Ulaştırma Personel Okulu ve Eğitim Merkezi Eğitim Alayı

Ülkemizde iki kışlada ulaştırma sınıfı asker yetiştirilmektedir. Bu kışlalardan biri İzmir Gaziemir Ulaştırma ve Personel Okuludur. Ulaştırma sınıfı asker yetiştiren diğer kışla ise Manisa Alaşehir 2’nci Ulaştırma Eğitim Taburudur. Bu yazımızda size İzmir Gaziemir Ulaştırma ve Personel Okulu ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız.

İzmir Gaziemir’de bulunan kışlada uzun dönem erler, kısa dönem erler ve asteğmen aday öğrencileri eğitim görmektedir. Diğer kışlaların bazılarında sadece uzun dönem askerler bazılarında sadece kısa dönem askerler bazılarında da sadece asteğmen adayları eğitim görürken Gaziemir’de her üç asker tipi de eğitim görmektedir.

 İzmir Gaziemir Ulaştırma ve Personel Okulu ve Eğitim Merkezi Eğitim Alayına Ulaşım İmkanları

İzmir ege bölgesinin bir çok alanda en büyük şehridir. Bu sebeple bu şehrin ulaşım ağı da bu gelişime paralel olarak gelişmiştir. Diğer illerden İzmir’e ulaşmak için hava, deniz, kara ve demiryolu ulaşımlarından birini tercih edebilirsiniz. İzmir gelişmiş bir şehir olduğu için ülkenin dört bir yanında bu şehre otobüs seferleri bulunmaktadır. Eğer İzmir’e otobüsle geldiyseniz İzmir Otobüs Terminalinde inip otobüs firmalarının ücretsiz olarak sunduğu şehir içi servislerine binmeniz gerekmektedir. İzmir otogarında bindiğiniz şehir içi servisler sizi birliğinize kadar götürecektir. İzmir’de şehir içi ulaşım ağı gayet gelişmiştir. Eğer İzmir’e uçakla gelmeyi düşünüyorsanız bu da sizin için iyi bir alternatif olabilir. İzmir’de Adnan Menderes Hava Limanı vardır. Bu şehre gelen uçakların tamamı bu hava limanını kullanır. Uçakla geldiniz ve hava alanına indiniz. Bu noktada sizin hava alanının 10 dakika uzağında bulunan Gaziemir Metro (yer altı raylı ulaşım sistemi) durağına gitmeniz ve oradan metro ile istediğiniz yere geçmeniz gerekmektedir. Hava alanına indikten sonra metro, toplu taşıma yada taksi ile kolayca birliğinize ulaşabilirsiniz. Gördüğünüz gibi İzmir’de ulaşım gerçekten çok kolay…Bu şehre ayrıca bir çok şehirden tren seferleri vardır. Trenle de bu şehre ulaşmanız mümkündür fakat trenle yolculuk yapacak kişilerin zamanı iyi ayarlamaları ve birliğine geç kalmamak için rötar vb durumlar için önlem almaları gerekir.

Yanıma Ne Almalıyım ve Ne Almamalıyım?

İzmir denilince aklımıza hemen sıcak ve bunaltıcı bir hava gelir. Bu düşünce ile yanına kalın ve uzun kollu kıyafet almayan çok kişi olmaktadır fakat askere giderken hangi dönem gittiğiniz çok önemlidir. Kış döneminde İzmir’de olsa Antalya’da olsa soğuktur ve havanın nemli olması nedeniyle soğuk insanın iliklerine kadar işler. İşte bu sebeple kış döneminde askere gidecekseniz yanınıza mutlaka uzun kollu bir kaç kıyafet alınız. Kışlanın bir çok yerinde askerlerin ihtiyaçlarını giderebilmeleri için askeri kantinler bulunmaktadır. Bu kantinlerden tıraş bıçağından, bisküviye, çikolatadan, sigaraya, iğneden ipliğe kadar bir çok ürünü satın almanız mümkün. Bu sebeple askere gelirken yanınızda çok fazla eşya getirmenize gerek yoktur. Temel ihtiyaçlarınız için yanınıza alacağınız bir kaç şey (diş macunu, fırçası vb) dışında yanınıza çok şey alıp kendinize yük etmeyiniz. Özellikle atlet alıp kışlaya getirecekseniz atlet renginin kışlada kullanılan renkte olduğundan emin olunuz. Bir dünya atlet alıp hiç kullanmadan geri eve götüren çok kişi olmaktadır…Özetle askere giderken yanınıza çok fazla eşya almamanızı öneririm. Az ama öze eşyalar almanız faydanıza olacaktır.

Kışlaya girerken aranırsınız ve bu aramada telefon, çakı, kamera, fotoğraf makinesi, silah, uyuşturucu maddeler vb kışlaya alınmaz. Bu maddelere el konulur ve siz birlikten başka birliğe gidene yada terhis olana kadar bu aletler size verilmez. Bu sebeple boş yere kışlaya bu ürünleri getirmemeniz önerilir.

Kışla İçerisindeki Sosyal İmkanlar Nelerdir?

İzmir Gaziemir Ulaştırma ve Personel Okulunun bulunduğu kışla sosyal imkan ve olanaklar bakımından ülkedeki en gelişmiş kışlalardan biridir. Kışla içerisinde pastahane, döner, köfte, hamburger yiyebileceğiniz kafeterya bulunmaktadır. Arkadaşlarınızla Play Station oynayabileceğiniz ve birbirinize gol atarak sevinebileceğiniz bir PES kafe bulunmaktadır. Bu kışlada bulunan imkanlar gayet iyidir fakat işletme özel sektöre bağlıdır ve bu nedenle fiyatlar diğer kışlalara göre biraz pahalıdır. Gaziemir’de bulunan bu kışlada ücretsiz olarak Süper Lig maçlarının yayını yapılmaktadır. Bu maçları ücret ödemeden izleyebilirsiniz. Kışlada küçük kapasiteli de olsa bir mescit vardır. İzin alarak burayı da kullanabilirsiniz. Tüm bunlarla birlikte diğer kışlalarda olduğu gibi bu kışlada da Merkez Kantin vardır. Bu merkez kantinde ürünler çok uygun fiyatlıdır ve bu kantinden neredeyse tüm ihtiyaçlarınızı temin edebilirsiniz.

Bu kışlada nakit alışveriş sorun yaratmaktadır. Kışlaya gelirken yanınıza banka kartı yada kredi kartı almanız faydanıza olabilir. Kartsız bir çok yerden alışveriş yapamıyorsunuz maalesef. Kışla içerisinde bulunan bankamatikler dönem dönem değişmekle birlikte kışlada uzun bir süredir Akbank bankamatiği bulunmaktadır.

Çarşı İzni Veriliyor mu? Ayda Kaç Gün Çarşı İzni Var?

Kışlada olağanüstü bir durum olmaz ise haftada 1 gün (askerlerin bir kısmı cumartesi bir kısmı pazar günü çarşı iznine çıkarılır) her askerin çarşı izni vardır. Ülkede gelişen özel durumlara göre çarşı izinlerinin kullanımı iptal edilebilmektedir. Genel olarak pek sorun olmamakta ve askerler her hafta düzenli olarak çarşıya çıkabilmektedir. İzmir çok güzel ve insanı mutlu eden bir şehirdir. Birliğinizden ayrılıp 40 dakikada İzmir Kordon’a yada Alsancak’a ulaşmanız mümkündür. Kışla çıkışında bulunan dükkanların bir çoğu hem telefon kiralamakta hem de telefonlarınızı emanet olarak tutmaktadır. Bu dükkanlara telefonunuzu bırakabilir çarşıya çıkacağınız zaman geri alabilirsiniz.

Birlik Hakkında Genel Bilgiler

Ulaştırma bölüğündesiniz fakat ehliyetiniz yok yada araba kullanmayı biliyorsunuz diyelim. Bu durumda sizi başka birimlerde çalışmak üzere görevlendiriyorlar. Fakat eğer şoförlüğünüz varsa ve şoför olursanız diğer askerlere göre çok daha rahat olursunuz. Kışlada 30 gün ve 75 gün olarak iki farklı acemilik eğitimi uygulanmaktadır. Lisans veya ön lisans mezunu olan kişiler onbaşı ve çavuş olacak şekilde eğitilirler.

Usta Birliğim Neresi Olacak? Dağıtım Yerleri Belli Mi?

Bu kışlada eğitim alan askerler şu birliğe gider diye genel bir düzen bulunmamaktadır. Ulaştırmada eğitim alan acemi askerlerinin sabit bir dağıtım yeri yoktur. Ülkemizdeki her birliğin, her taburun, her kışlanın ulaştırmada görev alacak personele ihtiyacı vardır. Burada eğitim alan kişiler ülkenin dört bir yanına askerlik hizmetlerini ulaştırmacı olarak yapmak üzere dağıtılır. Bu birlikten ayrılan biri küçük bir birlikte yük aktarma işinde de çalışabilir, en büyük paşaların araçlarını da kullanabilir. Belirli bir düzen yoktur. Sizin gittiğiniz yere göre yapacağınız iş değişir. Bu birlikteki askerlerin çoğu İstanbul/Metris, Ankara/Yenikent, Erzurum/Ilıca ve Diyarbakır’a gönderilmektedir. Geri kalanlar da ihtiyaca göre dağıtılmaktadır.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
6 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
ieyhmus

hocam benimde sınıfım ulaştıma çıktı ama usta birliğim diyarbakkır acemi ankara mamak nasıl oluyor bu

Serhat kavas

15 12 2017 te İzmir gazi emir ulastirma teslim oluyrum duzce den geliyrum hayırlısıyla biter duzce den giden var mı

Onur gülpınar

Gaziemir cennet gibi yerdir.kıymetini bilin arkadaşlar oradaki anıları hiçbir zaman unutamazsınız 88/1 ulaştırma

Birol

28.11. 2018 tarihinde gelecek olan varmı gençler

Samet sağlam

Bedelli askerliğim çıktı ağustos ayında bedellilere tavsiyeleriniz nelerdir heleki bu pandemi döneminde

Başa dön tuşu