369. Kısa Dönem Askerlik ve Yedek Subay Askerlik

Bu yazımızda 369. Kısa Dönem ve Yedek Subay olarak askerlik yapacak kişilere bilgi vereceğiz. 369. Dönemde askere gidecek kişiler 2017 kasım celp döneminde askere katılacak kişilerdir. Eğer siz 2017 kasım ayında askere gidecekseniz siz bir 369. kısa dönem yada 369. yedek subay askerlerden birisiniz demektir. Yani eğer siz 2017 yılının kasım ayında askere gitmeyi düşünüyorsanız yada bu celp döneminden sonraki bir celp dönemlerine kendinizi hazırlıyorsanız yazımızı dikkatle okumalısınız. Kafanıza takılan soruları yorum bölümünden bizlere iletmeniz durumunda size sorunuzun cevabı detaylı olarak verilecektir.

Askere gidecek kişiler kısa dönem yada uzun dönem (asteğmenlik) fark etmemek üzere toplamda 4 celp döneminde askere alınırlar. Bu celp dönemleri Şubat Celp Dönemi, Mayıs Celp Dönemi, Ağustos Celp Dönemi ve Kasım Celp dönemi olmak üzere toplamda 4 adettir. Bu celp dönemleri haricinde askere alım yapılmaz. Askere gitmek isteyen kişiler de her istediği ayda askere gidemez. Askere gitmek isteyen kişiler bu celp dönemlerine uymak zorundadır. Yani askere ya şubat, ya mayıs ya ağustos ya da kasım ayında gidebilirsiniz. Diğer aylarda askere gitmeniz mümkün değildir.

Askere Gitmek İçin Ne Zaman Başvuru Yapmalıyım?

Yıl içinde Şubat Celp Dönemi, Mayıs Celp Dönemi, Ağustos Celp Dönemi ve Kasım Celp Dönemi olmak üzere toplam 4 celp dönemi vardır ve siz bu celp dönemlerinden birinde askere gidebilirsiniz. Peki istediğiniz tarihte askerlik şubesine gidip istediğiniz zaman askere gidebilir misiniz? Eğer kafanızda bir tarih var ve o celp döneminde askere gitmek istiyorsanız en az 2,5 ay öncesinde askerlik şubesine gidip ben şu tarihte askere gitmek istiyorum diye bildirmeniz ve gerekli işlemleri yaptırmanız gerekmektedir. Eğer celp dönemi son başvuru tarihini kaçırırsanız bir sonraki celp dönemine kalırsınız ve istediğiniz tarihte askere gidemezsiniz…Aşağıda askerlik celp dönemleri için son başvuru tarihleri gösterilmiştir…

Askerlik Celp Dönemi Son Başvuru Tarihleri

Şubat Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 30 Kasım
Mayıs Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 28 Şubat
Ağustos Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 31 Mayıs
Kasım Celp döneminde askere gitmek için Son Başvuru Tarihi: 31 Ağustos
Bu tarihten sonra başvuru yaparsanız askere bir sonraki celp döneminde gidebilirsiniz.
Örnek 1: Diyelim ki siz Şubat celp döneminde askere gitmek istiyorsunuz. 30 kasıma kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz şubat celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 aralık ve sonrasında başvuru yaparsanız şubat celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi mayıs celp dönemine yazarlar.
Örnek 2: Diyelim ki siz mayıs celp döneminde askere gitmek istiyorsunuz.  Bu durumda 28 şubat tarihine kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz mayıs celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 mart ve sonrasında başvuru yaparsanız mayıs celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi ağustos celp dönemine yazarlar.
Örnek 3: Diyelim ki siz ağustos celp döneminde askere gitmek istiyorsunuz. 31 mayısa kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz ağustos celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 haziran ve sonrasında başvuru yaparsanız ağustos celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi kasım celp dönemine yazarlar.
Örnek 4: Diyelim ki siz kasım celp döneminde askere gitmek istiyorsunuz. 31 ağustos tarihine kadar askerlik şubesine başvuru yaparsanız siz kasım celp döneminde askere gidebilirsiniz fakat siz 1 eylül ve sonrasında başvuru yaparsanız kasım celp döneminde askere gidemezsiniz. Sizi şubat celp dönemine yazarlar.
Celp dönemleri için son başvuru tarihleri kesin tarihlerdir ve son derece önemlidir. Tarihleri kaçırmanız durumunda önceki celp döneminde askere gitmeniz mümkün değildir. Bu nedenle planınızı yukarıdaki son başvuru tarihlerini dikkate alarak yapmanız son derece önemlidir.

 369. Kısa Dönem Acemi ve Usta Birliği Ne Zaman Açıklanacak? 

369. Kısa Dönem askerlik acemi birliği ve usta birliği sonuçları Ekim ayının 3. haftası içerisinde 15-21 Ekim 2017 tarihleri arasında açıklanacaktır.

369. Kısa Dönem Askerler yada Asteğmenler Ne Zaman Askere Gidecek?

Sülüs kağıdınızda (askerlik yeri açıklandığında belli olur) sizin A grubu mu yoksa B grubu mu olduğunuz yazacaktır. Genellikle askere gideceklerin % 90 lık kısmına A grubu kalan %10 luk kısmına da B grubu çıkar.
– A grubu çıkacaklar 3-8 kasım 2017 tarihleri arasında acemi birliklerine teslim olacaklardır.
– B grubu çıkacaklar Aralık ayının ilk iki haftasında teslim olacaklardır.

Konuyla ilgili yorumlarınızı, sorularınızı, fikir duygu ve düşüncelerinizi yorum bölümüne yazabilirsiniz…

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
19 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Turan

Kadrolu öğretmenim kasım döneminde askere gideceğim. Askerlik yerim belli olduktan sonra herhangi bir işlem yapmazsam ne gibi yaptırımlar olur?

Murat Kus

Merhaba, ben subatta kisa donem gidecegim ancak internette biri ben basvuru yaptim ve 3 dönemdir askere alinmadim diyor acaba boyle bisey olabilir mi

Ahmet

Merhaba, diyelim ki 369.dönem A grubu olarak askerliğe alındık. 3-8 kasım aralığında teslim olunacak demişsiniz. 3 ile 8 kasım arası hangi gün teslim olursak olalım terhis tarihimiz değişir mi? 3 ya da 5 kasım teslim olmamız fark eder mi? 3 ünde teslim olan ile 8 inde teslim olan aynı gün terhis edilmeyecektir diye düşünüyorum doğru mudur?

birhan ardic

Bu gün kasim donemi olanların gidecekleri acemi birlikleri belli oldu diye duyum aldim dogrumudur

Yalcin

A grubu b grubu Olayı nedir anlayamadım? Ben de tüm işlemleri bitirdim 19.22 ekim arasında açıklanacak olan yerleri bekliyorum . Allah izin verirse kisa dönem yapacağım . Kasım ayının ilk haftası gidersem süper olacak

Hakan

sülüsü nerden cıkarabiliyoruz ?

Uğur

İyi geceler öncelikle ben gıda mühendisliği mezunuyum kasım celbinde gidecem uzun dönem de isaretledim uzun dönem gelir mi sizce ve ne zaman sonuçlar açıklanacak üniversite mezunları için. Teşekkür ederim

ASKER

ne zaman belli olacak

bedirhan

Acemi birliği Ankara Mamak Mebs Usta birliği trabzon merkez piyade bilgisi olan var mı buralar hakkında. 15.Aralık teslim tarihi.

mustafa

psikoloji okuyorum mayıs da mezun oluyorum uzun dönemin çıkma ihtimali hangi celp dönemlerinde daha fazladır yada böyle bir şey var mı?

Başa dön tuşu