Askere Sınav İzni Verilir mi?

Türkiye Cumhuriyeti anayasasının  Eğitim ve Öğrenim Hakkı ve Ödevi başlığı içerisinde yer alan 42. Madde’de;

“Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz. Öğrenim hakkının kapsamı kanunla tespit edilir ve düzenlenir. Eğitim ve öğretim, Atatürk ilkeleri ve inkılapları doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre, Devletin gözetim ve denetimi altında yapılır.”

ifadesi yer almaktadır. Yani ülkemizde bireylerin eğitim ve öğrenim hakkı hiç bir suretle engellenemez. Askerde dahi olsanız kimse sizin sınavlara girmenize mani olamaz. Bu anayasa maddesi çerçevesinde askerde bulunan kişiler sınavda bir kaç gün önce bölük komutanına sınava giriş belgesini göstermesi kaydıyla her türlü sınava girebilir, bu sınavlar için kendisine izin verilmek zorundadır.

Sınav İçin Kaç Gün İzin Verilir?

Er veya erbaş olarak görevlerini yapan kişiler sınava giriş belgelerini bölüm komutanına bildirmeleri durumunda ales, yds, kpss, açık öğretim ve master sınavları, lys, polis okulu sınavları ve aklınıza gelebilecek her türlü sınava girebilir. Telafisi mümkün olmayan sınavlara girmeniz konusunda bölük komutanınız size izin vermek zorundadır. Sınava girmek isteyen kişiye sınavın hangi ilde yapılacağı dikkate alınarak izin verilir. Örneğin siz Adana’da askerlik yapıyorsunuz fakat Ankara’da sınava girmeniz gerekiyor. Bu durumda size sınava gidiş, sınavdan dönüş ve orada bir süre kalabilmeniz için bir süre verilir. Sınava rahatça girip çıkabileceğiniz kadar süre bölük komutanınız tarafından size tahsis edilir. Sınavın birliğin bulunduğu yerde olması durumunda daha az sınavın uzak bir şehirde olması durumunda daha fazla sınav izni verilir.

Sınav İzni Askerden Sayılır mı?

Eğitim ve öğretim Anayasal bir haktır. Bu sebeple sınava giden kişilere bölük komutanlarınca izin verilmek zorundadır. Verilen bu izin askerlik sürenizden düşer. Yani siz sınava gittiğinizde şafak saymaya ve düşmeye devam eder. Mesela size salı sabah gidecek şekilde sınav için 3 izin verildi ve salı günü şafak sayınız 36 diyelim. Cuma günü şafak 33 olur. Sınav izninde olan kişi askerlik yapıyor kabul edilir.

Mevzuat Ne Diyor?

Birliğe teslim olan er ve erbaşlara Er ve Erbaş Yasal Hakları Kitapçığında şu ifadeler yer almaktadır;

“Erbaş ve erlere, silah altına alındıktan sonra terhis oluncaya kadar sınav belgelerini ibraz etmeleri halinde; açık öğretim fakültesi sınavı, mastır sınavı, ÖSS sınavları, polis okulu, uzman erbaş ve uzman jandarma sınavları, doktora sınavları ve telafisi mümkün olmayacak hak kaybına neden olabilecek diğer sınavlar için sınav süresince, izin vermeye yetkili personel tarafından yasal izninden yeterli izin verilir (KK Devamlı Emirler Muhtırası).”

 Sınav tarihinizden en az 1 hafta önce sınav giriş belgenizle birlikte bölük komutanına gidip durumu anlatmanız durumunda size sınav için yeterli gün sayısında izin verilecektir. Sınav harici olarak eğer bilgisayarda yapmanız gereken yasal iş veya işlemler varsa (örneğin sınav başvurusu yapmak yada atama tercihi yapmak gibi) bu durumda da size izin verilir. Bu izinde de askerlik yapıyor kabul edilirsiniz ve bu süre de askerlikten düşer.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
64 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Murat Kasapoglu

Merhaba,
Bilgisayar basinda yapacagimz OSYS Tercihleri icin carsi iznimi veriliyor yoksa askeri birlikte bilgisayardan mi yapabiliyoruz tesekkurler

Emrah Karaduman

Merhaba,
Benimde bir sorum olacak; cbazı tercihlerim acemi birliğin zamanına denk gelebilir, böyle bir durumda dahi tercih yada sınav için izin verilirmi cevaplarsanız minnetdar olrum efendim

Oasker

Merhaba ben komutanıma anlattım bu durumu. Bu hafta sonu benim sinavim giremeyecem giris paramda boşa gitti . Raporun ve yasal iznin bittiyse izin veremem dedi.Yani gidersin ama askerliğini uzatırım dedi. Çünkü iznin bitmiş dedi.

Seyfettin

Hocam peki bu alınan izin askerlikten düşüyor ama kendi kanuni iznimizden mi gidiyor ? Eğer öyleyse sınav yerimi usta birliğimin yakınlarına alıcam.

Mesut kargı

Acemi birliğinde kpss ye girmek için memlekete gitmeye izin verilir mi

Kemal Uğurlu

Ben astsubaylık sınavı için izin istedim 21 inde sınavlar başlıyor. Tamam dediler ve beni başka bir karakolda bekletiyorlar ne zaman istersen çıkarsın dediler ben de 16 sında çıkarım diye düşünüyorum. Bu mazeret izni oluyor mu? Normal iznimden mi düşecek? Günlerdir soruyorum kimsenin birşey bildiği yok bana bu konu da yardımcı olur musunuz?

Kemal Uğurlu

Çok teşekkür ederim, sağolun.

Cahit Kılınç

Lütfen soruma en kısa zamanda cevap veriniz. Cevabınız büyük önem arz etmekte. Zira kararımı buna göre vereceğim. Şimdiden teşekkürlerimi iletiyorum.
657 Devlet Memuru alım şartlarında “askerlikle ilişkisi bulunmamak” maddesi yer almakta.
Merkezi atamalar Kasım Aralık gibi olacağı için şayet askere gidersem o tarihte silah altında bulunmuş olacağım. Bu madde silah altında bulunmamamız gerektiğini mi ifade ediyor? Yani benim devlete memur olarak atanmama engel midir?

EMRAH AKDENİZ

değerli arkadaşlar benim sevk tarihim 9-10 temmuz kütahya sınava giriş tarihim 14 temmuz istanbul ben sınav icin izin almak için ne yapabilirim teşekürler

memed zeki

Hocam kolay gelsin..
Size bir soruda bulunacagim.
Terhisine 45 günden az bi süre kala kanuni izin verilmesi yasakdır diye bi kanun varmı tsk da ?
Terhisime 30 35 gün kala mazaret belirtmeden veya aciliyeti olmayan bi mazeretle izine gidebilirmiyim ?
Ve terhisime 1 ay kala kpss sinavina gitmem için herhangi bi sikinti cikarma haklari bulunurmu komutanlarin.
3. bi soru terhisime 1 hafta kala hava degisiminde veya kanuni iznimdeyken kalan sureyi bulundugum şehirdeki askeri şubelerde yapma şansim varmidir ?

Atakan yılmaz

Acik lise icin 2gunluk mazeret izni hakkimiz var mii Asker olarak tesekkurler

Murat doğan

Sınava giriş belgemizi bir hafta öncesinden almamız gerekiyormuş fakat giriş belgeleri sınava iki yada bir gün kala yayınlanıyor bundan birşey çıkarmı

Yunus Albay

Hocam iyi aksamlar ben birkac soru sorucam simdiden tesekkur ederim. Ben lisans mezunuyum tecil hakkim bitti 31 temmuzdan itibaren bakaya düşüyorum. Islemleri baslatmadigim takdirde idari para cezasi ne kadar? Ayrica ben polislige basvurmayi dusunuyorum bir kac sitede askerlik ile ilisiligi olanlar polislik sinavlarina basvuramiyor diye okudum ve benim bir arkadasim gecen yil islemlerini baslatmis gidicegi yeri belli olmustu ve bu yuzden sinava basvuramamisti ancak ohal kapsami nedeniyle falan deniliyordu bu yilda ayni sey gecerli mi yani islemleri baslattigim takdirde sinava basvuru yapamiyor muyum? Yapar isem polislik icin sozlu mulakat veya fiziki mulakat donemi acemilik donemine denk geldi diyelim bunun icin izin alabilir miyim cunku acemilikte hic bir sekilde izin verilmiyor deniliyor boyle bir ihtimal az da olsa var mi?

Black Eagle

Merhabalar. Bedelli askerlik 21 gün temel eğitimi ile sözleşmeli öğretmenlik mülakatlarının çakışma ihtimali var. Böyle bir durumda farklı şehirde de olsa mülakat için birlikten özel izin alınabilir mi? Yine kurum tercih dönemine denk gelirse tercihleri internetten kışlada yapabilme imkanımız var mıdır?

mehmet oktay selçi

ben askerdeyim usta birliğinde ve ben kpss sıvavına girmek istiyorum sınav için izin istediğimde benim kanuni iznimden düşer mi

Mami kara

Arkadaşlar ben askerdeyim ve asb lik sınavına girmek İÇİN izine gittim bu benim askerlikteki kendi iznimden mi düşüyor yada devlet böyle durumlar İÇİN verdiği ek bir izin varmı

erdi

Merhaba. kpss ön lisansa başvuru yapacağım sınav 4 kasımda. Ayrıca bedelli askerliğe başvuru yaptım. 3. celp dönemi 27 ekimde 27 ekimde askere gidersem 4 kasımda sınava bulunduğum yerde girebilir miyim veya bedelli askerlikte sınav için izin verirler mi ? bunu sorabileceğim bir kurum kuruluş veya yardımcı olabilecek birisi var mı ? İyi günler herkese

VEDAT AKAR

Merhaba. bende seninle aynı durumdayım.
ösym ye dilekçe yazdım kabul edilmedi.

Erman

merhaba kolay gelsin bir sorum olacak ben doktora tez jüri sınavına aralık ayında girecem doktora tezim bitecek bedelli askerlik başvurusunu yaptım bu sırada önemli sınavı olanlar dilekçe vererek bu tarihlerden sonra celp dönemlerinde alınması diye yazı yazıyorlarmış böyle bir durum mümkün mü birde askerdeyken telafisi olmayan bütün hocaların belirlendiği tarihteki sınav için izin verirler mi yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Null

21 günlük bedelli askerlik görevini yaparken AÖF sınavına denk geldik sınav cumartesi ve pazar günü… sınav yeri de en az 450 KM uzaklıkta bu durumda bana kaç gün izin verilir, verilirse verilen izin askerlikten sayılır mı ?

ege

aynı durumdayım sınav merkezimi askerlik yaptığım ile aldırdım .İzin verilip verilmemesi hakkın kesin birşey söylenebilir mi ?

Prof gez

Daha bugün aöf büroya dilekçe verdim bedelli askerlik için. Sınav izni var. Yasanın 45.maddesine göre vermek zorundalar. Telafisi olmayan bir sınav bu çünkü

emre

Sistemde sevk belgemizi aldığımızda yanında Er ve Erbaş Yasal Hakları Kitapçığı linki çıkıyor. Kısaca bu haklara sahipsiniz demek olmuyor mu bu ? Ben 21 de mamak a teslim oluyorum 22 sinden Gazi Üniversitesinde doktora giriş sınavım var. İzin vermezler mi ?

Prof gez

Daha bugün aöf büroya dilekçe verdim bedelli askerlik için. Sınav izni var. Yasanın 45.maddesine göre vermek zorundalar. Telafisi olmayan bir sınav bu çünkü.

bahadır

ne oldu hocam girebildiniz mı sınavlara

emre

Sistemde sevk belgemizi aldığımızda yanında Er ve Erbaş Yasal Hakları Kitapçığı linki çıkıyor. Kısaca bu haklara sahipsiniz demek olmuyor mu bu ? Ben 21 de mamak a teslim oluyorum 22 sinden Gazi Üniversitesinde doktora giriş sınavım var. İzin vermezler mi ?

Muharrem TOKLUOĞLU

Merhaba kolay gelsin ben şırnakta akçay tugayında askerlik yapmaktayım aof sınavlarına girebilmem mümkün mü ona göre kayıt yaptıracagım

Taner yılmaz

Ben askerdeyim izinlerini kullandım uzmanlık sınavına gitmek istiyorum gidebilme hakkım var mı

Taner yılmaz

Askerdeyim izinin kalmadı hiç uzman erbaşlok sınavlarına gidebilirmiyim

melih

merhabalar. benim sınavım 28 temmuz, askere alınmna 20 temmuz(bedelli) . bir hafta geç gitsem sorun olur mu? ne olur?

Şahin yılmaz

Izin verilir diyir ama benim kardesim uzmanlık basvurusu yapti 23.05.2019 tarihinde ankarada sinava giricek ama vanbaşkalede bununan bölük komutani izin vermiyor iznin bitmis veremem diyir ben konustum öyle bir yasa ve hak yok diyor istediginiz kisiye sikayet edin dedi bana kendini ama sunu bilsinki kimse kimsenin ekmeyiyle oynayamaz bunu hesabini verecek hele o cocugu gondermesin bakayim kendini tatmin etmeye çalışıyor ama turkiye cumhuriyeti ona tatmin edecektir

Enes Demir

İstirahatlı olduğum için sınava giremezsin dedi bölük komutanımız bu durumda ne yapmamız gerekiyor

Halil ibo

Merhabalar Kıbrıs’ta 374kd askerim malum yeni yasa hepimizi mağdur etti. 14 temmuz 2019da kpss sınavına girecem sınav yerim Antalya. İçerde iznim yok kpss için sınav izni komutanim verir mi verirse bu izin askerligimden düşer mi yoksa askerliğimi uzatır mı??

Mustafa

Merhabalar. Tecil sürem bittiği için bir süre sonra askere gideceğim, prosedürü takip edip tarihe bakacağım, muhtemelen bu kış olacak. Ancak A kadro meslekler için sınav başvurularında gerekli şartlar kısmında askerlik ile ilişiği olmamak hükmü yer alıyor. Asker iken gelen bir ilana başvuru yapamıyor muyum? Puanım iyi idi onu harcamak istemiyorum.

Sefa Can

Merhaba iyi günler. eylül askere teslim oluyorum 12 ay askerlik yapıcam ve açıkdanda 2 üniversite okuyorum bana sınavlara gitmekde sorun cıkartırlarmı ?

Fatih Öntaç

Merhabalar . Çok iyi bir isim vardı yurtdışında çalışıyordum aynı zamanda üniversite de okumak istiyor dum.hem okuyup hem çalışırım diye işi bırakıp Türkiye’ye geldim uzmanlık mülakatına girdim şükür kazandım ve eğitime çağrılana kadar gittin dershaneye yazildim ,özel hoca tuttum gece gündüz ders çalıştim .16 sınav vardı 12 sinde eğitime cagrldim ve 12 sinde eğitim birligime teslim oldum . Gider gitmez durumumu söyledim izin verilmeyeceğini söylediler daha üst komutanımız a gittim oda ;sınava gideceksen burda ne işin var diye bağırınca birşey de diyemedim .koskoca bir yıl o kadar çalışma emek gitti boşa.

Adnan

Merhabalar; şubat celp dönemi için askere alım işlemlerimi tamamladım benim sorum ekim tarihinde aöf güz dönemi için kayıt yenilersem askere alım işlemim bozulur mu? Bir de askerde Aöf te okumaya devam etmek istiyorum ne yapmam gerekiyor?

huseyin tantas

ıyı aksamlar ben 2 aralıkta askerım 7 8 aralıkta sınav var yanı acemilikteyken sınav ıcın ızın verırlırmı

fatih

DG sınavına girecem bedelli askerlik yapacam sınava girmeme izin verirler mi?

Başa dön tuşu