Asteğmen Olma Şartları

7179 Sayılı Askeralma Kanununu TBMM de kabul edildi ve resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu kanunun 7. maddesinde yedek subaylıkla ilgili şu ifadelere yer verildi;

MADDE 7- (1) Dört yıl veya daha fazla süreli yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar ile yetkili makamlarca dengi olduğu kabul edilen yurt dışı öğrenim kurumu mezunu olanlardan, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç miktarı kadarı yedek subay adayı olarak ayrılır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu yedek subay miktarından fazla olan yükümlülerden; istekli olanlardan ihtiyaç miktarı kadarı askerlik hizmetini yedek astsubay, diğerleri erbaş ve er olarak yerine getirir.

(2) Yükümlülerin yedek subay adayı statüsüne ayrılmasında öncelikle Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacı olmak üzere yükümlülerin istekleri de dikkate alınır.

Gelin hep birlikte bu kanunu değerlendirelim. Kanun bir kişinin askerliğini yedek subay olarak yapabilmesi için kişinin eğitim düzeyinin en az lisans seviyesinde olması gerekmektedir diyor. Yani yedek subay yani asteğmen olmak isteyenlerin lisans ve üzeri eğitim seviyesine sahip olması temel şart.

Yedek Subaylar Neye Göre Seçiliyor?

Lisans mezunları askere gideceği zaman daha önceki yıllarda sınav yapılıyordu ve bazı askerler bu sınav sonucuna göre yedek subay (12 ay) bazı askerler ise kısa dönem er (6 ay) askerlik yapıyordu. 2013 Yılı Ağustos ayında bu durum değiştirildi ve artık sınav yapılmıyor. Günümüzde ihtiyaç durumuna göre kişiler otomatik olarak yedek subay yada kısa dönem er olarak askerlik yapıyor. Askerlik şubesinde askerlik işlemleri yapılırken artık kişiye askerliği kısa dönem olarak mı yoksa yedek subay olarak mı yapmak istiyorsun diye soruyorlar. Siz ikisinden birini seçiyorsunuz. Askeriyenin ihtiyacına göre o alım yapılıyor. Alım önce yedek subay olmak isteyen kişiler arasından yapılıyor. Eğer ihtiyaç fazla ve yedek subay olmak isteyen sayısı az ise o vakit kısa dönem olarak yapmak istiyorum diyenler arasından da rastgele seçim yapılıyor ve o kişiler de yedek subay olarak askerlik yapıyor. Askerlik şubesi başvurusunda yedek subay olarak yapmak isteyen sayısı askeriyenin ihtiyacından daha çok ise o zaman yedek subay yapmak isteyen herkes yedek subay olarak askerlik yapamıyor. Çünkü talep fazla ama ihtiyaç o kadar fazla değil.

Yedek Subay Olma Kriterleri

Yedek subay seçimi yapılırken toplamda 5 ana unsura bakılır. Yedek subaylar genellikle bu şartları sağlayan kişiler arasından seçilir.

1-Not ortalamasının yüksek olması (en az 3.00)  (Kişinin diploma not ortalamasının ve yüksek lisan vb. yapmasının yedek subay olmaya etkisi fazladır)
2-En az 4 yıllık fakülte mezunu olmak (4 Yıllık fakülte mezunu olmayanlar yedek subaylık yapamaz)
3-Talepte bulunmak (Yedek subay olmak isteyen çok kişi var. Talep etmeyene genelde yedek subaylık çıkmaz)
4-Kurada seçilmek (Kimlerin yedek subay olacağı kura ile belirlenir. Şansa kalmış bir durum biraz)
5-Yedek Subay Boy-Kilo oranı (Yedek subayların boy ve kilolarının orantılı olması önemlidir. Boyuna göre aşırı kilolu yada aşırı zayıf olmak yesek subay olarak seçilmeye engeldir.

Yedek Subay Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

Günümüzde bir çok üniversite var ve bu bölümlerden her yıl binlerce kişi mezun oluyor. Mezun olanların bir çoğu da askere gideceği zaman yedek subay olmak istiyorum diye belirtiyor. Hal böyle olunca yedek subay ihtiyacı az fakat buna talep fazla oluyor. Bu başvuru yapan kişiler arasından bilgisayar rastgele birilerini seçiyor ve yedek subay olarak görev yapacak kişi olarak belirliyor bazılarını ise kısa dönem er olarak atıyor. Yedek subay olmak yada olmamak aslında sizin doğrudan elinizde ve kontrolünüzde olan bir şey değil. Eğer askerliğinizi yedek subay olarak yapmak istiyorsanız yapmanız gereken şey askerlik şubesinde yedek subay olmak istiyorum diye belirtmek ve daha sonra da dua etmek. Çünkü seçim otomatik olarak bilgisayar ortamında yapılıyor. İhtiyaca göre belirleniyor. Asteğmen olarak yapmak isteyen er er olarak yapmak isteyen asteğmen olarak yapabiliyor lisans mezunları için…Yani bir garantisi yok. Sizin yapabileceğiniz sadece askerlik şubesinde yedek subaylık istiyorum demek. Gerisi kader kısmet…

Askerde Zorunlu Olarak Yedek Subaylık Yapan Meslekler

Günümüzde Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği fakültesi mezunlarına askeriyede yoğun şekilde ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle bu fakülte mezunları askerliklerini mecburen asteğmen (yedek subay) olarak yapmaktadır. Bu kişilerin şu anda kısa dönem er olarak görev yapmaları mümkün değildir.

Yedek Subay Seçimi ve Sınıflandırması İçin Mevzuat Ne Diyor?

Bildiğiniz üzere askerlik işlemlerine (ASAL) Askere Alma Daire Başkanlığı bakmaktadır ve askerlikle ilgili işlemler bu başkanlığın kontrolünde düzenlenmektedir. Yedek subaylık alımına ilişkin dairenin açıklamaları özetle şu şekildedir;
1. Yedek subay seçimi TSK’nın ihtiyaçları göz önüne alınarak yapılır. İhtiyaca göre personel sayısı tespit edilir.
2. Yedek subay seçimi bilgisayar ortamında ihtiyaç göz önüne alınarak otomatik olarak yapılır.
3. Asker tipi seçim ve sınıflandırma neticesinde yükümlülerin statü, kuvvet, sınıf, branş ve sınıf okulu/eğitim merkezleri belirlenir.
4. Sevk öncesi hazırlık işlemini tamamlayan yükümlüler sınıflandırılır. Sınıflandırılan yükümlüler tekrar sınıflandırma işlemine tabi tutulmaz.

Buradan anladığımız üzere Yedek Subaylık o celp dönemindeki ihtiyaca göre yedek subay olmak isteyenler arasından yapılacak otomatik seçimle belirlenmektedir…

Subay Olmada Yaş Şartı Var mı?

  1. Lisans düzeyinde mezunlar için 27 yaşından büyük olmamak (yaş hesabında 1 ocak tarihi esas alınır),
  2. Lisansüstü eğitimini tamamlamış olanlar için 32 yaşından büyük olmamak (yaş hesabında 1 ocak tarihi esas alınır).

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
180 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Mustafa

Besyo okuyorum seneye mezun olacağım askeride yedek subay olarak kalmak istiyorum bu konu hakkinda bilgi verirmisiniz ya da nasil kalinir askeride

Hüseyin Açar

Astegmen olmak istiyorum yas siniri nedir

Haritaci

Merhabalar. Harita mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. 3.00 civarı ortalamam var 6 ay sonra mezunum ve direk askere gitmeyi düşünüyorum. Uzun dönem istediğimi belirteceğim bölüm farkı ve ortalamanın etkisini göz önünde bulundurursak uzun dönem çıkma ihtimali nedir ?

muzaffer Doruk

ortalama 3 olmasına gerek yok arkadaşım suan 3 aylık etğimini bitirdi ortalaması 2,40dı. bende şubat ayından mezun olup basvuru yapacagım ama boy kilodan kaybedeceğim büyük ihtimal boy 172 kilo 95 🙁

muzaffer Doruk

Ben kaybederim demi hocam bu boy ve kilo ile.

Antalyalı

Bu celpte çok farklı olacak bence istemeyene bile yedek subay gelecek ve öncelik diye birşey olmayacak.

Meçhul

1.Uzun dönem için başvuru yaptıktan sonra çıkmazsa, kısa dönem yapmadan askerliği bir iki dönem daha tecil ettirmek mümkün müdür?
2.Asteğmen olduktan sonra rütbeli olarak askerde kalmak için gerekenler nelerdir, gerekli şartlara uygunsak kalabilme ihtimalimiz ne kadardır?

adem

iyi günler. ben bu yıl mezun oldum 4 yıllık kamu yönetimi bölümünden kısmet olursa haziran aylarında askere gidecem. uzun dönem olarak askerlik yapmak istiyorum fakat 08.09.1991 doğumluyum rütbeli olarak asker kalmam için bir engel midir. ayrıca askerlik bittikten kalıcı olmak için gerekli şartlar nelerdir. saygılar..

hakan yılmaz

hocam noldu yedek subay çıktı mı size ?

Gökhan

Vücuttaki dövmeler tüm şartlar yerine getirilse dahi kişiye engel teşkil eder mi?

murat

Beden eğitimi öğretmenliği 6 ay sonra mezunum 2.80 ortalama 92 liyim. 1.75 boy 72 kg . Yedek subay açıkğını öğrenebileceğimiz bir yer varmı ? Sadece omzumda silik bir dövme var. Yedek subay olarak askerlik yapmak için dövme bir problem oluyormu ? ve yedek subay olarak çıkmazsa, tecil hakkım varsa tecil ettirebilirmiyim ?

ali veli

merhabalar, bir konu hakkında bilgi almak istiyorum. Allah nasip ederse önümüzdeki haziranın 25 inde mezun olacağım. Ben askerliğimi ağustosta yedek subaylık olarak yapmak istiyorum. Fakat ağustosta gidebilmek için 31 mayısa kadar tecil bozup başvurmak gerekiyormuş. Ben ise haziranın 25 inde mezun olacağım. Mayısta tecili bozup askerliğe başvurursam eğer ve daha sonra haziranın 25 inde mezun olursam ağustostaki celp döneminde yedek subaylık yapabilir miyim? yoksa sadece kısa dönem olarak mı yapacağım.

ali veli

Daha önce sordum ama yanıt alamadım. Allah nasip ederse önümüzdeki haziranın 25 inde mezun olacağım. Ben askerliğimi ağustosta yedek subaylık olarak yapmak istiyorum. Fakat ağustosta gidebilmek için 31 mayısa kadar tecil bozup başvurmak gerekiyormuş. Ben ise haziranın 25 inde mezun olacağım. Mayısta tecili bozup askerliğe başvurursam eğer ve daha sonra haziranın 25 inde mezun olursam ağustostaki celp döneminde yedek subaylık yapabilir miyim? yoksa sadece kısa dönem olarak mı yapacağım.

cem karan

1.83 boy ve 62 kilo olmam yedek subaylık için dezavantajlı bir durum mudur sizce?

cem karan

teşekkürler

cem karan

ben Mayısta gitmek istiyorum ve şubatın sonuna kadar başvuru hakkım var..peki muayene ne zaman olmakta?

Alper

1991 doğumluyum. Besyo mezunuyum. Yaklaşık 5 sene fitness sektöründe çalıştım. Boyum 1.80 kilom 74-75 civarinda. Besyonun yaninda aynı zamanda pedagojik formasyon ve yüksek lisans diplomalarım da mevcut. Yedek subay olarak yapma ihtimalim sizce yüksek midir ? Bir de tesadüf mü bilmiyorum ama etrafında yedek subay olarak yapmak istemediğini belirtip de yedek subay olarak yapan bir çok arkadaşım var. Tercih etmeyenler öncelikli mi oluyor düşündürüyor

koray

merhabalar, kolay gelsin, ben 1993 doğumluyum yeni 4 yıllık iktisat bölümünü bitirdim ve bugün askerliğimi 2020 yılına kadar tecil ettirdim, okul puanı 2,84. askerliğimi uzun dönem olarak yapmak istiyorum, 1,75 boyundayım ve 75 kilo civarındayım, askerlik uzun dönem çıkmazsa, askerliğimi kısa dönem yaptıktan sonra askerde kalabilme şansım varmı, kalırsam statüm ne olur bilgi verirseniz teşekkürler,

Emrah dağlı

07.07.1999 doğumluyum askere ne zaman giderim

Hasan Karaçoban

Ben 4yillik Üniversite okuyum.isletme bölümü
Asteğmen olmayı düşünüyorum..ben okulu bitirince yaşım 28 oluyor ..acaba asteğmen olmak için yaş sınırı var mı..

Kılıç Koçeri

yaşım 32 acaba uzun dönem askerlik çıkmasına engel teşkil eder mi ?

mert

ortalamam 2.75 olamıyor muyum kesın

Dental

Yanlış bilgi paylaşıyorsunuz. Diş tabibiyim ve kısa dönem er çıktı. Yorumlarınıza dayanarak tecili bozdum insanları yanlış yönlendirmeyin

kağan kurt

mimarım askere gidecegim uzun dönem gelirmi sizce

emre koç

lisans mezunuyum uzun dönem askerlik yapıp askeriyede kalmak istiyorum adıma açılmış bi mahkeme davası vardı ancak kapandı bu sorun olur mu hiçbi ceza almadım sadece mahkemeye gidip geldim.Sağlık kontrolünde göz derecesi sorun olur mu oluyorsa kac dereceye kadar müsade var

tarık köse

açık öğretim lisans mezunları uzun dönem askerlik yapabilir mi

Tolgahan Çetintaş

ileri seviyede olmasa da renk körlüğü var bende bu askerliğimi etkiler mi ?

Ali

Ortalamam 2.70 asteğmenliğe başvuru yapabilir miyim alınır mıyım sizce

Emrah Degirmenci

Askerlik yerim belli oldu ısparta dag komando statü yedek subay sınıf piyade yazıyor sınıflandırma sonucumda sevk işlemi yaptım orda da hizmet şekli yedek subay adayı yazıyor yani ben uzun dönem askerlik mi yapacağım

Dental

Yanlış bilgi var. Diş tabibiyim kısa dönem er çıktı.

Dental

——-Spoiler—–
Günümüzde Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği fakültesi mezunlarına askeriyede yoğun şekilde ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle bu fakülte mezunları askerliklerini mecburen asteğmen (yedek subay) olarak yapmaktadır.
——Spoiler—–

Bu yazılı hocam. Ayrıca benim askerlik yapmayacağımı nereden çıkardınız? Ben verilecek her türlü görevi yapmaya hazırım. İnsanları yanlış yönlendirmenize hakkınız yok.

Dental

Ayrıca.mezun olan tıp öğrenciai sayısı 8 bin geçen sene . Diş hekimi sayısı ise 3 bin . Bu durumda askeriyenin hangi hekime saha çok ihtiyacı olur sizce .. Yani demek istediğim askeri konularda demek ki kesin konusmamak gerekiyor.

hasan yılmaz

Merhaba

Siyaset bilimi ve Kamu Yönetimi(ingilizce)mezunuyum ve aynı alanda yüksek lisans yapıyorum. Lisans ortalam 3.20 civarı ve 70 yds 90 yökdil ingilizce puanım var. Asteğmenlik için şansım var mı ? İngilizce bilgisine dikkat ediliyor mu ?

zeynep

eşim hemsire idi 4 yıllık mayıs döneminde gitti biz kısa ıstedik asteğmen lik çıktı ihtiyaç fazla diye evli cocuklu olunca cok zor uzzun dönem

hakan yılmaz

hasan bey yedek subay çıktı mı size ?

ufuk h.

iki kolumda kalıcı dövme(yazı olarak) var. Askerde çok sıkıntı yaşayacağımı ve silah verilmeyeceğini duydum doğru mudur ?

ufuk h.

98/2 b grubu olarak sevk tarihim 10 temmuza ertelendi sülüsümü şuan askerlik şubesinden alabiliyormuyum yardımcı olurmusunuz ?

magnezyum

meraba lisans mezunuyum.uzun dönem askerlik yapmak istiyorum.tecilimde mevcuttur.ancak tecilimi bozdursam kısa dönem denk gelse tekrar tecil etti,rebilirmiyim,uzun dönem olursa zaten beklemem giderim.

Sinan Kaya

Merhabalar. Elektrik – Elektronik Mühendisliği mezunuyum. 2.47 ortalamam var. 2017 Kasım da benimle aynı not ortalamalı sınıf arkadaşlarım yedek subay başvurdu , onlara kısa çıktı. Ben de bu Kasım da gideceğim. Sizce yedek subay çıkma ihtimalim nasıldır ?

Mehmet

Merhaba, Tarih bölümünden 3.34 ile mezun oldum. Yedek subaylık başvurusunda bulundum. Ancak evin tek oğluyum ve anne babam hayatta değiller. Bu yüzden yedek subaylık için şansım olmadığı söyleniyor. Bu ne kadar doğru? Şimdiden teşekkürler.

hakan yılmaz

selam mehmet bey, yedek subaylık çıktı mı ?

Emrah

Merhabalar ben makina muhendisligi okuyorumm 3 sıniftayimm liseden sonra 3 4 yılara verdimm suan 25 yasindayimm okul bitince yedek subayık basvurusu yapmayi dusunuyorum da yas siniri varmi acaba

bedelli

89lu ve sonrası

ahmet güçlüel

ben tecili bozcamda e devlet sistemine girdim form felan doldurdum yarın sağlık ocagına gidecegim
fakat bana yedek subaylıkla ilgili birsey sormadı formda
ben yedek subaylık deneyecegim
komando olmak istiyormusun sorusu geldi onada hayır dedim
ne yapmam gerekiyor
nerede sorucaklar acaba yedek subay olmak istiyormusun diye

rahim mert

bende bugün yaptım ahmet beyin dediği gibi öyle bir soru sorulmadı ?

asasas

e-devletteki işlemlerinizi tamamladıktan sonra bağlı olduğunuz askerlik şubesine gidip orda 1 adet daha form dolduruyorsun aslında gerekli olan bütün bilgileri orda soruyorlar size arkadaşar.yedek subay meselesi de dahil

erkan arslan

uluslararası ilişkiler mezunuyum yds ye girmedim diploma notum 2.40 ama yedek subay olmak çok istiyorum şansım var acaba kasım da kısmetse gidicem başvuru çok olur mu genelde şimdiden teşekkürler

musa sarıtaş

Makine Mühendisliği mezun olma durumundayım şu an eylülde diplomayı alcam büyük ihtimal . Şubat ayı celp dönemine denk geliyorum. Yedek subay en çok hangi celp dönemlerinde alınıyor ? Birde yedek subay istiyorum sorusunun yanında komando yedek subay olarak gitmek istiyorum dersem çıkma ihtimali çok mudur ?

kadir baş

kesin mi bu bilgi?

berkan kanber

merhaba Harita Mühendisi mezunuyum bu sene mezun oldum 96lıyım tecili bozdurup uzun dönem olarak gitmek istiyorum harita mühendisliğinin askerdeki önemini bahsetmeme gerek yokdur boy 1.74 kilo 84 sıkıntı olabilir mi uzun dönem icin ama kilom abest degildir ağır işde çalışdığım için yapılıyımdır sizce gelme durumu nedir nasıl olur yazarsanız çok sevinirim 🙂

Musa Kaya

Merhabalar, iki üniversite üç bölüm bitirdim. Sırasıyla (örgün) dış ticaret, (örgün) uluslararası ticaret ve finansman -full ingilizce- ve anadolu aöf’ten işletme. Bitirdiğim lisansların ortalamaları 3’e çok yakın ama 3 değiller. Şubat’ta gitmeyi düşünüyorum da ortalamam yüzünden hiç mi uzun dönem yedek subaylık şansın yok? Not: komando olarak yapmak istiyorumu seçeceğim.

Yasin Turfanda

4 yıllık fakülteden geçen sene mezun oldum , diploma notum 2.40 . asteğmen olmam için diploma notum engel mi ?

Furkan Postalcı

Ben tam renk körüyüm. Yedek subay olmak için bu bir engel mi ? Yani yedek subay olma ihtimalim var mı?

Furkan Postalcı

Raporumu tekrar inceledim yanlış anlamışım sanırım. Aynen şöyle yazıyor ” görme tam, diskromatopsi A8F1 askerliğe elverişlidir.”. Bu tam renk körlüğü değilmiş sanırım. Peki bu engel mi yedek subaylık için ?

Akın kurtkaya

Not ortalaması cokmu önemli benim 2.55 şansım varmı astteğmen olmak icin

akın

2 aşağıda cevap varmış telefondan görmemişim özür

zahirkansu.zk@gmail.com

merhaba 4 yıllık lisans arkeoloji mezuyum 2,82 ortalamam var kısa donem olan askerlk uzun doneme cevırdım cıkma ihtimali nasıl

cuneytcuneyt

Bedava askerlik yapmam

cuneytcuneyt

Askerligi bedava mi yapalim

İlkem arıcan

Kolumda 18 cm dovme var ve gogsumde 7 cm var sıkıntı olurmu 4 yil elektrik elektronik muhendisligi okudum 2.5 ortalamam var astegmen mesleki uzun cikarmi

Funda Yıldırım

Oglum siyasal bilimler fakültesi komu yonetımı mezunu asteğmen olarak yapabılırmı

eray yıldız

maden mühendisliği mezunuyum ve not ortalamam 2,30 tecili bozdurup astegmen olarak askerlik yapma sansım varmıdır kasım ayı için son basvuru tarihi 31 agustos eger uzun dönem secilmez isem askerliği bedelli yapabilirmiyim kasım 3 son basvuru sanırsam

hakan yılmaz

yazar, neden çok düşük dediniz ?

Serdar EVLEKSİZ

Merhaba ben edevlet sistemi üzerinden ASAL Yoklama Başvuru sisteminden başvuru yaptım. Doldurduğum formlarda yedek subay olmak istiyor musunuz sorusu görmedim. Bize nerede soracaklar arkadaşın birisi sormuş ama tam olarak aydınlatılmamış bizi bu konuda bilgilendirebilir misiniz?

Bir diğer sorum ise formda Komando olmak istiyor musunuz diye bir soru vardı bende hayır dedim acaba o mu? Eğer o ise onu değiştirme şansımız var mı?

Berk Öcal

bu sene astsubay olmak istiyordum ancak sağlık kontrollerinde sakralizasyondan elendim. Askerliğimi yedek subay olarak yapmak istersem bu sorun olur mu? bu tür şeylere bakıyorlar mı?

Hüseyin

Merhaba, ben Bilgisayar Mühendisliği mezunuyum. Not ortalamam 2,76. Okul Ocak 2018 de bitti. Tecil ettirmedim. Ama Şubat 2019 a kadar tecilli görünüyor. Şimdi tecili bozdurmayi düşünüyorum. Yedek subay olarak yapmayi istiyorum. Boy 172 kilo 58. Kilo problem olur mu? Eger yedek subaylik cikmaz da er olarak çikarsa tekrar tecil ettirebilir miyim?

mustafa ateş

merhaba askerlik şubesine sorduğumda verdikleri cevap eğer çıkmazsa 1-3 gün içinde tekrar tecil ettirebilirsin dediler ama siz yine başka şubeye de sorun

eren bay

merhaba,e devlet üzerinden asal yoklama başvurusu yapacam başvuru seçenekleri arasında yedek subay seçeneği var mı? Yoksa yedek subay başvurusu yapmak için şubeyemi gitmem gerek.tsk

cemal

boyum 187 kilom 98 -97 1 kilo daha rahat verebiilirim. veteriner fakültesi mezunuyum uzun dönem cıkma şansım nedir . özellikle kilom sorun olur mu ?

Ali Sait

Öncelikle Admin kolay gelsin, benim merak ettiğim tek şey şu, şu günler için konuşuyorum asteğmen başvurusu yapmam için ne yapmam gerekiyor ve yarın başvuru yaparsam en erken ne zaman giderim, bunun belli bir aralığı var mıdır, örneğin bu ayın başvurusu şubat da alımı gibi, sana zahmet lütfen bu soruyu cevaplar mısın ona göre hareket edeceğim?

Başa dön tuşu