Askerde Cep Telefonu Kullanımı

İletişim sadece insanlar için değil tüm canlılar için hayati önem taşımaktadır. Bir çok canlı kendi arasında iletişim kurmakta ve soydaşları ile daha iyi ve kaliteli iletişim kurabilen canlılar neslini devam ettirme konusunda büyük bir avantaj yakalamaktadır. İnsan için ise iletişimin hem maddi hem manevi hayati önemi vardır. Bazı durumlarda saniyeler süren iletişimsizlikler bile insanların ciddi mal ve can kaybı yaşamalarına neden olabilmektedir.

Askerler Cep Telefonu Kullanabilir mi?

Askerlik yaparken sevdiklerimizle hızlı bir şekilde iletişim kurabilmenin en basit yollarından biri telefondur. 2015 Yılına kadar askerlerin cep telefonu kullanmaları yasaktı ve kışla içerisinde cep telefonu bulundurduğu tespit edilenler hakkında yasal işlem yapılmakta ve cep telefonu kullandığı tespit edilen kişinin askerliği 21 güne kadar uzamaktaydı. Cep telefonu kullandığı tespit edilen kişinin hem telefonuna el konuluyor hem de kişinin askerliği 21 gün uzuyordu. 2015 Yılında yapılan bir düzenleme ile askerlerin cep telefonu kullanmalarının önü açıldı ve askerler cep telefonu kullanmaya başladı.

Askerde Kameralı Cep Telefonu Kullanabilir miyim?

Türkcell ve Genelkurmay Başkanlığı arasında yapılan bir protokol ile askerlerin kışla içerisinde cep telefonu kullanmasının önü açılmıştır çünkü Türkcell Askercell adı verdiği bir hat geliştirmiş ve bu hat üzerinden askerlerin ücretsiz olarak iletişim kurmalarına olanak tanımıştır. Türkcell in geliştirdiği bu kart Genelkurmay Başkanlığının onayını almış ve bu kartın kışlalarda kullanılmasına izin çıkmıştır. Genelkurmay Başkanlığı her ne kadar cep telefonu kullanılmasına izin verse de güvenlik gerekçesiyle kameralı cep telefonlarının kışlalarda kullanılmasına izin vermemektedir.  Kameralı cep telefonlarının kışlalarda bulundurulması suçtur ve kışla içerisinde kameralı cep telefonu bulundurduğu tespit edilen askerlerle ilgili yasal işlem yapılmakta ve kişinin askerliği 21 güne kadar uzatılmaktadır. Bu nedenle kışla içerisinde kesinlikle kameralı cep telefonu bulundurmamanız önerilir.

Askercell Nedir?

Kışlalarda her hattı kullanamazsınız. Kışla içerisinde Turkcell Askercell haricinde hat kullanılması Genelkurmay Başkanlığı tarafından kesin olarak yasaklanmıştır. Genelkurmay Başkanlığının belirlediği şartları sadece Türkcell sağlayabilmiştir ve bu nedenle Genelkurmay Başkanlığı kışla içerisinde sadece Türkcell Askercell hattının kullanılmasına izin vermektedir. Birliğinize gitmeden önce bu hattan almanız ve kamerasız bir cep telefonu temin etmeniz kışlada sevdiklerinizle iletişiminizin kopmamasını sağlayacaktır. Askercell ile sevdiklerinizle konuşabilir ve onlara mesaj atabilirsiniz.

Askercell Nasıl Alınır?

Mevcut bir cep telefonu numaranız varsa bu numarayı Askercell’e taşıyarak askercell’e geçebilir ve hat ücreti olmadan Askercell’li olabilirsiniz. Eğer hiç numaranız yoksa o zaman Türkcell iletişim noktalarına giderek adınıza bir hat açtırmanız gerekecektir. Numara taşıma işlemleri genelde en fazla 6 gün sürmektedir. Askere gitmeden yaklaşık bir hafta önce hattınızı Askercell’e taşımanız faydanıza olacaktır. Yoksa kışlada ilk bir kaç gün hattın açılmasını beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Telefonum Kamerasız Olsa ve Hattım Askercell Olmasa Sorun Olur mu?

Hattınızın Askercell olup olmadığı aslında kışla içerisinde kontrol edilmiyor. Birliğe teslim olurken sadece telefonunuza bakıyorlar ve telefonunuzda kamera özelliği varsa telefonun kışlaya girmesine izin vermiyorlar. Kameralı telefonlar hem birliğe teslim olurken sorun oluyor hem de arada yapılan arama ve kontrollerde kameralı telefon kullandığınız tespit edilirse hakkınızda yasal işlem yapılıyor. Kışlaya bu nedenle kameralı telefon yerine kamerasız bir telefon getirmeniz faydanıza olacaktır.

Askerde Pttcell Gel Tezkere Tarifesi Kullanabilir miyim?

Kışlada Askercell ve Pttcell tarifeleri kullanabilirsiniz. Bu iki tarifeye de izin verilmektedir. Fakat genelde herkes normal hat kullanmaktdır. Hattınız Pttcell mi yada Askercell mi diye kimse kolay kolay kontrol etmiyor.

Askercell ve Pttcell Çalışma Şartları ve Saatleri Nedir?

Askercell kullanabilmek için Türkcell abonesi olmanız gerekmektedir. Askercell hafta içi saat 08:00-18:00 saatleri arasında konuşma ve mesajlaşmaya kapalıdır. Bu saatler içinde askercell’i kullanamazsınız. Bu hatların data (internet) özelliği kapalıdır. Bu hatlarla yani Pttcell ve Askercell ile İnternet’e bağlanmanız mümkün değildir.

Askercell Çalışıp Çalışmadığı Nasıl Kontrol Edilir?

Telefonunuzdan *199# tuşlandığında Askercell’in aktif olup olmadığı öğrenilebilir.

Askercell Hangi Telefonlarda Çalışır?

Askercell bilinen tüm cep telefonlarında sorunsuz şekilde çalışmaktadır. Kişilerin Genelkurmay Başkanlığının koyduğu sınırlar içerisinde kalan cihazları kullanması kişinin kendi inisiyatifinde olan bir durumdur. Kameralı cep telefonu kullanmanız yada başka hat kullanmanız durumunda cezai yaptırımla karşılaşacağınızı bilmeniz gerekir.

Askercell Ücretli mi?

Askercell Ücretsiz bir hizmettir. Dilediğiniz kadar konuşabilir mesaj atabilirsiniz. Hiç bir ücret ödemeden bu hizmetten faydalanabilirsiniz.

Acemi Birliğinde Telefon Kullanabilir miyim?

Kamerasız olmak şartıyla acemi birliğinizde de usta birliğinizde de telefon kullanabilirsiniz.

Askerde Akıllı Telefon Kullanabilir miyim?

Askerde kameralı ve akıllı telefon kullanımı yasaktır. Akıllı telefon kullanamazsınız.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
12 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
hasan aslan

akıllı telefon kullanımı acaba her akıllı telefonnu kamerası olması nedeniyle mi yasak? günümüzde internetsiz yaşam neredeyse mümkün değil moral için internete girmek çok iyi bir yol peki ya askere gitmeden akıllı telefonumuzun kameralarını bir telefoncuya götürüp söktürebilseydik gene yasak olur muydu? hem bu şekilde akıllı telefonların kontrolsüzce kışlaya sokulmasının da önüne geçilmiş olurdu hem de moralin daha yüksek olduğu bu ortamda daha az sorun(stres sıkıntı vs) çıkardı ne dersiniz?

Ali Rıza

Fakat anladığım kadarıyla her ne kadar kontrol edilmese de askercell ve pttcell(gel tezkere) kullanılması gerekiyor ve bunlarla internete girilmiyor. Dolayısıyla kamerası sökülmüş bi akıllı telefonda dikkat çekeceği için askercell olup olmadığı kontrol edilebilir bence.

hasan yürekli

Yasak bir tek Erlere neden uygulanıyor çok saçma ve taraflı bir karar androidi er lere yasaksa uzmana asteke assubaya da yasak olmalı nihayetinde onlarda asker

Jandarma asayiş $64

şuanda askeri kanuna göre mesai saatleri içinde genelkurmay başkanıda dahil bütün askeri personelin herhangi bir şekilde cep telefonu kullanması yasaktır ama sen generallerin elinden telefonunu alabilir misin ? yani rütben yoksa kullanamazsın

Avvv

Rütbeli askeri personelin akıllı cep telefonu kullanması yasakmıdır.

Cenkkk

Askere kamerasız ve oldukça eski bir telefon aldım. AskerCell ile birlikte kullanacağım. Fakat yanıma iPhon’umu götürmem gerek, çıkışta aciliyeti olan bir durum yüzünden kullanacağım. iPhon’u emanet edebileceğim bir yer olacak mı? ya da kullanmadan tutabileceğim bi seçenek?

Bc

Rütbeli askerlerin kameralı telefon kullanımı serbest mi? rütbeli askerlerin de er erbaş gibi kullanımı yasak mıdır?

Efe Devirgen

……

Last edited 1 yıl önce by Efe Devirgen
Başa dön tuşu