Askerde Dayak Var mı?

Askere gidecek kişiler genellikle askerlik öncesinde büyüklerinden bolca askerlik anısı dinlerler. Büyüklerin askerlik anılarını dikkatle dinlerseniz anıların bazılarında ayak yediklerinden yada birilerini dövdüklerinden de bahsederler. Eskiden askerliğin daha zor olduğundan, daha uzun olduğundan, askerde bolca dayak yediğinden yakınan kişi sayısı da bir hayli fazladır. Bunun sebebi eskiden askerlik yapan kişilerin maalesef komutanlardan dayak yemelerini engelleyecek bir mekanizma olmamasıdır. Eskiden komutanlar askerleri özgürce dövebiliyor, onlara bağırıp çağırabiliyordu. Şimdi ise durum biraz değişti. Şimdi askeriyede hiç bir kışlada normal şartlar altında er ve erbaşa dayak atılmıyor.

Kışlada iki şekilde dayak yeme ihtimaliniz vardır. Birinci ihtimal sinirlerine hakim olamayan komutan size saldırıp sizi dövebilir. İkinci ihtimalde ise başka er yada erbaş sinirlerine hakim olamayıp sizi dövebilir. Her iki durumda da kavga eden ve sizi döven kişi hakkında yasal işlem başlatılır. İster er olsun ister komutan. Hiç kimsenin sizi dövmeye hakkı yoktur.

Askeri Ceza Kanununun İncelemesi

Askeri Ceza Kanununun 116. Maddesinde kavga vb durumlar anlatılmış ve 117. maddede;

Madde 117 – 1. Madununu kasten itip kakan, döven, veya sair suretlerle cismen eza verecek veya sıhhatini bozacak hallerde bulunan veyahut tazip maksadıyla madunun hizmetini lüzumsuz yere güçleştiren veya onun diğer askerler tarafından tazip edilmesine veya suimuamelede bulunulmasına müsamaha eden amir veya mafevk iki seneye kadar hapsolunur.

denilmektedir. Yani kanuna göre kavga eden asker, komutan her kim olursa olsun gerekli cezayı alır. Askerde dövmek ve sövmek suçtur.

Askerde Dayak Var mı?

Normal bir bölük komutanınız varsa askerde dayak yemeniz mümkün değildir. Artık askerde eskisi gibi dayak atılmıyor ve üstelik sinirlerine hakim olamayıp er ve erbaşı döven komutan olursa bu komutanlar hakkında yasal işlem başlatılıyor. Sizi döven kişi er yada erbaş ise onlarla ilgili de yasal işlem yapılıyor. Kişilere hapis cezası ve askerliğin uzaması cezası veriliyor. Yani askerlikte kimse er ve erbaşı dövemez. Er veya erbaş bir suç işlediyse hapse (Disiplin Koğuşu) atılır ve orada cezasını çeker. Suç işledi diye yada birileri sinirlendi diye kimse er veya erbaşı dövemez. Kanunen kimsenin buna hakkı yoktur. Askerde sizi birileri döverse, size birileri psikolojik baskı yaparsa bunu mutlaka komutana bildirin. Eğer sizin bölük komutanı sizi dinlemiyor ise bir üst komutana giderek durumu anlatabilirsiniz. Size fiziksel yada psikolojik baskı yapılmasına kesinlikle müsaade etmeyin.

Asker Askerle Kavga Ederse Ne Olur?

Eğer bir asker arkadaşınız sizi dövdü ise o vakit siz durumu komutana iletirsiniz. Komutan kavga ile ilgili gerekli incelemeleri yapar ve kavgaya karışan kişilerle ilgili yasal işlemlerin yapılması için sizi askeri mahkemeye havale eder. Orada kimin suçlu kimin suçsuz olduğuna karar verilir. Suçlu olduğu tespit edilen kişi hapse atılır ve hapiste yattığı gün kadar askerliği uzar. Bu kişi hapiste yattığı gün kadar geç terhis olur.

Komutan Asker Döverse Ne Olur?

Askerde eğer komutan size fiziksel müdahalede bulunursa ve sizi döverse bunu bir üst komutana bildirmeniz gerekir. Bu durumda komutanla ilgili bir üst komutan gerekli incelemeyi yapar ve sizi döven kişiyi askeri mahkemeye havale eder. Karara göre dayak atan komutanla ilgili yasal işlem yapılır. Suç kesinlikle cezasız kalmaz.

Asker Komutan Döverse Ne Olur?

Ast üstünü döverse bunun çok ağır yaptırımları vardır. 1111 Sayılı Askerlik Kanunu çerçevesinde dayak atan kişiyle ilgili yasal işlemler yapılır. Ast’ın üst’ü dövmesi üst’ün ast’ı dövmesinden daha ağır cezalar gerektiren bir durumdur. Böyle bir olay içerisinde bulunmamanızı öneririz.

Askerde Şu Anda Dayak Konusunda Son Durum Nedir?

Şu anda maalesef çok az da olsa kışlada dayak olayları yaşanmaktadır. Bazen askerlerden biri diğerini dövmekte bazen de komutanlar ile askerler arasında kavga olabilmektedir. Bu durumlarda gerekli yasal işlemler yapılmakta ve suçlulara gereken cezalar verilmektedir. Şu anda askerde dayak olayı çok azdır. Dayak olayına TSK sıfır tolerans parolası ile yaklaşmaktadır. Dayak atan kişilere kesinlikle gereken cezalar verilmektedir. Askerlik insanların vatan borçlarını ödemek için geldikleri bir yerdir. Kimse birileri egolarını tatmin etsin diye de askerlik yapmıyor. Herkes vatanı gerektiğinde canı pahasına savunmak için askerlik yapıyor. Bu nedenle de Genelkurmay Başkanlığı kışlada dayak konusuna çok hassas yaklaşıyor suç işleyen kişilerle ilgili her türlü yaptırımı uyguluyor.
Askerde size fiziksel yada psikolojik baskı yapan kişileri lütfen bir üst komutana bildirin. Askerlik psikoloji işidir ve kimsenin sizin vücut bütünlüğünüzü bozmasına ve psikolojinizi dağıtmasına izin vermeyiniz…Dayak suçtur ve dayak atan kişileri ilgili mercilere bildirmeniz durumunda o kişilerle ilgili yasal işlem yapılır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
24 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
mehmetdutar

Verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim.

mehmetdutar

Ben bugun kidemli astsubaydan tokat atti kaldiramayacagim sozler kullandi bunun cezasi ne olur

karadenizli

27 yıl önce nöbetçi çavuşu olduğum bir gün bölüğü taburdan alıp eğitim alanına götürüyordum. Asker çok güzel ve nizami olarak yürüyordu ki yol güzergahı üzerinde bulunan köprü dahi ayak darbeleriyle sallanıyordu. O gün nöbetçi kıdemli astsubay 15 dakika boyunca yüzlerce askerin ve sivilin önünde askeri güzel yürümüyor diye dövdü beni o piç. Ağzımdan ve burnumdan kan geldi. 27 yıl geçti aradan hala aklımdan çıkaramıyorum geceleri aklıma geliyor sürekli gece yarısı yataktan kalkıp oturuyorum öyle uyuyamıyorum .suçum olsa hiç koymaz. tamamen egosunu tatmin etmek için sırf hava olsun diye dövdü beni öldü diye bıraktı vurmayı artık kafamda ve gözümde vurulmadık yer kalmadı. bugün bir savaş çıksa karşımda düşman ve o pic oğlu piç astsubay dursa kesinlikle düşmana kurşun atmam o o. çocugunu vururdum.

Hüseyin Y.

Allâhu Te’âlâ hazretleri zalimleri sevmez.
Sizden helallik alamazsa ahirette zebanilerin elinden nasıl kurtulacak acaba!?

ayşe

Yazık…

Mehmet arif gündogdu

Vallahi onu bunu bilmem en ufak fiziksel müdahalede bulunan kişi kim olursa olsun karşılık veririm sonu ölüm olsa bile

Mehmet arif gündogdu

Yorumum neden kaldırıldı işinize gelmedimi

Hasan kutlay

Selamun aleyküm ben kavga ettim bir askerle komutan beni dövdü ceza vermek yerine görenler var ama şahitlik yapmıyorlar korktukları için ne yapmam gerekiyor bu konu hakkında

harun ergin

Bugün komutan benimle arkadsımı sucsuz yere vurdu ve küfür etti bununla ilgili ne yapmalıyım bu konu hakkında bana allah rızası icin kim yardım edebilir tlf nom 05418409814

harun ergin

Yardım edin sonuna kadar gitmek istiyorum vatan borcunu ödemeye geldim dayak yemeye degil

Türk Türkoğlu

Bu yazdıklarınız plazaların arasında askerlik yapanlar için geçerlidir. En yakın yerleşim yerine 20km uzaklıkta bulunan, hapçısı, güreşçisi, delisiyle beraber 30 askerle baş başa kaldığınız bir karakolda “hak edene” dayak atmazsanız, düzeni asla sağlayamazsınız! Orada asker bir birini döver, vurur hatta cinnet geçirir komutanını bile vurur, siz de “eğitim zaiyatı” der geçersiniz.

2000 yıllık Türk ordusuyla hiçbir ülke savaşarak baş edemez. Ama bu orduyu yumuşatabilirlerse… Allah korusun!

(Bir ekleme yapmak isterim: Yetkisini suistimal edip askerin “annesine, ailesine” küfreden, cinsel hakaret eden, “gözünün üstünde kaşın var” deyip asker döven komutanlara da en ağır yaptırımlar uygulanmalıdır.)

Bilal Başkeser

Ben şuna İstanbul’da askerlik yapmaktayım bölüm komutanımız olsun teğmen olsun bana şiddet içeren kelimeler kullanıyorlar ağza alınmayacak küfürler ediyorlar ve sopa işe tehdit edip seni bununla döverim diyorlar ama sorarsanız hep komutanlar haklı er veya Erbaş’lar vatani görev için çağrılmıyor resmen üstlere hizmet etmek için çağırılıyor kime şikayet edeceğimi bilmiyorum bir üste şikayet etsem hepsi birbirinin arkasını kolluyor

Askeri Personel

Komutanlar tabii ki de haklı.Disiplin bu ordunun bel kemiğidir.Dayak kalksın askeriyeden ona tamam da.Yani askeriyenin dili serttir bu zor değişir ve değişmemelidir.Özellikle intibakta ve acemi birliklerinde olur dediğin şiddet.İstanbul’da üst rütbelilerin çok olduğu bir yerde askerlik yapıyorsan yani general falan denetlemeye geliyorsa o yüzden de olabilir.Erler üstlere hizmet etmek için çağırılıyor demişsin ama uzmanı da astsubayı da subayı da emin ol bi üstüne hizmet etmek için uğraşıyor.

ramazan özcan

ben.askerem.askere.kittim.kuzey.kıprız.2861.mknz.levkoşa.benim.bisokrojim.bosuk.beni.hergun.dövduler.bana.vurdular.bana.vuran.mesut.arslan.asubay

ramazan özcan

ben.askerimi.yapmaya.kittim.benim.ailem.sorumluğum.vardır.sonra.beni.hergun.dövduller.bana.vuran.ismail.akdoğan.ve.mesut.asubay.ben.sikayetciyim.28.61mknz.levkoşa

Alperen Tatlı

Askere yeni gideceklere söyliyeyim ben 99/1 olarak gittim dayak felan yok söyle anlatayım 21 günlük acem birliğinde size çok iyi davranırlar yüzünüze gülerler felan çünkü yeni gelmişsin bunları komutanlarda biliyor sen yüz kızartıcı bir suç işlemediğin sürece dayak yok.
Şöyle devam edeyim askerlikte en sıkıntılı yer usta birliği acem birliği hem kısa hem güzel ama usta birliğinde her birşeyle karşılaşabilirsiniz devrecilik olur sıracılık olur duymuşsunuzdur mutlaka şimdi zaten 6 ay usta birliğinde seni üst devreler ezmeye çalışır gözünü korkutmaya çalışırlar felan dedeniz de yani sizin en üst devreniz sizi korkutmaya çalışan üst devrenizi sizin gözünüzün önünde ezer siz buna gülüp tepki vermeyin yoksa üst devreniz burnunuzdan getirir sizin aman ha komutana gidip de şikayet de bulunmayın üst devrem bana şunu yaptı falan ne olur biliyormusunuz komutan size heye heye der arkanızdan gizlice sizin şikayet ettiğiniz üst devrenizi çağırır sen bunu iyi sikememissin der sonrasını düşünemiyorum yani ne uyanık olun ne saf ne cıvık ne ciddi orta derecede kendi devrenizle birbirinizi sahiplenirseniz iyi bir askerlik geçirmiş olursunuz bby …

KHÇ

Kekemeyim ve kalıcı bir hastalıkmış gibi bir türlü geçmiyor sürekli adımı soyadımı ve memleketimi söylerken zorlanırım ve LÜTFEN GÜLMEYİN KOMİK BİRŞEY DEĞİL istemsizce ağzım açık uyuyorum yastığıma sürekli salya akıyor çenemden ameliyat olmam lazım içinde bulunduğumuz malum durumlardan dolayı ameliyat olamıyorum bana yardımcı olabilecek var mı? Ve bu durumu üstüme bildirmem gerekir mi? Bildirirsem bana gülerler mi? Alay konusu olur muyum?

Askeri Personel

Kendi devrelerine bildirirsen ilk gün geçmeseler de sonraki günler dalga geçerler.O yüzden Takım komutanına arz et durumunu.Kekemelik yüzünden senle dalga geçerlerse komutanına ilet hiç acıma.

KHÇ

Takım komutanı her bölüğün başında duran kişi mi?

Başa dön tuşu