Askerde Dağıtım İzni Kullanımı

Dağıtım izni acemi birliğinde eğitimini tamamlayan askerlerin usta birliğine gidecekleri zaman kişinin talebi üzerine verilen bir izindir. Dağıtım izni kullanma konusunda er ve erbaşlar genellikle tereddüt yaşamaktadır. Bu yazımızda dağıtım izni konusunda kafanıza oluşması muhtemel sorulara cevap vereceğiz.

Dağıtım İzni Kaç Gün

Dağıtım izni 7 gündür. Kısa dönem asker (6 ay er) de olsanız uzun dönem asker (12 ay er yada asteğmen) de olsanız bu süre değişmez. Dağıtım izni 7 gün verilir. Dağıtım izni sabit bir süredir. Kişi ya dağıtım izni almaz ya da 7 gün dağıtım izni alır. Arada bir süre dağıtım izni alamaz. Yani siz ben 4 gün yada 5 gün dağıtım izni almak istiyorum deseniz bile size 7 gün izin verilir. Askere seçim hakkı tanınmamıştır. Kişi ya 7 gün dağıtım izni alır ya da dağıtım izni almaz. Arası yoktur. Kişi kaç gün izin aldıysa bu izin süresi bitiminde dağıtımının yapıldığı birliğe teslim olması gerekmektedir.

Dağıtım İzninde Yol İzni Verilir mi?

Dağıtım izni kullanan kişiye yol izni verilmemektedir. Dağıtım izni kullanan kişi uzak bir mesafeye de yolculuk yapsa kısa bir mesafeye de yolculuk yapsa fark etmez.  Kişi yol iznini bu 7 günlük kendi izin hakkından kullanır. Diyelim ki siz uzun dönem er olarak askerlik yapıyorsunuz. Dağıtım izni isterseniz 7 gün izin verilir maksimum. Bu 7 günlük süre toplamda 24 gün olan izin hakkınızdan düşer ve toplamda 17 gün izin hakkınız kalır. Yol izni falan da verilmez size.

Dağıtım İzni Askerden Sayılıyor mu?

Her askerin aylık 2 gün izin hakkı vardır. Kısa dönem askerlik yapanlar 6 ay askerlik yaptığı için izin süresi onlar için toplam 12 gündür. Uzun dönem askerlik yapan kişiler 12 ay askerlik yapmaktadır ve bu kişilerin aylık 2 günden toplamda 24 gün izin hakkı vardır. Kişiler bu izin haklarını kullanmaz ise kısa dönemler 12 gün uzun dönemler de 24 gün erken terhis olur. Dağıtım izni aslında adı farklı olsa bile sizin kendi izin hakkınızdan kullandırılan bir izin türüdür ve maksimum 7 gün kullandırılır. Dağıtım izni askerlikten sayılmaz. Dağıtım izninde geçen süre askerlik yapıyormuş gibi kabul edilmez.

Bir örnekle durumu detaylıca açıklayalım. Diyelim ki siz kısa dönem (6 ay er) askersiniz, acemi birliğine gittiniz ve 25 gün acemilik yaptınız. Yemin töreni yapıldı ve siz 7 gün dağıtım izni kullandınız. Bu durumda bu 7 günlük dağıtım izni sizin toplamda 12 gün olan izin hakkınızdan düşüyor. Sizin toplamda 5 gün dağıtım izniniz kalmış oluyor. Üstelik dağıtım izni kullandığınız için dağıtım izni kullanmayan arkadaşlarınızdan 7 gün daha geç terhis olacaksınız. Yani özetle dağıtım izni askerlikten sayılmıyor, kendi izin hakkınızdan düşüyor ve izin hakkınızdan düştüğü için sizin terhis süreniz daha geç bir tarihe ertelenmiş oluyor. Zaruri bir durum yoksa dağıtım izni kullanmak çok da mantıklı bir eylem değil.

Dağıtım İzni Kullanmayan Kişiye Yol İzni Veriliyor mu?

Dağıtım izni kullanmayacak kişilere gidecekleri birliğin uzaklığına göre yol izni verilmektedir. Örneğin siz İzmir’de acemilik yaptınız ve usta birliğiniz de Kars’ta. Bu durumda size 3 gün yol izni verilir. Verilen bu 3 günlük süre askerlik sürenizden düşer. Yani yoldayken askerlik yapıyor kabul edilirsiniz ve yolda şafak atmaya devam eder. usta birliğinize gittiğinizde 3 gün daha az şafağınız vardır. Dağıtım izni kullanana yol izni verilmez fakat kullanmayan kişiye yol izni verilir.

Dağıtım İzninde Yol Parası Veriliyor mu?

Dağıtım izni kullandığınızda acemi birliğinizden evinize giderken devlet yol parası vermiyor fakat evden usta birliğinize giderken size yol parası veriyor. Bu para siz acemi birliğinizde bulunduğunuz sırada hesabınıza yatıyor. Siz nerede dağıtım izni kullanacağınızı bölük komutanına söylüyorsunuz. O da size evden usta birliğinize dönüş için yol parası yatırıyor. Bazı iller için yol ve yemek parası yerine uçak bileti tahsis edilmektedir. Uçak bileti tahsis edildiği zaman kişiye yol parası verilmemektedir.

Dağıtım İzni Kullanmak Mantıklı mı?

Dağıtım izni kullanmak normal şartlar altında kişiye hiç bir şey kazandırmaz. Aksine kaybettirir. Eğer zaruri bir ihtiyacınız yoksa, çok bunalıp sıkılmadıysanız dağıtım izni kullanmanız kesinlikle önerilen bir şey değildir. Gelin şöyle bir kaç maddede inceleyelim;

1) Dağıtım izni sizin izin hakkınızdan düşmektedir. Bu nedenle dağıtım izni kullanan kişi 7 günlük dağıtım izni kullandığı için 7 gün daha geç terhis olur.

2) Dağıtım izni kullanan kişiye yol izni verilmez. Oysa usta birliğine teslim olup 7 gün izin isteyen kişiye 7 gün izne ek olarak yol izni de verilir. Yolda geçen zaman izin sürenizden düşmez ve daha fazla süre izin yapabilirsiniz. Yol izni askerden sayıldığı için siz yoldayken askerliğiniz de devam eder. Şafak düşer.

3) Dağıtım izni kullanan kişi 7 gün daha geç terhis olur. Kişi askerlik yaparken fark etmez fakat tüm arkadaşları terhis olup gittiğinde son bir hafta askerde kalmak insana çok dokunur. O nedenle mümkün olduğunca izin kullanmamak kişinin yararınadır. İzin kullanacaksanız bile dağıtım izni kullanmayın. Usta birliğinize gidip normal izin kullanın.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
41 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Yakup yakup

Merhaba. Acemilik suresi bittiğinde herkes bireysel olarak gidiyor usta birliğine değil mi?

Mert Acıkgoz

Yakup yakup o gittigin yere göre degisir cogu birlik bireysel gönderir ancak ben ısparta terörle mücadelede yaptım acemi birligimi bizleri tim haline 16 kişi diyarbakıra gönderdiler diger timlerde aynı sekilde oluyor ancak bu baska illerde sadece ısparta terörle mücadele komuntanlıgına özel bi durum diye biliyorum

ceyhan gürdaş

kısa dönem askere yemin töreninden sonra verilen 2 günlük evci izninde asker il sınırları içinde gezebilir mi yoksa birliğin bulunduğu ilçe dışına çıkamıyor mu. örneğin birliği uzunköprüde ailesi ile edirnede gidipkalabilir mi. bilginizi acil bekliyor selamlarımı iletiyorum.

asker eşi

evci izni şafaktan düşüyor mu acaba ve yukarıda mantıklı bir şey okudum. 7 günlük dagıtım iznine cıkmazsa usta birliğine gittiği gibi yani teslim olduğu gibi izin kullanabilir mi ? bilen biri cevap verirse sevinirim.

ibrahim karataş

merhaba ben hataydan izmire iki gün yol izni aldım yani yarın pazar teslim olmam gerekiyor ama ben pazartesi teslim olsam bu benim için problem olur mu ?

Mehmet Aslan

şuan İzmir’de askerim. Diyarbakır’da oturuyorum. bişey merak ediyorum diyelim ki sınavım var Ankara’da izin kullanmam gerekiyor. Ben Ankara’ya sınava gidip daha sonra Diyarbakır’a ailemin yanına gideceğim. İzin belgesinde iki adres yazabiliyor muyum.

Yorgun

Merhabalar ben şuan Çanakkale de askerim acemi birliğinden usta birliğine teslim olurken bana 7 gün dağıtım izini verildi ve ben kullanmadım bu 7 hafta askerlikten düşermiş teşekkürler

sude yilmaz

merhaba benim erkek arkadasım suanda bilecik merkez 9.jandarma eğitim alay tabur komutanlığında. 2 mart yemin töreni var. özel dağıtım olarak secildi iki abisi doğuda yaptığı için. yemin töreninden sonra dagılcaksınız denmiş yani dağıtımınız olcak evlere dagıtım izni olcakmıs 7 gün bunu bilen varmı doğrumudur? ve bilecik merkez den dağıtımı batı olarak söylenmiş ama belli değil sadece batıya düşebilirmiş özel dağıtım olarak secildiği için yani nereye düşebilir usta birliğinde acaba ?

mücahit karasu

şuan bende bilecik 9. jandarma er eğitim tugay komutanlığında askerlik yapıyorum erkek arkadaşınız 2 martta yemin edicek benimle birlikte sonra isterse izin kullanıp yanınıza gelebilir veya direk ustabirliğine teslim olabilir kendisi ne arzu ederse artık

sencer sezer

usta birliğine dağıtım izni kullanmadan gidip 7 8 ay sonra tüm izinleri kullanabilir miyiz dağıtım izni de dahil?

Cem Demir

Dağıtım iznine 25 mayısta çıktım izinimin o günden itibaren başladığını söylediler çavuşlar 25 in üstüne 10 gün eklediğimde haziranın 3 ünde bitiyo fakat teslim tarihim 04.06.2018 yazıyo kağıttaki tarihe mi uymam gerekiyo yardımcı olursanız çok sevinirim

Okatay birlikbaş

Askerde çıkış tarihin askerlikten sayılıyormu bilgisi olan varmı örneğin benim çıkış tarihin 16 temmuz 16 sı askerlikten sayılıyormu

Cem akın

Ekim 5’de izine çıkacam 7gün ayın kaçında rapor almam gerekir

Zekai

7 aralıkta dağıtımdan geldim 1 ayı geçti ustabirliginde ailevi nedenlerden dolayı 4 5 günlük izim alabilirmiyim

Ali duran

Dagıtım izini kullanmadım izine cıkarsam 4 gün yol izinim var ama teskereye baglarsam yol iznini acemilikten ustaliga gelirken kullandigim icin kullanamayacagim soyleniyo simdi ben 24 gün mü yoksa 24+2 gün mü erken cıkmam lazim

Ahmet çakır

Iznini teskereye bağlarsan 24+2 oluyor yok izin kullanıp gidersen aldigin gün sayısıyla beraber +4 Yol oluyor yani 7 gün izin aldın 7+4 oluyor

Ahmet çakır

Benim sülüs tarihim 2 temmuz 2018 hiç izin kullanmadım acemi birliğinden direk usta birliğine teslim oldum 24 gün iznim içerde 1 günde yol iznim var +5 günde erken teskere verdiler toplamda 30 gün oluyor ama adamlar acemi birliğinden usta birliğine teslim olma günümü de iznimden düşürüp 29 gün diyorlar yazınızda askerlikten düşüyor denilmiş şimdi kesin olarak benim 30 gün mu oluyor yoksa 29 gün mu ?

Seher tarhan

Izninizi istediginiz yerde kullanabiliyormusunuz yoksa sadece eve mi gitmeniz gerek

Enes DORUK

Merhabalar. Benim sülüs tarihim 31 ocak. Kısa dönem askerim. Acemi birlikte normalde dağıtım izni 7 gün fakat bana 10 gün izin verildi. Sebebi de Atatürk havalimanının kapanıp yeni havalimanına geçilmesi. kısacası o +3 izin benim şafağımdan düşüyo mu? İçerde kaç gün iznim kaldı ve terhis tarihim ne zaman ? Cevaplarsanız Sevinirim.. 🙂

Rıza ÇOLTU

Ben 99/1 tertip askerlik yapıyorum ameliyat olmam lazım benim toplam kullanabileceğim ne kadar iznim var yeni sisteme göre?

Engin Can Kahraman

6 eylul cuma günü manisa acemi olarak başlıcam.Acemilik 27 eylül gibi bitecektir.Kıbrıs Girne usta birliğim dağıtım izni kalktı diye bişey duydum.İzin kullanma hakkımız kaç gündür ? Direkt teslim olmak istemiyorum.Yardımcı olursanız sevinirim.

Seher tarhan

Bir sey soracam acemilikte bittiginde usta birligine girmeden once yedi gunluk izin var ya o iznini sadece eve gitmek icin mi kullanabiliyorsunuz yoksa o izinde yurt icinde istedigin yere gidebilirmisiniz

Batuhan Öztürker

Ben 2017 de acemi lik yaptım dağıtım izinin 4. Günü cezaevine girdim ve şuan askerım şimdiki sisteme göre izin 6gün benim izin hakkım var mı? Varsa kaç gün?

Sedat Kıstırak

ben şafaktan 6 gün düştüm hiç izin kullanmadım oysa ki kullanmadığımız için gene de şafaktan düşüyor mu

ahmet arslan

Ben 2. Altı ayımı yapıyorum komutanlarm bana sadece altı gün izin hakkım olduğunu söylüyorlar şimdi soracağım soru ya gelecek olursak şudur ilk altı ay ile ikinci altı ay arasında nasıl bir izin durumu var toplam 12 günmü 1 sene için. Veya ilk altı ay 6 ikinci altı ay 6 günmü veya ilk altı ay 6 gün ikinci altı ay 12 günmü cevaplarsanız çok sevinirim

Ihsan karaman

22 Kasım 2021 tarihinde askere gideceğim bu yıl pandemiden dolayı dagıtım izninin kaldırıldığı söyleniyor bu doğrumu bu yıl dağıtım izni olacak mı?

Sinem türk

Merhabalar kardeşim şuanda İzmir’de asker uzun dönem yapıyor ama dağıtım iznini alamıyor vermiyorlar bu konu hakkında birşey yapabilirmiyiz

Başa dön tuşu