Askerde İstirahat ve Sıhhi İzin Kullanımı

İstirahat kelime anlamı itibariyle bir hastalık veya yorucu bir iş sonrasında iyileşmek ve gücünü toplamak için uyumayı ve dinlenmeyi ifade etmektedir. Askerde de kişiler zaman zaman çeşitli sebeplerle hastalanıp iyileşmek için dinlenmeye ihtiyaç duyabilmektedir. Bu durumlarda askere revirden veya askeri hastaneden istirahat izni verilir.

İstirahat İzni Askerden Sayılır mı?

Er ve erbaşa verilen istirahat izni askerlikten sayılmaktadır. İstirahat izni verilen askerin şafağı düşmeye devam eder. İstirahat izni askere iyileşmesi ve gücünü toplayıp askerlik hizmetine devam edebilmesi için tanınan bir haktır. Bu süreç boyunca da kişi askerlik yapıyor kabul edilir. 22 Şubat 2014 tarihinde yürürlüğe giren kanun gereği er ve erbaşa verilen istirahat izinleri askerlerin hava değişimi izin süresinden düşülmektedir. Uzun dönem askerler için toplam 30 gün ve kısa dönem askerler için ise toplam 15 gün hava değişimi izni vardır. Yeni kanun gereği askere verilen istirahat izinleri bu izinlerden düşmektedir.

Bir örnekle durumu netleştirelim. Diyelim ki siz kısa dönem askersiniz ve bir sebepten dolayı size 9 gün istirahat izni verildi. Toplamda sizin 15 gün hava değişimi izin süreniz vardı. Bu durumda sizin sadece 6 gün hava değişimi izin hakkınız kalmış oldu. Yada diyelim ki siz uzun dönem askersiniz ve size 10 gün istirahat izni verildi. Bu durumda sizin toplamda 30 gün olan hava değişimi süreniz 20 güne düşmüş oluyor…Peki bu ne anlam ifade ediyor? Hava değişimi süresi hastalanmanız durumunda eve gönderilim iyileşene kadar evde kalmanızı sağlayan bir uygulama. Hava değişimi süresi boyunca geçen süre de askerlikten sayılıyor. Fakat eğer size verilen hava değişimi süresi sizin hakkınız olan hava değişimi süresinden fazla ise bu fazla süre kadar daha askerlik yapmanız gerekiyor. Yani fazla süre kadar askerliğiniz uzuyor.

Hava Değişimi ve İstirahat İzni Bağlantısı

Konunun daha net anlaşılması için bir örnek daha verelim. Diyelim ki siz uzun dönem askersiniz ve 10 gün istirahat izni aldınız. Bu durumda sizin toplamda 20 gün hava değişimi hakkınız kalıyor. İlerleyen zamanlarda hastalandınız ve size 30 gün hava değişimi verildi diyelim. Bu durumda size hava değişimine gidiyorsunuz ve 20 gün hava değişimi hakkınız kaldığı için ilk 20 gün askerlikten sayılıyor ve şafak düşmeye devam ediyor. Fakat son 10 gün şafak sabit kalıyor. Yani sizin bu durumda askerliğiniz 10 gün uzamış oluyor. 10 Gün istirahat almamış olsanız askerliğiniz normal süresinde bitecek ve 10 gün uzamamış olacaktı. Peki şöyle bir örnek verelim. Size 10 gün istirahat verildi ve sonrasında da 20 gün hava değişimi verildi. Bu durumda bu sürelerin tamamı askerlikten sayılır ve normal sürede askerliğiniz biter. Çünkü 10 gün istirahat ve 20 gün hava değişimi 30 günlük hava değişim hakkınızı geçmemiştir.

Spor İstirahat İzni Nedir?

Er ve erbaşların bazılarına zaman zaman spor istirahat izni de verilmektedir. Bu kişilere verilen spor istirahat izinleri sadece kişiye spor yapmama hakkı tanımaktadır. Spor istirahat izni verilen kişi spor dışında yapılan tüm iş ve işlemlere katılır, her türlü iş ve işlemi yerine getirmekle yükümlüdür. Spor istirahat izni alan kişi koğuşa gidip akşama kadar yatamaz. Sadece spor zamanlarında spor yapmaz. Spor dışında yapılan her işi yapar. Spor istirahat izni hava değişimi süresinden düşmez.

Acemilikte Alınan İstirahat İzni Usta Birliğinde Devam Eder mi?

Askerde izinler için acemi usta ayrımı yoktur. İzin alan kişinin kişisel dosyasına alınan izinler kayıt edilir ve acemilikte alınan izinler usta birliğini de etkiler. Diyelim ki kısa dönem askersiniz ve acemi birliğinizde 7 gün istirahat izni aldınız. Bu durumda 8 gün hava değişimi izni kaldı demektir. İlerde 8 günden uzun süreli hava değişimi almanız durumunda askerliğiniz fazla zaman kadar uzar.

Terlik İstirahati Nedir?

Askerde botlar bir çok kişinin ayağında yaralar ve şişlikler olmasına sebep olabiliyor. Bu durumda kişiye terlik istirahati veriliyor. Terlik istirahat süresi boyunca kişi bot giymiyor fakat onun dışında yapılan bir çok iş ve işlemi yerine getiriyor. Terlik istirahati boyunca koğuşa gidip yatayım denilemiyor. Yine iş yapmak zorundasınız. Terlik istirahati hava değişimi sürenizi düşürmez ve askerliğinizi uzatmaz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
113 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Murat hombac

Merhabalar askerlikte kpssye nasıl başvurabiliriz.?

muhammed öztoprak

Merhabalar ben uzun dönem askerlik yapıyorum jandarma dayım bir çok operosyon ve göreve çıkıyoruz ben acemi birliğinde apandist ameliyat ı oldum 30 gün hava değişimi aldım para yatırdılar usta birliğinde operasyonda dizim döndü 34 günde burda kullanmak zorunda kaldım ve para almadım operasyon da kaza geçirdiğim için askerlik uzarmı bilgi için şimdiden teşekkür ler.

muhammed öztoprak

Peki bu rapordan dolayı tazminat hakkım varmı

HasAn huseyin

Ben hava degisimi hic kullanmadim parca parca 26 gun rapor aldim evimde yttim son 1 ay kala gorevde trafik kazasi gecirdim bna birligimde yatmam icin once 7 sonra 4 sonra 14 gun istirahat verildi. Ictimalara katiliyorum sonra kogusta yatiyorum askerligim uzar mi

Enes ünsüz

Merhaba ben acemiliğimin bitmesine 8 gün kala sıhhi izin aldım sıhhi iznimin süresi 10 gün.bana askeriyeden sadece sıhhi izin kağıdı verdiler.Bu sıhhi izin kağıdımla usta birliğine teslim olur muyum

Muhammed

Iyi günler hocam önemli bir sorum olacaktı. Benim askerliğim şu an tecilli ama kafama takılan bir nokta var benim omurilikte bel bölgesinde yani L1-L5 bölgesinde omurilikler arası genişleme var ve bu sebepten ötürü iki adet fıtık bir adet bel kayması var bunun benim askerliğime etkisi ne olur bu halde eğitim fln yaptırırlar mı üstüme gelirler mi rapor gln alabilirmiyim bana yardımcı olursanız memnun kalırım baştan sona ne etkisi olur iyi geceler

Muhammed Taha

Teşekkürler ALLAH razı olsun

Eren Erşahin

Merhabalar, ben acemi birliğin de kulağım da ki sıkıntıdan ötürü hastaneye sevk edildim. Hastane bana ameliyat olmam için 6 ay hava değişimi verdi, ikamet ettiğim yere geldim doktorlarla görüştüm daha önceden bu ameliyatı olduğum için artık kronik gerek duymadılar sıkıntı hiç geçmez dediler böyle bi rapor da verilemez git itiraz et rapora dediler. Bende itiraz ettim askerliğe elverişlidir raporu verildi. Hava değişimi iptal oluyor, Şimdi yeniden acemi Birliğine dönüyorum ancak ben 2.5 aydır sivil hayattayım itirazlarla anca geri dönüyorum bu süre 2.5 ay benim askerliğim den düşmesi için ne yapabilirim nereye başvuru yapabilirim, Bir gün bile askerlikten sayılmayacak mı rapor iptal oldu diye. hastanenin hatası yüzünden askerliğim mahvoldu. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Mustafa Tezcan

Merhabalar,uzun dönem askerlik yapmaktayım mecburiyetten Şafak 300 den düşmeden hava değişimlerinin hepsini kullandım ve geçenlerde bölükten inerken başım döndü merdivenlerden düştüm kolum çatladı bana 15 gün istirahat verdiler onu da burda koğuşta yatarak geçirdim şimdi benim askerliğim uzucak mı acaba ?

Mustafa Tezcan

Yani bu durumda eve gitseydim uzucakmıydı askerliğim iyiki gitmemişim o zaman..

Ercan gündüz

Merhbalar bndemde kardesm canakkalede uzun donem asker kardsme doktor bey 10 gün istirahat vermiş fakt komutani sen kislada istrhat et demiş ve eve yolamadılar ewe yollanmasi için belli bir gün mu gerekiyor tekeler.

Mehmet yavuzer

Meraba ben dustum belimi agrittim doktor bana 10 gun istirat raporu verdi istiraitimi birligimde kullandim eve gitmedim komutanim 30 gun rapor hakkin var o hakkindan 10 gun duser 20 gun rapor hakkin kalir dedi 10 gun rapor hakkimdan dusuyormu

Vedat özkan

Merhbalar . Ben askerdeyken zehirli guatrdan 6 ay hava değişimi aldım. Doktor 6 ay dan sonra bulundugjn ilde heyete gireceksin ve hastaligin kronik oldugu icin cürük raporu verecekler dedi . Sizce 6 ay sonra elverişsiz raporu verirler mi ? Bir de ben askere gitmeden önce belediyede çalışıyordum. bu 6 aylık hava değişimi süresi içinde yine sigortalı olarak belediyede çalışabilir miyim? Birileri bana bu 6 ay hava değişiminde asker olarak göründüğün için çalışamazssin dediler. Ben araştırdım bu 6 ayın sadece 15 günü askerlikten sayiliyor yani ben 6 ay asker olarak görünmüyorum. Birde yargıtayın içtihat kararları var hava değişimi ve izinli süreler içinde sigortalı calisabilinir yönünde. Bana bir yol gösterin lutfen ne yapmalıyım.tesekurler.

Sefa ARIK

İçerde hiç iznim yok ve askeri mülakata girecem izin verirlermi verirlerse ne izini olarak geçiyor adı nedir lütfen yardım edin

Ünal şahin

Merhaba, izindeyken hangi hastanelerden rapor almam gerekiyor ve de raporu onaylatmam gerekiyormu kısacası istirahat raporu işi nasıl oluyor izindeyken

Ünal şahin

Özel hastaneden alacagim raporu bir yere onaylatmam gerekiyor mu ?İstanbul Halıcıoğlu askerlik şubesini aradığımda buradan sevk alıp öyle hastaneye gitmeniz gerekmektedir dedi. Ben Mardin’de görev yapıyorum

Can

Herkese selam diyelim 30 gun izni aldik biz kullandik ama sonradan 15 gun daha aldik ama eve gitmedik askeriye de kaldik askerlik uzarmi

Can

30 gun rapor du 15 gunde rapor ama fark etmez yani kislada olmam yeterli cok tesekkur ederim suan beni mutlu ettiniz

Adios Anonim

Selamın aleyküm arkadaşlar öncelikle 30 gün hava değişimi almış ve bitirmiş durumdayım şuan 4 gün geciktim. Sorum şu birlik astsubayımdan içeride kalan iznimi talep etme hakkım var mı? Bu benim yasal hakkım mı yoksa komutanın insiyatifine mi kalmış?? Acil cevap verirseniz sevinirim.

Merdan Yıldız

Merhaba. Bende acemi birliğimde kilodan 3 ay hava değişimi aldım. İtiraz edip tekrar askere başladım. Şöyle diyeyim. Toplam 36 gün hava değişimi kullandım. Bu sürenin 27 gününü evde 9 gününü birlikte geçirdim. Birlikte kaldığım sürenin askerlikten sayılması gerekir mi?

Merdan Yıldız

Şöyle bir durum var eklemeyi unutmuşum. Ben kısa dönem askerim.

Cihan Abalı

Arkadaşlar acemilikten nisanın 1inde geldim nisanın 5 inde uzmanlık sınavlarına girdim hastaneyle filan uğraştım normal dağıtım izni 10 gün almıstım bi kaç gün geç kaldım gideceğim birlikteki komutanımı aradım bi kaç gün mazaret izni verdi nisanın 14ünde elazığ ktmeye katılmıştım nisanın 24ünde de hastanede randevum vardı komutanım 10 günlük izin yazdı o günden sonra daha birliğime gidemedim bi hastaneden 10 günlük rapor aldım bitti bide 5 günlük aldım ama kendi kafamdan almıyorum uzmanlık için uğraşıyorum hastane sürekli bir yerlere gönderiyor ama artık bende rahatsız olmaya başladım bu konudan arkadaşlarım 2 aylık asker oldu nerdeyse dün komutanımla konustum işlerini halledemediysen git rapor al dedi ama sanki bu işten başı büyük bi bela alacakmışım gibi hissediyorum sizce ne yapmalıyım daha usta birliğine gidemedim ama uzmanlık için ankarada mulakatları geçtim hala işte hastaneyele uğraşıyorum sizce ne yapmalıyım?

adem bölük

Iyi gunler ben bitliste askerlik yapiyorum cenemde kayma var mr cekildim doktor ameliyat olmam gerektigini fakat cene cerrahi olmadigi icin istanbula sevk edecegini soyledi 1 ay rapor hakkim duruyo hic kullanmadim ancak ameliyattan once fizik tedavi surecim var yani 1 ay fizik tedavi olucam sonra ameliyat olucam 1 ayda rapor alicam bu durumda askerligim uzarmi ? Fizik tedavisi askerliktenmi dusuyor yoksa ??

Ferdi Bayhan

Size bir sorum oldu lütfen cevap layın

burak ss

iyi günler bana doktor 10 gün hava değişimi uygundure yazmöış yani bu durumda haava değişimine gidermiyim ?

Kerem özel

Merhaba benim varikosel ameliyatı olmam gerek ağrıdan duramıyorum ve çocugumun olmama riski varmıs daha fazla zararını görmedeb tedavi olmam gerekmiş komutan izin vermiyor ameliyat için ne yapabilirim acil tedavi görmem lazım lütfen bilgilendirirmisiniz

haki öz

6 ay boyunca istirahat alsam askerliği olumsuz etkiler mi uzamasını saymıyorum sadece hukuki yönden ceza alırmıyım

tolgahan

abi şimdi ben elimi kestim hastanede 3 gün yatak istirahati verdi bana 6 günlük rapor hakkımdan düşüyor mu bu yatak istirahati

Rıdvan kandaz

İyi akşamlar ben kısa dönem askerim 15 günlük istirah raporu alsam bu hava değişimine girer mi beni eve gönderirler mi yoksa hava değişiminden sayılmayıp kışlada mı tutarlar

bahtiyar sönmez

askerlik şubesinden almış olduğum sevkle ameliyat olup heyet raporuyla hava değişimi aldım bunu işleme sokmama yada iptal etme gibi bir hakkı var mıdır kamp komutanının ve bölük komutanının

aliriza

merhaba hocam. Bedelli askerlik kapsamında 21 günlük zorunlu eğitimi rapor ile karşılamamız mümkün mü? peki normal askerlik süresinde olduğu gibi bedelli askerlikte yol mesafeleri askerlikten sayılıyor mu?

Serhat

21 gün askerlik yapıcaksın onuda yatarak geçirmenin mi peşindesin 🙂

gghhvhjjbfgjn

Askerde ceza almış bir kişi. Teskereye yakın hava değişimi alırsa ve cezası hava değişimi günün den düşermi

Emre

Askerde kaza sonucu el bileğimde kırık meydana geldi 10 rapor verdiler bana evime geldim rapor bitiminde 30 askerliğim kaliyo 10 daha rapor alsam 20 askerliğimi şubemde yapalirmiyim

yakup

Dün itibariyle 10 gün izne çıktım. bugün askeri bürodan sevk alıp doktora gittim ve doktor 5 günlük rapor yazdı. iznimden bu 5 gün düşer mi yoksa doktor boşuna mı 5 gün rapor yazmış olur bana ??

Ferdi Bayhan

Merhaba ben izne cıktım beş günüm kala yirmi beş gün rapor aldım komutanım la konuştum o beş günlük iznim yanıyor mu dedim yok dedi bende o beş günü de evde geçirdim acaba sıkıntı olurmu

Umut sayin

Merhaba arkadaşlar kanuni izindeyken rapor aldım rapor bittikten sonra izin devam ediyormu

Mehmet taşkın

Slm kardeş ben kısa dönem askerim askerligimin bitmesine 13 gün kala 03.09.2018 tarihi de  4+2 izne geldim 05.09.2018 tarihinde aile hekiminden 9 gün istirahat raporu aldım bölük astsubayı ve bölük komutanı gelmessen firarini veririz ve hakem hastahaneye sevk ederiz diyorlar ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı ola bilir misiniz ?

Durmuş

Iyi aksamlar ben 7 temmuzda 7+4 izne ciktim iznimin 10.gununde 20 gun rapor aldim oradaki 2 gun iznimin yanarmi komutanlarim yanar diyor

Ercü

Selamıneyküm ben 2ay hava değişimi kullandım askerliğim normal şartlarda 4eylülde bitecekti uzadığı için 4ekimde bitiyor şuan benim içerde 10gün iznim var izini düştüğümde 4ekimde çıkıyorum ama bi yakınımın ağır hastalığı yüzünden gitmem gerekiyor izine çıkıp kalan günlerimi askerlik şubesinde yapabilir miyim yardımcı olursanız çok sevinirim

Hasan Kuru

Merhaba iyi gunler. Ben Karamanda askerlik gorevimi yapmaktayim. 1 ay once sol kolumdaki uyusma sebebiyle ( serce parmagimla birlikte 3 parmagimi hissedemiyorum , elimle yuk kaldiramiyorum ve bas parmak ile isaret parmagim arasinda çukurluk olustu. Elimdeki kaslarda erime baslamis.) ve bacak-diz agrilarim sebebiyle hastaneye gittim. Kolumdaki problem icin EMG cekildi, kübinal tünel sendromu teşhisi konuldu ve norolojiden once beyin cerrahisine ordan da fizik tedavisine sevk edildim.(Beyin cerrahi fiziksel tip bolumundeki doktor buyuk ihtimalle rapor verir o rapor suresince de rehabilitasyon görmeni ister dedi.) Bacaklarimdaki agri icin de ultrason cekildi ve 2 ekim icin varis ameliyati olmam icin hastaneden ameliyat tarihi verildi. Boluk komutanim beni hastaneye gondermeyecegini soyluyor ve ameliyat olamazsin dedi. Buna hakki var mi.? Askerin tedavi olmasini engelleyebilir mi? tesekkurler.

davut güneş

kardeşim hiç bir hakkı yok seni hastaneye göndermek zorundadır bölük komutanın ailen arasın bölük komutanını eyer yine kabul etmezse bimere yada cimere yaz

davut güneş

selamünaleyküm kardeşim ben uzun dönem askerim askerdeyken egitimde sag dizimin ön çapraz baglarını kopardım ve rahatsızlıgımdan ötürü farklı günlerde istirahat aldım 1= (21 – 30 aralıkta 10 gün) 2=(21 – 23 ocakta 3 gün) 3=(7 – 16 şubata 10 gün) 4=(15-17 temuzda 3 gün) 5=(7 – 9 eylülde 3 gün) ve ameliyat olmak için memlekete geldim ameliyatı oldum birligimden çıkarkende şafagım tam 52 gündü ameliyattan sonra 7 gün hastanede yatım ondan sonra doktor da 45 gün rapor verdi ve bu rapor devam edecek tedavi sürecim halen devam edyor doktorun dedigine göre 4.5 ay daha tedavim fizyo terapist tarafından devam edecek ben normalde tezkereye bagladıgımı sanıyordum istirahatın benden gitigini bilmiyordum normade ben 52 gün kalan askerligimi 7 hastanede yatış kalandı 45 gün 30 gün hava degişimi kalan 15 gün o 15 günüde askerlik şubesinde imzayla bitirmeyi planlıyordum ama şuan birlık komutanım sıkıntı çıkartıyor geleceksin diyor 74 gün istirahat almişsın 74 günün 30 günü hava degişimi kalan 44 gün diyor ve ben istirahat raporluyken nizamiyede göreve çıkıyordum yanı görevimede devam ettirildim ve aynı zamanda 4 defada gece nöbetine çıktım birlik komutanımız degişti bunları yapan komutan gitti yerine başka biri geldi o da kabul etmiyor ve bana diyir ki ne kadar rapor alısan o kadar askerligin uzar diyor yani 74 gün kalan askerligin üzerine birdaha rapor alırsan eger yani bi 45 günda alırsan 119 gün olur hava degişimini düştügümde 89 gün kalıyor dedi e ben zaten askerligimi yaptım ve ayagimi kaybetim şuan ayagımda 2 pilain var ve ameliyat oldum ayagımda damar tıkanıklıgı oluştu bu söylenenlerin ne kadar dogruluk payı var ve ne yapabilirim ben bu konuyla ilgili benim tedavim devam ediyor ve askere artık gitmek istemiyorum bana bu konuyla ilgili beni aydınlatmanızı istiyorum teşekürler
(not= param yemin ederim yok ondan dolayı paralı gönderim yapamadım kusura bakmayın lütfen geri dönüşyapın rica deyiyorum teşekürler)

Ali Töke

Bedelli askerlikte 2 günden fazla yatak izni verilirse askerlik uzar mı?

Ibrahim turk

Iyi geceler ben dun ayagi sakatladim ayagim alcida ve 01 11 2018 izmir narlıdere teslim olacagim ama elimde 10 gunluk var ne yapmak gerekiyo denizli askerlik subesine gidiyorum bizlik bisey yok diyo izmiri ariyorum denizli halledecek diyo ne yapmam lazim 98 4 gidecegim

Samet Naz.

Benim.dalakta kistim var ve tam 2 aydır tedavi görüyorum hastanede ve yapılan işlemler sonucu 10 gün rapor veriyorlar geri yatıyorum toplamda 30 gün.raporum var bu hastanede yattigim ve hava değişimine girmeyen raporlarımin ücreti yatar mı

Emre usta

Acemi birlikte 2 günlük terlik istirahati aldım bu 15 günlük istirahatim düşer mi düşmez mi. Askerliğimi uzatır mı 15 gün rapor aldım.

Dogus

Benim 11 gün iznim vardı. İzne gittim.izinde askerlik şubesinden sevk kagitli hastaneye gittim .hastane bana 10gün rapor verdi.askeri birliğe geldim.sonra piskiyatriden 30 gün hava değişim raporu aldım.eve gittim ben 10 gün fazla askerlik yapar mıyım sizce.

oktay can

aaaa aaa

oktay can

merhaba ben bundan 8 ay önce kanuni izin hakkımı kullanıp özel hastaneden 10+10+10 rapor aldım . şimdi askerliğimin bitmesine 5 gün var ama bölük komutanı beni çağırdı üst yazı geldi dedi bi asker bi doktordan ard arda toplamda 20 gün alabilir senin 10 günlük raporun iptal 10 gün geç çıkıcaksın dedi daha sonra tekrar cağırdı diğer raporların arkasına doktor TMK (tekrar muayine kararı) yazmadıgı için 20 günü de iptal ederim diyor . askerlik subemi aradım komutanın kendi insiyatifinde dedi isterse göndermez. askerlik yaptıgım yerde ki askerlik subesine gittim ordaki calısanlar kesinlikle böyle bi hakkının olmadıgını benim raporlarımın geçerli oldugunu kendilerine de böyle bir yazı gelmediğini söylediler. dava açabilirsin cimere yazabilirsin dediler . böyle bir hakkı var mı ?

Halil ibrahim

Iyi gunler 98/2 ASKERLIK GOREVIMI yapmak bulunmaktayim safagima 30 gunum gunum hastaneye gittim doktorum 12 gun hava degisimi verdi bu hava degisimimi 18 gun sonra kullanacagim benim icin bir sorun cikarmi tezkereye baglamis olurmuyum birde kac gun hava degisimi alinca eve istirat etmeye gonderiyorlar cevabiniz icin tsk ederim

halıl

slm şımdı ben normal ızın deyken 27 rapor aldım ve şimdi hastaneye geldım dedıkı ameliyat gerekir ve yapıtm 30 hava değişim de kullandım sora kontrola geldım de hastanede yatış aldım bu benım 27 gunum askerliğime eklendi fakat şimdi bu hastanede yaptığım da askerliğime eklenecekmı

Selahi Özgen

Sevk almadan cerrahi operasyon geçirdim 15 gün istirahat verdi doktor 2 gün geçti beni karakoldan göndermediler. Sizce ne olucak sonucu ceza alırmıyım yoksa gönderme ihtimalleri varmi ?

ömer kuşuçar

30 gün spor ve eğitim istirahatı aldım.ama 30 günlük hava değişim hakkımı kullandım .aldığım spor istrahatı askerliğimi uzatırmı

Osman kuru

Hava değişimi askerligine eklenir yani uzatır

Emre Bozdağ

30 gün hava degisim hakkı mi var

Hakan ateş

Abi acil dönüş yaparsan sevinirim ben yeni sistemden önce 20 gün rapor aldım yeni sistemden sonra da 4 gün yatak istirahati aldım bu 4 gün şafağa eklenir mi bide toplam izin süremiz kaç gün

düşünceli

20 temmuzda askere gidecem benim kalbimde ritim bozuklugu var ( mitral kapak yetmezliği ) ve elimde titreme var hastaneye sevk ederleri mi ve hastanede muaf gibi bi durum söz konusu olabilir mi

Osman kuru

Çürük verebilirler

Tanrıkulu

Merhabalar ben deniz er Müslüm …
Askerde ayağım yandı ve. 10 gün rapor verdiler. ‘Raporu ayağım iğkeşmediği sürece uzatıcklarıbı beyan ettiler .
– Peki benim aldığım rapor askerliğimi uzatır mı. ?

Osman kuru

Evet 6 günden sonrası uzatır

Durak

iyi günler askerden izne geldiğimizde hasta olma durumumuz olursa kaç gün izin hakkı alabiliriz acaba ? öğrenebilir miyim

Osman kuru

6 ayda 6 gün normal izin hakkın var . Bunun haricinde 6 günde rapor hakkın var eğer aldığın rapor 6 günü geçerse geçtiği gün kadar askerligine eklenir

Mustafa emre

Askeri hastanede 18 gün kaldım Aslım hastayım safaktan düşüyor mu

Özkan MELTEM

Bana isteğim dışında 10 + 5 gün revirden istirahat yazıldı kışla içersindeydim ve 5 gününde de nöbet tuttum askerliğimin 9 gün uzayacağını söylüyorlar doğru mu bu yada ne yapabilirim?

Başa dön tuşu