Askere Kredi Kartı Götürülür mü?

Askere giderken bir çok kişinin aklına gelen sorulardan biri de kışlaya banka kartlarının alınıp alınmadığıdır. Malumunuz olduğu üzere para hem sivilde hem de kışla içerisinde insanların en temel ihtiyaçlarından biri olmuştur. Kışlada da sık sık paraya ihtiyaç duyacaksınız. Peki askerde para işleri nasıl olacak? Yanımda ne kadar nakit para taşımam yeterlidir? Bu yazımızda bu soruların cevaplarını vereceğiz.

Kışla içerisinde iki çeşit kart kullanılmaktadır. Bu kartlar şunlardır;

1) Bu kartlardan bir tanesi kredi kartı ve para karttır. Bu kart bildiğimiz bankalar tarafından verilen kredi ve para kartlardır. Kışla içerisinde ziraat bankasına ait kredi kartı yada para kartınız varsa bu kartları kışla içerisinde alışveriş yaparken kullanabilirsiniz. Bunun haricinde kalan bankalara ait kredi kartı ve para kartlarını kışla içerisinde yapacağınız alışverişlerde kullanamazsınız.

2) Kışlada alışveriş için kullanabileceğiniz ikinci tür kart ise para yüklenebilen alışveriş kartıdır. Bu kartı acemi yada usta birliğinizde her hangi bir kantine giderek 6 tl karşılığında alabilir ve alır almaz kullanmaya başlayabilirsiniz. Kantinde nakit para geçmez. Nakit para ile alışveriş dönemi bittiği için kışlada ya kredi kartı veya banka kartı kullanacaksınız ya da kantinde satılan alışveriş kartı alıp kullanacaksınız. Diğer türlü kışla içerisinde alışveriş yapmanız mümkün değildir.

Kışlaya Kredi Kartı Girdirmek Serbest mi?

Kışlaya kredi kartı girdirme konusunda önünüzde kanunen hiç bir sakınca yoktur. İstediğiniz bankanın kredi yada para kartını kışlaya gelirken yanınızda getirebilirsiniz. Fakat size tavsiyem Ziraat Bankası kartlarını yanında bulundurmanız. Çünkü kışlaya Ziraat Bankası kredi kartı yada para kartı getirirseniz kantinden alışveriş kartı almadan bu kartlarla alışveriş yapabilirsiniz. Diğer kredi kartlarının kışlada kullanılması şu aşamada mümkün değil. Bazı kışlalarda diğer kartların kullanımı da mümkün fakat genel olarak sorun yaşamamak için ziraat bankası kartlarını temin etmenizi öneririm.

Kışla’da Para Çekmek İçin ATM Var Mı?

Her kışlada değişik bankaların bazen şubeleri genellikle de ATM’leri (para çekme makinesi) bulunmaktadır. Kışlaya banka kartınızı getirmeniz durumunda bu para çekme noktalarından para çekebilirsiniz.

Kışlada Üzerinde Çok Para Bulundurmanın Cezası Var mı?

Kışla içerisinde askerin üzerinde çok para bulundurması suçtur. Diğer askerleri hırsızlığa teşvik ettiği ve üzerinde para bulunan kişinin can ve mal güvenliğini tehlikeye attığı gerekçesiyle er ve erbaşın üzerinde fazla para bulundurması suçtur. Aslına bakarsanız zaten kışla içerisinde üzerinizde çok para tutmanıza da gerek yoktur. Çünkü askerde alışveriş artık kredi kartı yada kışlada verilen alışveriş kartları ile sağlanmaktadır. Yani nakit alışveriş yapmanızı gerektirecek bir durumla karşılaşmazsınız. Kışla da üzerinizde maksimum 100 TL bulundurmanız sizin kışla içerisindeki tüm ihtiyaçlarınızı uzun süre gidermenizi sağlayacaktır. Kışla’da yeme, içme, barınma ihtiyaçlarınız birliğiniz tarafından sağlanacağı için zaten çok paraya ihtiyacınız olmayacaktır. Kışlada size ziraat kart yeter.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
7 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Gökhan

Askere gitmeden önce Ziraat Bankasından banka kartı çıkarmamızı önerir misiniz?

Gökhan

Esasen sormak istediğim soru, banka kartı olmayan biri askere gitmeden önce erinmeyip kendi adına kart çıkarsın mı? Kışlada sağlanacak olan alışveriş kartı ile ilgili hiçbir sıkıntı yaşanmayacaksa bu zahmete hiç girmeyelim babında bir soruydu. Belki orada bize vermeleri gereken alışveriş kartlarına hemen sahip olamayacağız. Teknik sıkıntılar yaşanacak, kartları hemen tedarik edemeyecekler vb. İhtiyatlı davranıp bankadan kart çıkaralım mı?

Gökhan

Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Bugün kartı çıkardım. 🙂

Uğut Demir

İşini gördümü peki ziraat bankasının kartı?

matcı

2018 kpss ye hazırlanıyorum 22 temmuz ve 5 ağustosta sınavlarım var acaba tecili bozsam ağustos celbinde gidecek olsam 5 ağustostan sonra birliğime gitsem ne gibi sıkıntılar yasayabilirim

Başa dön tuşu