Terhis Olan Askere Yol Parası Veriliyor Mu?

Vatani görevini yapan askerler değişik gelir guruplarına sahip kişilerden oluşmaktadır. Askerlerden bazıları üst gelir gurubunda yer alıp yol parası gibi detayları fazla önemsemezken bazı askerler için bu yol parası bile ciddi sorun teşkil edebilmektedir. Bu yazımızda devletimizin askerlere ulaşım imkanları için sunduğu olanaklardan bahsedeceğiz. Devlet askerlik yapan her bireylere her ay bir miktar para ayırmaktadır. Bu para kışlada yatak, yeme, içme gibi masraflar düşüldükten sonra askere verilmektedir. Aylık olarak her askere yaklaşık 25 tl para kalır. Bu parayı kişi istediği gibi kullanabilir…Bunun haricinde kişilere başka imkanlar da sunulmaktadır.

Uçak Parasını Devlet Karşılıyor mu?

Askere gidecek ve askerden dönecek kişiler için devlet bazı imkanlar sağlamıştır. Bunlardan biri bazı iller için uçak kullanımına izin vermesidir. Ülkenin bazı bölgelerinde askerlik yapacak askerlerin birliklerine güvenle ulaşabilmelerini sağlamak için askerlerin uçak paralarını devlet karşılamaktadır. Yani bazı illere giderken ve bazı illerden terhis olup dönerken uçak biletinizin masraflarının tamamını devlet karşılamaktadır. Ülkenin özellikle doğu illerinde bu imkan vardır. Doğuda görev yapacak askerlerimize uçaktan bedava faydalanma imkanı sunulmuştur. Birliğine ilk defa teslim olacaklara ve birlikten terhis olarak ayrılanlara bu imkan sunulmaktadır. Bunun haricinde izin alarak yada mazeret izni alarak birliğinden geçici süre ile ayrılan ve dönen kişiler bu uçak olanağından faydalanamaz ve uçak kullanmaları halinde uçak paralarını ceplerinden karşılamak zorunda kalırlar…

AĞRI, ARDAHAN, BATMAN, BİNGÖL, BİTLİS, ERZURUM, HAKKARİ, IĞDIR, KARS, MUŞ, SİİRT, ŞIRNAK, VAN illerine gidecek ve bu illerden dönecek kişilere devlet uçak parası vermektedir.

Otobüs Parasını Devlet Karşılıyor mu?

Terhis vakti gelen askerlere terhis tarihine yakın bir süre önce maaşına ek olarak bir miktar yol parası da verilmektedir. Bu para kişinin gideceği ile göre değişmekle birlikte genellikle bir otobüs bileti alabilecek kadardır. Bu paranın verilme amacı kişinin memleketine kadar güvenle gitmesini sağlamaktır. Para kişinin maaşının yattığı hesaba otomatik olarak yatmaktadır. Bu paranın yatış tarihi duruma göre değişiklik göstermekle birlikte genellikle terhis tarihine yakın bir zamanda yatmaktadır. İzin hakkını kullanarak memleketine giden ve gelen kişilere yol parası verilmez fakat terhis olup memleketine dönecek kişilere yol parası verilir. Terhis olmadan memleketine giden ve gelen kişiler yol parasını cebinden karşılamak zorundadır.

Olması Gereken Uygulama Nedir?

Askerlik sitesi olarak bizim fikrimiz askerlik hizmeti yapan herkese daha yüksek maaşlar verilmesi, izne giderken de ve izinden dönerken de askerlere yol parası verilmesidir. Vatani görevlerini yapan kişiler gelir getirici bir işte çalışamamaktadır. Askerlerin bir çoğu da fakir ve gelir düzeyi düşük ailelerden gelmektedir. Aileler de bu kişilere para göndermekte zorlanmaktadır. Bu nedenle askere her ay 25 tl yerine daha fazla para verilmesi en azından askerlerin kendi ihtiyaçlarını gidermelerine ve kimseye muhtaç olmadan askerlik yapabilmelerine vesile olacaktır. Askerlerin mutlak suretle maaşlarının artırılması ve yol paralarının devlet tarafından karşılanması askerlerimizin moral ve motivasyonunu artıracak bir uygulamadır.

 

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Batuhan Kaya

Merhaba askere giderken yol ücretimi aldım fakat 1 hafta sonra hastane bana muaf raporu verdi trafik kazası kafadan ameliyattan dolayı ve ben birlikten ayrıldım bana yol ücreti felan vermediler 3 ay oldu halen daha ses yok ne yapmam gerekiyo

Rıdvan arslab

İyi günler efenim 15 20 gündür askerliği mi bitirdim ve halende benim. Yol parası yatmamış

Başa dön tuşu