Manisa 2. Ulaştırma Okulu ve Er Eğitim Taburu

Manisa Türk Silahlı Kuvvetlerine personel yetiştirme konusunda çok ama çok hayati bir öneme sahip bir kışladır. Manisa Kırkağaç ilçesinde bulunan 6. Jandarma Komando Alayında Komando yetiştirilmektedir. Manisa ilinin Alaşehir ilçesinde bulunan Eğitim Alay Komutanlığında ise acemi erler eğitim görmektedir. Her iki merkezde de çok ama çok tecrübeli komutanlar tarafından yüksek bir disiplin içerisinde askerler yetiştirilmekte ve yetişen askerler yurt savunmasında başarıyla görev almaktadır. Özellikle Alaşehir ilçesinin 5,5 km kuzey tarafında yer alan Manisa 2. Ulaştırma Okulu ve Er Eğitim Taburu er yetiştirme konusunda ülkemizin en önemli merkezlerinin başında gelmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri bu merkeze ayrı bir önem vermektedir

manisa alaşehir ulaştırma taburu
manisa alaşehir ulaştırma taburu

Kışlaya Ulaşım Bilgileri

Askerliğiniz Manisa’ya çıktı ve siz askeri birliğinize nasıl gideceğinizi bilmiyorsanız bu yazımız size yardımcı olacaktır. Manisa ege bölgesinde yer alan ve sıcaklık ortalaması ülkemiz sıcaklık ortalamasının çok üzerinde olan sanayisi ve sosyal yapısı gelişmiş illerimizden biridir. Bu ile ulaşım diğer illerimize oranla nispeten daha kolaydır. Manisa 2.Ulaştırma Okulu ve Er Eğitim Taburunun bulunduğu Manisa Alaşehir ilçesine ulaşmak için özel aracınızı kullanabilir, otobüsle veya tren kullanarak bu ilçeye ulaşım sağlayabilirsiniz. Ulaşım olanakları bakımında hem trenle hem de kara yoluyla ilçeye ulaşım mümkün.

Özel Aracınızla Alaşehir’e Ulaşım: Manisa bölgenin en büyük şehirlerinden biridir ve yolları gayet düzgün ve bakımlıdır. Manisa Alaşehir’e özel aracınızla ulaşmak isterseniz bu sizi çok yormayacaktır. Manisa Alaşehir ilçesi İzmir’e 153 km, Ankaraya 470 km, İstanbul’a 480 km’dir. Yolların düzgün olması nedeniyle özel araçla ulaşım gayet kolaydır.

Otobüs ile Alaşehir’e Ulaşım: Manisa gelişmiş bir şehir olduğu için ülkenin hemen hemen her bölgesinden buraya doğrudan otobüs seferi bulunmaktadır. En kötü ihtimalle tek aktarma yapılarak Manisa’ya ulaşılabilir. Fakat Manisa’nın Alaşehir ilçesine ulaşmak nispeten daha zordur çünkü bu ilçeye diğer illerden doğrudan sefer yoktur. Alaşehir’e ulaşmak isteyen kişilerin önce Manisa otogara gelmeleri buradan ilçelere yolcu taşıyan ve her yarım yada bir saatte kalkan transit otobüslere binerek bir buçuk saat daha yolculuk yapmaları gerekmektedir. Otobüsle gelenlerin Manisa otogardan ilçe otobüslerine aktarma yapmaları gerekmektedir. Manisa otogara kadar ulaştıktan sonra İlçe otobüslerini bulmanız zor olmayacaktır.

Tren ile Ulaşım: Manisa’nın Alaşehir ilçesine sadece Uşak ve İzmir illerimizden tren kalkmaktadır. Uşak yada İzmir’den gelecek kişilerin trenle ilgili birimlere ulaşmaları mümkündür.

Manisa Alaşehir’e ulaştıktan sonra birliğinize ulaşmanız kolaydır. Genellikle askere alım dönemlerinde tren ve otobüs garı çevresinde askeri İnzibatlarlar görevlendirilir ve bu kişiler devriye gezerler. Bu kişilerin yanına giderek birliğe teslim olmak istediğinizi söylerseniz yada bu kişiler size kimlik sorduğunda durumu açıklarsanız sizi alıp birliğinize götürürler ve birliğinize ulaşmış olursunuz.

manisa ulaştırma tabur komutanlığı
manisa ulaştırma tabur komutanlığı

Manisa 2. Ulaştırma Okulu ve Er Eğitim Taburu İletişim Bilgileri

Açık Adres: Eğitim Alay Komutanlığı Alaşehir/Manisa

Telefon Numaraları: 0236 653 00 11 / 0236 653 00 13

Ulaşımda herhangi bir sorunla karşılaşmanız durumunda bu numaralardan birini arayarak birliğinize bilgi verebilir, kışlaya teslim olma konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Manisa 2. Ulaştırma Okulu ve Er Eğitim Taburu Hakkında Genel Bilgiler

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki hangi kışlada olursa olsun kışlaya yasak maddeler sokmanıza izin verilmez. Bu nedenle bavulunuzu hazırlarken askeri birliklerde izin verilmeyen alet, edevat, yada yasak maddeleri bavulunuza koymayınız. Birliğe teslim olduğunuz anda ilk olarak yasak maddeler taşıyıp taşımadığınız incelenir, arama yapılır ve herhangi bir yasak maddeye rastlanmaması durumunda kışlaya alınırsınız. Birliğe teslim olurken yanınıza askere teslim olmak için gerekli olan teslim evraklarınız ve sizi tanımlayan nüfus cüzdanı benzeri bir kimlik belgesi olması zorunludur.  İlgi belgeleri ilgili kişilere vermeniz için yönlendirilirsiniz. Kışlaya ulaştıktan sonra endişe edilecek bir durum yoktur. Kışlada sizin hangi birime gideceğiniz, ne zaman ne yapacağınız düzenlenmiştir ve size tecrübeli askerler refakat eder. Sizi ilgili yerlere götürüp malzeme almanızı, karnınızın doymasını, gerekli işlemleri yaptırmanızı sağlarlar. Bu kışlada askere kabul işlemleri Cumartesi, Pazar ve resmi tatil günleri dahil faaliyetlerini sürdürmektedir.

Kışlaya kesinlikle cep telefonu, fotoğraf makinesi, radyo, taşınabilir bellek, ses kayıt cihazları vb. malzemeler ile kesici ve delici maddeler, yiyecek veya içecek getirmeyiniz. Bu tür malzemelerin hiç biri kışlaya alınmamaktadır. Boş yere bu cihazları yanınızda taşımış ve durduk yere uğraşmış olursunuz. Diyelim ki bu cihazlardan birini yanlışlıkla getirdiniz. Birliğe teslim olurken bu cihaza birliğiniz tarafından el konulur ve tutanak tutulur. Bu eşyaları siz terhis olana yada başka birliğe sevk edilene kadar alamazsınız. O nedenle yanınızda bu cihazlarla kışlaya gelmeyiniz. Telefon vb. malzemelerinizi çarşıda emanetçi dükkanlarına çok uygun fiyatlar karşılığında emanet edebilirsiniz. Bu sayede çarşıya çıktığınızda her daim telefonunuza kavuşabilirsiniz.

Manisa’da birliğine teslim olan tüm askerler için bot, askeri kamuflaj, çorap, iç çamaşırı, diş macunu, diş fırçası, eldiven, terlik, spor ayakkabısı, kirli ve temiz kıyafet torbası olmak üzere bütün gereksinimleri Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından karşılanır. Size verilen eşyalarınızı teslim alırken zaman kısıtlı olsa ve arkada yüzlerce kişi bekliyor olsa da mutlaka botlarınızı deneyin ve eğer ayağınıza uygun değilse değiştirilmesini talep edin. Çünkü bot dar olduğu zaman yada bot geniş olduğu zaman ayağınız rahat etmez ve ayağınızda yara oluşur. Oluşan yaralar da sürekli hareket etmek zorunda olduğunuz için size rahat vermez ve kolay kolay iyileşmez. O nedenle bot seçerken dikkatli olunuz.

Kışlaya girdim fakat yanıma hiç para almadım. Ne yapacağım diye düşünüyorsanız öncelikle bilmeniz gereken şey şu ki bütün er ve erbaşların ihtiyaçlarının giderilmesi için kışla içerisinde bankamatikler ve PTT şubesi bulunmaktadır. Ayrıca askerlerin aileleri ile rahat irtibat kurabilmeleri için bütün bölüklerde ankesörlü telefon mevcuttur. Ankesörlü telefon kartlarını yine bütün bölüklerde bulunan kantinlerden satın alabilirsiniz. Er ve erbaşların yemeklerini yedikleri ve dinlenebildikleri er ve erbaş gazinoları ve yatakhaneler, tüm ihtiyaçları karşılayacak şekilde tasarlanmıştır. Kışla içerisinde askerin tüm ihtiyaçları düşünülmüştür ve kışla askerlerin ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde düzenlenmiştir.

Birliğe Teslim Sonrası İşlemler Nelerdir?

Birliğinize gittiniz ve resmi işleri yaptırdınız, fotoğraf çektirdiniz.Peki sonrasında ne oluyor. Kayıt ve kabul işleminin ardından teslim olan bütün askerler sağlık kontrolünden geçer. Sağlık kontrolünün amacı askerlerin sağlam şekilde birliğe teslim olmalarından emin olmaktır. Birliğe teslim olurken ve terhis olup birlikten ayrılırken askerler sağlık kontrolünden geçerler. Türk Silahlı Kuvvetleri için askerin sağlıklı bir şekilde teslim alınması ve askerin sağlıklı bir şekilde terhis edilmesi büyük önem taşır. Sağlığınızla ilgili her türlü işlem, operasyon, ameliyat gerek görülmesi halinde Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılır yada diğer hastanelere sevk edilerek yaptırılır. Askerlikte hem beden sağlığınız hem de ruh sağlığınız için gerekli çalışmalara yapılır. Kışlada Rehberlik ve danışma merkezi vardır ve psikolojik sorun yada uyum sorunu yaşayan askerlere danışmanlık yapar, tedavi olmalarını sağlar. Eğer bedensel yada ruhsal bir sorununuz var ise bölük komutanına söylemeniz hastaneye gitmeniz için yeterlidir.

Kışlada spor yapmak ve bedenini çalıştırıp stres atmak isteyen er ve erbaşlar için birlik içerisinde basketbol ve futbol sahaları mevcuttur. Eğitim zamanları haricinde ve Cumartesi, Pazar günleri bu alanlarda spor yapılması teşvik edilmektedir. Gazinoda masa tenisi de mevcuttur.

Yemin Töreni Ne Zaman Yapılacak?

Birliğinizin organize edeceği yemin töreninin tarihi ve zamanı ailelerinize de haber vereceğiniz düşünülerek sizlere en geç bir hafta önceden bildirilir. Yemin törenine aileler de alınmaktadır. Eğer yemin törenini ailenizin de izlemesini istiyorsanız bu tarihi onlara bildirebilirsiniz.

Not: Konuyla ilgili soru ve görüşlerinizi yorum bölümüne yazarak bize iletebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
70 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Atlıhan

Acemi birliği kaç gün sürüyor

Erkan

15 kasim ins telim olucam giresundan giden arkadaslar varsa ulassin 05467807598

Buse Ünal

17.12.2017 de teslim olan uzun dönem askerlerin yemin töreni ne zaman olur

LAFÇI

Arkadaslar genelde alasahir usta birligine nereye gonderiyor

Ömür Yazıcıoğlu

Acemi ne kadar sürüyor

murat çuval

Merhaba 18 haziran 2018’de geleceğim acemilik kaç gün?

Cahide yilmaz

Acemi birliginde carsiya hangi gunlerde cikiliyor kac kere cikilir

Serkan

Bende 18 haziranda ordayim insallah

Kağan Meriç

Merhaba. Acemi Biriliğim Manisa/Alaşehir İnzibat taburu çıktı.
Usta birliğinde kesin İnzibat (As.İz) askerimi olurum yoksa değişebilir mi ?

Kağan Meriç

Anladım.
Bir sorum daha olucak Manisa/Alaşehir ulaştırma inzibat askerlerini usta birliğine genel olarak nerelere gönderiyor yani çoğunlukla nereler çıkıyor ?

Hkn yldzr

Gardaşım benimde aynı çıktı tm olarak ne yazıyor sülüste bir söyleye bilir misin

Kağan Meriç

ULŞ.PER.OKL. VE EĞT.MRK..K.LIĞI EĞT.A.K.LIĞI. AS.İZ. VE TRF.EĞT.TB./ MANİSA ALAŞEHİR yazıyor.

ahmt cngz

kardeşim neresi çıktı usta birliği

Cem dilzdar

Askerlik manisa alaşehire çıktı usta birliği nere gönderiyor genelde

ziya Özdemir

Selamın aleyküm beyler ben manisa alasehir as iz da mayisin 6 da teslim olacam acemilik kac ay yapilacak

Çağlar ACAR

yemin töreninden sonra dağıtıma hemen gönderiyorlar mı acaba

armağan

11.07.2018 ‘de teslim oldu kısa dönem er (Manisa Alaşehir Ualştırma ve Eğitim ) , acemi birliği hangi tarihte bitiyor ?

Alim KÖSE

Selam aleyküm arkadaşlar Ben Alim Manisa Alaşehir benim kide. Teslim tarihi 27/07/2018 tel 05358115356. Wp konuşalım tanisalim

NURULLAH

27.09.2018 de katılmam gerek en geç saat kaça kadar teslim olmam lazım bide 98 doğumluyum sevk kağıdımda yoklama kaçağı yazıyor sıkıntı olurmu

berat pırlant

benimkindede aynısı yazıyor kardeşim wp varsa konusalım

NURULLAH

Sen teslim oldunmu kardeşim

Berat tutar

98/4 kasım 1 ve aralık 6 teslim olacaklar gruba katıla bilirler.
05458120625

Gökhan

2.ulastirma er egt.tb. 6aralik ta teslim olacak olanlar ulaşsın
05319017699 Wp

Mesut Yılmaz

Beyler dün acemi birliğim bitti. Alaşehir de sıracılık var yani her boku acemi yapıyo. 4 Ulaştırma 2 de inzibat bölüğü var. Ulaştırma da 1.bölüğün lakabı Kral Bölük. 2. Bölüğün lakabı Vukuat çünkü sürekli kavga olur orda. 3. Bölüğün lakabı Sosyete. 4. Bölüğün lakabı ise “Vietnam. ” ben Vietnam da yaptım en zor bölük tür adamı sikerler en zor acemi eğitimleri oradadır. Başımızdaki komutan Sercan astsubay di. Bu adam bordo bereli gerisini Siz düşünün yağmur altında eğitim yapınca anlarsınız.

Şirvan yağmur

Bakarmisiniz benim sevdim cocuk aladehir manisada suan acemi birlikte 28 de yemin toreni var gitsem beni alirlarmi yada gitmeden once bir islem falan gerekiyirmu

Rıdvan dogan

Selam aleyküm kardeş ben inzibat olarak düştüm ve çavusum hangi bölüğe düşerim

Mustafa

Pki manisa alaşehire bir gun gec gitsek herhangibi bir sorun oluyomuu 16 martta teslim olmam lazim ama ben 17 sinde gidebiliyom anca herhangibi bir sorun olurmuu

mehmet kuru

Merhaba arkadaşlar bende 4 bölük vietnam daydım 16 yıl önce gürol üstteğmen vardı . 90 gün yapmıştık acemi birligini yemege sürünerek girerdik 🙂 bayram sabahı sürünmüştük bizim zamanımızda sinema vardı bilardo langır felan hala varmı bilmiyorum 84.4 en üst kat alaşehirin kahrı çekilmez arkadaşlar 🙂 manisa alaşehir 4 vietnam bölügü

Can Abaylı

Acemi Birliğini mi Orda Yaptın Dostun Alaşehir de

Abdulkerim gamlıoğlu

Çekilmez…. Hastalık dışında pek sıkıntım olmadı ama vietnam hala vietnam:)

Hüseyin DEMİR

Merhaba ismim Hüseyin DEMİR. 1983/2 4.Blk yazıcısıydım. Acemi 1.Blk tü.
Gürol Üsteğmen komutanımdı. Kendisini iyi bilir ve tanırdım.

Oktay Ertuğrul

Birinci bölükten 4 duncu bölüğe geldi 85 3 yaptım bende sporun iyi olsun gerisi boş ama spor kötüyse güzel dayak var sürünme var varda var maşallah ?? ama gene kral komtandi

Akif özdur

Kısa dönem geliyorum Mart’ta dağıtım ne zaman olur.

lord curzon

hocam bende mart ayında ordayım

ENES YAVUZ

GENCO TEYMEN NE OLDU YA FETODAN ALINDI DİYE DUYDUM DOĞRU MU

ofluyuz çay severuz

manisa alaşehir ulaştırma komutanlığına acemi birliği görevi için gelecek olan askerlerin dağıtımı yani yemin töreni kaç günde gerçekleşiyor acaba bilen var mı? yemin töreninden sonra hemen dağıtıma çıkıyorlar mı yoksa eğitime devam mı ediliyor. kaç gün orada kalınıyor bilen biri yazarsa sevinirim teşekkürler.

Abdullah ınan

Her şey için teşekkür ederim her şey dusunulmus Allah ordumuzun yardımcısı olsun

Enes Alemdar

Askeriyede tuşlu telefondamı yasak

ömer kızmaz

15 haziran 2019 giden tertipler grup’a çekebilir tek bilek olalım 😀

ömer kızmaz

5347881109

seda colak

28 gün acemi birliği olması gerekmyor mu neden 45 gün yapılıyor alaşehirde doğuiçin eğitimmi veriliyor

Izelahmet

Merhabalar benim de erkek arkasım bugün manisa alaşehire gitti tuşlu telefon götürmedi. Bugün görüşme veriler mi acaba

Izelahmet

Birde acemi birliği hemen hemen 1 ay mi bir ayı gecicem mi lütfen cevap verin. Habersiz kalmak çok üzücü

Izelahmet

Lütfen cevap verin

Selim Yavuz

https://chat.whatsapp.com/CWHW6OAwMXI2tTh8hwMCAA

MANİSA ALAŞEHİR 99 4 TERTİP GİDEN ARKADAŞLARI BEKLİYORUZ

erkan

ULŞ., PER.OKL. VE EĞT.MRK.K.LIĞI EĞT.A.K.LIĞI 2 NCİ ULŞ.ER EĞT.TB. KH. VE KH.TK./ALAŞEHİR
2 Aralık 2019sevk tarihi. Çok zor bir yer mi acaba burası yorumları okudum bazıları çok sıkıcı diyor. Bölüklere düşme işi nasıl oluyor acaba?Bilen arkadaşlar cevap yazarsa çok memnun olurum. Bir de acemi birliği süresi kesin olarak kaç gün?

Abdulkerim gamlıoğlu

Bölüklere içeriye giriş teslim oluş sıranıza göre düşüyorsunuz. Teslim olduktan sonra size bir sıra numarası verip akşam 5 e kadar bekletirler.Ulaştırma için sıra numarası 22 ile başlayan yerde olmaya çalışın bu numara sizi 2.ulaştırma bölüğüne düşürür. 2. Bölük rahattır trek ve keko on başıları var, bu adamlar geçici ve senin benim gibi askerler . 2.Bölük komutanı ve subayları iyidir ve en rahat bölük orası.İnzibat taburu hakkında çok bilgim yok ama aynı mantıkla bölüğe dağıtılırsınız.
4. Bölüğe düşerseniz firar edin 🙂 Şaka bir tarafa en sistemli disiplinli ulaştırma bölüğüde dörttür. Kurallara tam uyarsanız 4.bölükte hayatta kalırsınız 🙂

Abdulkerim gamlıoğlu

Güncel bilgi 99/4 – Ekim 2019

Acemilik için mutlaka yanınıza sivil yedek kıyafet alın . Kamuflaj hemen verilemeye biliyor ve ilk birkaç gün sivil dolaşmak zorunda kalabiliyorsunuz. Kişisel bakım ve banyo malzemeleriniz tam olsun internette yazanlara güvenmeyin ayrıca ilk birkaç gün içeriden birşey satın almak imkansız , vaktiniz olmayacak.
Az miktarda askeri kıyafet alın ,ikişer adet fanila ,çorap, iç çamaşırı gibi. İçeride yıkamak ve kurutmak problem ama elinizde yıkayıp geceden sabaha kadar kurutabilirsiniz. Kasım dan sonra gidenler. İçlik alsın gerçekten sabahları üşüyeceksiniz. Akşamları sivil abartılı cıvıl cıvıl renklerde olmayan eşofman giyebilirsiniz yeşil almanıza gerek yok.
Temazsız banka kartınız olsun ve askercell satın almayın tuşlu telefon ve sivilhat kullanın. Zaten çoğu bölükler telefonları askerhattı olsa dahi gün içerisinde topluyorlar.

Mutlaka doktor muaynesinden geçin yanınıza hasta olmasanız dahi öksürük grip soğuk algınlığı ilaçlarınızı reçeteli olarak götürün. İçeride ilaç ve doktor ciddi sorun.Orda hasta olacaksınız.

Sadece iki bölük disiplin yönünden sıkıntılı biri ulaştırmada diğeride inzibatta( hangisi olduğunu yazmıyorum) diğerleri rahattır. 🙂
Acemiliğiniz 18gün. Doğuya gidenler ve söför olacaklar iki hafta daha eğitim alıyorlar.
18 günlük acemiliğin ilk birkaç günü resmi işler için bekleyerek, kalan 12-15 günüde yürüyüş eğitimi ve yemin töreni provası ile geçer. İlk 18 günde silah, sürücü ve spor eğitimi yok.

Son olarak çömelmeyi ve yere oturmayı öğrenin , yada öğrenmeyin boşverin nasıl olsa öğretirler :))

Durmuş Sönmez

Özel araba ile geleceğim. 1 hafta araba taburda kalabilir mi?

Sertan Ulucan

Yaklaşık 2 sene once askerden geldim. Acemi birliğim Manisa Alaşehir Ulaştırma 4.bölük namıdiyar Vietnam bölüğüydü. Ben hayatımda bu kadar pislik, eziyet gördüğümü hatırlamıyorum. Saatlerce sürünmeler mi dersin ? Elinde silah kompozit başlık saatlerce yürümek mi ? amaçsız çök kalk mı ? ağaca selam verdirmek mi ? anlamsız gelen herşey burada. 4.bölüğe düştünse kısaca yandın demektir. diğer bölükteki askerler bize bakarak saatlerce gülüyorlardı. Sanırsın doğuya hakkariye komando eğitimi alıyoruz. çok arzulamıştım oda olmamıştır. Usta birlik sakarya idi. her neyse güzeldi o günler sürünürken nişanlın için insan daha çok sabrederdi. 🙂

MUSTAFA MENGİLLİ

SUBAT 1 TESLİM OLACAKLAR WP EKLEYIN HABERLESELİM. 507 644 12 89

İbrahim yiğiter

Oglumu yeni gönderdim alaşehire tek sorun corana virüsü yüzünden oluşan karmaşa iletişim konusunda biraz daha esnek olunursa seviniriz merak ediyoruz nasıllar diye biliyoruz ki diğer konularda büyük devletimize vatan sever komutanlarımıza emanetler Allahım tüm askerlerimizi korusun.

Oktay Ertuğrul

Gürol üst teymene saygılar komutanım 85 3 4 bölük

Ayşe

Merhabalar eşim 05.02.2022 tarihinde teslim oldu fakat gün icerisinde arama imkanları olur mu bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

Başa dön tuşu