Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı

Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı Ankara ilinin merkez ilçelerinden biri olan Etimesgut ilçesinde çok geniş bir arazi üzerine konumlanmış durumdadır. Ankara’da bulunan Ankara Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı dünyanın en büyük ikinci ve ülkemizin de en büyük Tümen Komutanlığıdır. Askerlik görevini bu tümende yapan binlerce asker bulunmaktadır.

Birliğe Ulaşım İmkanları

Ankara ili başkent olması vesilesiyle büyük bir ulaşım ağına sahiptir. Ankara’ya ülkenin dört bir yanından doğrudan otobüs kalkmaktadır. Bununla birlikte ülkenin merkezi konumunda bulunduğu için şehrin bir çok şehirle kara ve demir yolu ve hava yolu bağı vardır. Ankara’ya gelmek için gerek otobüs, gerek özel araç gerek, tren gerekse de bazı illerden hızlı tren imkanı bulunmaktadır. Ankara’ya Eskişehir, Konya, İstanbul gibi şehirlerden hızlı trenle ulaşabilirsiniz. Yine Ankara’ya bir çok ilden otobüsle yada özel araçla ulaşmanız mümkündür.

Şehir içi ulaşım ile birliğe gitmek ise çok kolaydır. Ankara AŞTİ’ye (Şehirler Arası Otobüs Terminali) ulaştıktan sonra Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı’na ulaşmanız çok basittir. Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığının hemen önünden geçen bir çok otobüs hattı vardır. Eryaman, sincan, etimesgut otobüslerinin tamamı bu birliğin önünden geçmektedir. Özel halk otobüsleri ve dolmuşlarla birliğe ulaşmanız mümkündür. Otogardan Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığına kadar ticari taksi ile de gidebilirsiniz fakat bu önerilmez çünkü Ankara’da ulaşım kolaydır. Boş yere o kadar para vermeyiniz.

Havaalanına uçakla gelerek de Ankara’ya ulaşabilirsiniz. Ankara Esenboğa Hava Alanı Ankara’da bulunmaktadır. Buradan her 30 dakikada bir AŞTİ’ye ve şehir merkezine otobüsler kalkmaktadır. Bu otobüslere binerek şehir merkezi yada AŞTİ’ye ulaşabilir oradan da birliğinize ulaşabilirsiniz. Tren ile Ankara’ya gelenler ise Etimesgut’ta inebilir ve durağın hemen yakınında bulunan birliklerine teslim olabilirler. Görüldüğü üzere deniz yolu hariç her türlü vasıta ile Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığına ulaşmak mümkündür. Birlik kızılay, ulus, çankaya gibi merkezlerin otobüs ile yaklaşık 30 dakika uzağında bulunmaktadır.

Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı İletişim Adresleri:

Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümeni Komutanlığı Etimesgut / ANKARA

Telefon No: 0 312 249 11 10-11,12,13,14,15,16,17,18

Dikkat Edilecek Hususlar:

Birliğinize teslim olmadan önce askeriyenin yasaklar listesinde bulunan cep telefonu, fotoğraf makinası, silah, çakı, vb maddelerin yanınızda olmaması gerekmektedir. Yasaklı maddeler taşıyorsanız bu maddelere askeriye tarafından el konulur ve tecil olana yada birliğinizden ayrılana kadar bu aletlere sahip olamazsınız. Alet yada cihazlarınıza el konulmasını istemiyorsanız bu yasaklar listesinde yer alan maddeleri yanınızda bulundurmamanız önem arz etmektedir.

Kışlada Malzeme Satılıyor Mu?

Tüm kışlalarda er ve erbaşların ihtiyaçlarını giderebilmeleri için kantinler bulunur. Bu kantinlerde sigaradan, terliğe, bisküviden, çikolataya, iğneden ipliğe kadar bir çok ürünü bulmanız mümkün. Kışla içerisinde ihtiyaçlarınızı bu kantinler aracılığıyla giderebilirsiniz. Kantindeki ürünlerin fiyatı dışarıya göre de bir hayli ucuzdur.

Burada koğuşlar genellikle 60 kişiden oluşur ve her koğuşta tuvalet ve banyo bulunmaktadır. Bir çok kışlada banyo tektir ve kışlada sabit bir noktadadır fakat burada banyo koğuşlara yakındır. Sevdiklerinizle iletişim kurabilmeniz için birlik içerisinde ayrıca çok sayıda ankesörlü telefon bulunmaktadır. Kışla içerisinde ayrıca bankamatik ve ptt şubesi bulunmaktadır. Buralara para yatırıp buralardan para çekebilirsiniz.

Birliğe teslim olan her askere istihkakları verilmektedir. Bu birlikte elbise, don, fanila,pijama, çorap,havlu, eldiven, terlik, spor ayakkabısı, eşofman, diş macunu, diş fırçası, traş kremi, şampuan, sabun gibi malzemeler verilmektedir. Verilen malzemeler birinci sınıf ürün değildir. Düzenli olarak kullandığınız şampuan, diş macunu gibi malzemeleri yanınızda getirebilir yada kışla içerisinde bulunan kantinlerden temin edebilirsiniz.

Birliğe teslim olurken dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri size verilen malzemelerin size uygun olup olmadığıdır. Özellikle size bot verildiğinde derhal botunuzu deneyin. Bot büyük yada küçük oluyorsa mutlaka bunu değiştirtin. Günün en az 18 saati ayağınızda duracak botların büyük yada küçük olması size askerlik boyunca sorun yaratacaktır. Bu nedenle daha en baştan önlem almanız ayak sağlığınız açısından önemlidir.

Acemi birliğine gelen kişiler gerekli eğitimi aldıktan sonra usta birliklerine giderler. Acemi birliğinde eğitimini tamamlayan kişiler usta birliğine gitmeden önce yemin törenine katılırlar. Yemin töreninin yapılacağı tarih ve saat size en az bir hafta önceden haber verilir. İsterseniz ailenizi bu törene davet edebilirsiniz.

15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişiminden sonra burada bulunan birlik Şereflikoçhisar ve Burdur’daki yerlerine taşınmaya başlamıştır.

Not: Konuyla ilgili soru ve görüşlerinizi yorum bölümüne yazarak bize iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
18 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
İsa baş

Ocak 29 da sevk oldum 2 ay acemilik yaptım 60 gün boyunca yazıcıydım 4. Bölükten olduğum için kendimi şanslı buluyorum bölümün komutanları gerçekten çok iyiler içinizde gittiğinizde şımarık yada kurallara uyumamaya çaba gösterenler olcak tabiki zamanla bu kişileri ayırıp seçiyorlar siz düzgün ve adam gibi davranışlar sergilerseniz 2 misli adam gibi karşılık görürsünüz giderken hiçbişey almanıza gerek yok boş 1 bavul götürmüştüm bana yük oldu dönerken 2 bavulu zor getirdim 20 gün yemin töreni için hazırlık yapılıyor tören bitince tank doldurucuları 20 gün sonra dağıtım gidiyor evci ye çıkan çıkıyor çarpılarak başlıyor çarşı iznine çıkınca kapıda aç kurtlar var kapılmayın taksiler 4 5 kişi bir oluyorsunuz 25 30 tl ye sizi Kızılay a götürüyor ilk başlarda bu fiyatı 60 50 tl hatta 100 tl bile söyleyen oluyor aldanmayın sakın pazarlık yapmaktan çekinmeyin askersiniz diye sizin kavga ya vb durumlara karışamayacağınızı bildikleri için bazı dengesizler oluyor elbet ama siz uzak durun dışarıyı düşündükçe zaman geçmez ama bölümün içinde kanın var kanın sivil askeri kantin değil dışarıdaki fiyatlar geçerli yani burda gerçekten çok rahat edeceksiniz dağıtım yerim şırnak silopi çıktı genelde doğuya gönderen birlik kendinizi bunlaara göre hazırlayın

Ebru Zafer

Merhabalar kardeşimin askerliği Ankara zh.brl.okl ve eğt. Tümen k.lığı E/timesgut E/timesgut çıktı.Burda bulunan birlikler Şereflikoçhisar ve Burdur a taşınmaya başlamış. Şimdi kardeşim Ankara’ya gitse problem olur mu ? Yoksa Burdur ya da Şereflikoçhisara mı gidicek? Gidecekse bunu nerden öğrenebiliriz?

M.can

Bu birlikten çıkan acemi asker genel olarak usta birliği nereye çıkıyor?

Halil ibrahim aydın

Acemi birliği kaç gün ve tuşlu telefon goturuluyomu

Duran Ceylan

Benim bedelli askerlik yerim bura çıkmış ama geçen sene birlik taşındı ama numarayla aradım yerinde duruyor, dedi.

Adem YA

Selamlar,
Değerli bilgiler için teşekkürler. Benim bedelli askerlik merkezim buraya çıktı. Teslim tarihi olarak 17.09.2018 görünüyor ama saat kaça kadar teslim olmam gerekiyor? Mesela mesai bitimine kadar (17:00) mı? Teslim gününde ne yapılıyor? Kayıt işlemlerinden sonra koğuşa mı direk yerleşiyoruz yoksa öncelikle toplanma gibi bir şey oluyor mu? Özel araç ile gidilmesi durumunda araç girişi serbest midir? Park alanı bulabilir miyiz? Çarşı izini oluyor mu? Yemin töreni kaçıncı günde yapılıyor? Bu konularda bilginiz var mıdır acaba?

kemal değerli

Merhaba İyi Forumlar, Ben 19.12.2018 Tarihinde Birliğe Teslim Olacağim Hayirlisiyla D.K Olarak Gideceğim Sıkıntı Yaşarmıyım Ve Sülüs’ümde Er Sınıfı yazmıyor Bilgili Arkadaşlardan Rica Edebilirmiyim Hayırli Teskereler Herkese.

Beril Buse BOZKURT

görüş günleri cumartesi pazar çarş.ise 3 günde gitsem hepsinde alırlar mı?

Müslüm Ağım

Askerliğin düşmesi sonucu ortalama acemilik kaç gün sürüyor

Barış özsaglam
Selma

Slm lar ben bi konu için burya yaziyor ve bilgi Nizi almak için 31.10. 20 benim bi akrabam Ankara’ya asker alindi !Ve Ordan onu Kibris a yolMiş lar ama sevk parasi olmayinca bir ay askerliği uzatilmiş ! Gidemedi ! Lütfen Allah rizasi için bu konuylan ilgili bana bilgi verir misiniz !

Selma

Ben im bildigim kadr tüm gidiş geliş ve sevk yol parasi her nereye sevk olursa devlet tarafindan odeniyor! Ve askerimiz in hiç bir akrabasi yok Türkiye de .

Başa dön tuşu