını nasıl sürdürecek kimse bunu düşünmüyor. Peki bakıma muhtaç anne ve babası bulunan bir genci askere alınca ülke ne kazanacak. O çocuğun kafada hep anne ve babası varken siz o askerden nasıl verim alacaksınız? Peki anne ve babanın bakıma en muhtaç olduğu dönemde çocuğu onlardan ayrı tutmak ne kadar mantıklı?

İşini Kaybetmek İstemediği İçin Bedelli Askerlik İsteyenler

Bildiğiniz üzere ülkemizde aş asalanın ağzında ve iş bulmak gerçekten çok zor. Onca zorluktan sonra iş bulan ve işinde tecrübe kazanan kişiler askere gitmeleri durumunda genellikle işten çıkarılıyorlar ve askerlik dönüşünde de bıraktıkları işe başkalarının alındığını görüyorlar. Askerlik öncesi işi olup askerden sonra aylarca bazen yıllarca iş arayan kişiler var. İnsanlar doğal olarak ekmek kapılarını terk edip askere gitmek ve kurulu düzenlerini bozmak istemiyor.

Ailesinin Geçimini Sağlayan Tek Kişi Olduğu İçin Bedelli Askerlik İsteyenler

İş ve aş bulmak her yerde zor fakat ülkemizde yaşayan insanlar için çok daha zor. Hal böyle olunca geçim normal bir hal almaktan çıkıyor sıkıntı halini alıyor. Ülkemizde bir çok aile tek kişinin çalıştığı ve çalışan bu kişinin ailenin geri kalanına baktığı bir düzen içerisinde yaşıyor. Bu kişi de genellikle ailenin erkek fertlerinden biri oluyor. Bu kişiyi siz askere aldığınızda bu kişinin baktığı herkes aç ve açıkta kalıyor. Bu durumda olan on binlerce insan var. Bu kişiler çalışıp ailelerinin geçimini sağlıyor. Bu kişiler askere alındığında geride kalanlar için durum perişanlık oluyor. Bu kişiler de hem işini kaybetmemek hem de ailelerinin bakımına devam edebilmek için bedelli askerliğin çıkmasını istiyor.

İşletmesinin Kapanmasını İstemediği İçin Bedelli Askerlik Bekleyenler

Gençlerimizden bazıları ailesinin elinde avucunda ne varsa alıyor ve ufak bir işletme kuruyor. Bu kişiler bu işletme sayesinde hem ailelerinin geçimini sağlıyor hem de verdiği vergilerle ülkeye katma değer katıyor. Bir işletmeyi kurmak zor bu işletmenin reklamını yapıp tanınır hale gelmek daha da zor. Örneğin diyelim ki siz bir berber dükkanı kurdunuz ve işler yolunda. Epey emekten sonra bir çevre edindiniz ve herkes sizi tercih etmeye başladı. Bunu sağlayabilmek gerçekten emek ve zaman işi. Şimdi bu kişi askere gidince ve dükkan kapanınca askere giden genç döndüğünde her şeye sıfırdan başlamak zorunda kalıyor. Tüm emekleri çöpe gidiyor. Doğal olarak bu kişi askere gitmek istemiyor.

Bu İnsanlar Artık Yalandan Yüksek Lisans Okumak İstemiyorlar

Ülkemizde yüksek lisans programları maalesef askere gitmek istemeyen ve askerliğini tecil ettirmek isteyen insanlarda doldu taştı. Bir çok kişi yüksek lisans için üniversitelere tomar tomar para ödüyor fakat bir gün bile derslere katılmıyor. Hatta hiç kimse okulu bitirme derdinde değil. Herkes bilerek okul uzatıyor ve okulun son döneminde kayıt sildirip başka üniversitelere kayıt yaptırıyor. Amaç askerliği tecil ettirmek. Kimsenin okuyup alim olma derdi yok. Olsa herkes yüksek lisans derslerine katılır. Amaç belli. Herkes tecil için bu yolu kullanıyor. Devletimiz bedelli askerlik uygulaması çıkarsa bu paralar hazineye aktarılacak, üniversiteler boş yere yalandan kayıtlarla dolup taşmayacak. Herkes bir gün bedelli çıkacak umuduyla bekliyor da bekliyor. Üniversiteler hiç yüzünü bile görmediği öğrencilerinden binlerce lira para kazanıyor fakat halkın cebi boşalıyor. Bu çarkı kırmanın vaktidir! Bedelli askerlik bu kısır döngüye bir son verecektir.

Bedelli Konusunda Yapılan En Büyük Eleştiri

Bedelli askerliğe bir çok kişi zenginler bedelli askerlik yapıyor, fakirler ise askere gidiyor ve bazıları canlarını kaybediyor. Bu adil mi diyorlar. Gerçekten zengin olanlar çocuklarını 3 yıl yurt dışında çalıştı gösteriyor ve zenginler çocuklarına dövizle askerlik yaptırıyor. Bunun önünde de hiç bir kanuni engel yok. Bedelli askerlik gibi özel bir yasa çıkmasına gerek de yok. İsteyen her zengin zaten bunu yapabiliyor. İşin özü gerçekten zengin olanlar zaten dövizli askerlik yapıyor ve bedelli askerlikten kat kat düşük bir ücretle askerliklerini yapıyor kabul ediliyorlar. Bedelli askerliğe karşı çıkanların ilk olarak bu duruma karşı çıkmaları daha yerinde olur sanırım. Biz sadece bedelli askerlik değil profesyonel orduya geçilmesini ve ülkemizde zorunlu askerliğin kaldırılması gerektiğini söylüyoruz. Herkes en iyi bildiği işi yaparsa çok daha aydınlık günler göreceğimize yürekten inanıyoruz. Dünyanın en gelişmiş ülkeleri profesyonel orduya geçmişken zorunlu askerlik ısrarı neden?

Sonuç ve Değerlendirme:

Kuşkusuz ki hem askere gidecek yaşa gelen erkekler hem de onların aileleri dört gözle bedelli askerlikle ilgili müjdeli bir haber bekliyor. Binlerce bakaya askere onların ailelerini de dahil ettiğimizde neredeyse 1 milyon vatandaş bedelli askerlik bekliyor. Bu insanlar sizin bizim gibi gerektiğinde vatanı için canını da kanını da verecek vatanperver insanlar. Milyonlarca insan bedelli bekliyor ve mantıklı olmak gerekirse bedelli askerlik bekleyen milyonlarca insan vatan haini olamaz. Bu insanların sesini dinlemek ve onların her gün yakalanacağım korkusuyla yaşamalarının önüne geçmek gerektiğine inanıyoruz. Profesyonel askerlik gelse kimse böyle sorunlar yaşamayacak. Herkes en iyi bildiği işi yapacak. Ülkemiz gelişecek ve kalkınacak.

#bedellieylülde

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
ercan akkaya

Halden anlamazlar yine bedelli çıkar fakir ile zengin aynı parayı verir olan fakir olur askere gitmez ama yıllar boyu o kambur ile yaşar .. hem aileye bakacak hem borç ödeyecek onun içinde düzenleme yapılması lazım ama nerdee…

Başa dön tuşu