Bedelli Askerlik Trend Topic Çalışması

Bedelli Askerlik konusu adeta yılan hikayesine döndü. Askerlik çağı yaklaşan yada askerlik çağı gelmesine rağmen çeşitli sebeplerle askere gitmeyerek bakaya kalan kişiler dört gözle bedelli askerlik müjdesini bekliyor. Sadece onlar mı? Elbette onların eşi, dostu, akrabası…Herkes bu haberin peşinde. Herkes bekliyor fakat hükumet kanadından son günlerde hep olumsuz haberler geliyor. Oysa daha bir ay öncesine kadar sanki çok yakın bir tarihte bedelli askerlik çıkacakmış gibi bir ortam vardı. Herkes bedelli askerlikten bahseder olmuştu. Fakat gelinen noktada maalesef bedelli askerlik konusu hiç konuşulmaz oldu. Özellikle cumhurbaşkanımızın “bedelli yok söylentisi var” ve savunma bakanının “bedelli askerlik haberleri bile askerin moral ve motivasyonunu düşürüyor” açıklamaları bedelli askerlik haberlerinin ve umutlarının önünü tıkadı.

Gelinen noktada maalesef kimse bedelli askerlik hakkında konuşmamaya başladı ve adeta bedelli askerlik bekleyen kişiler görmezden gelinmeye başlandı.

İşte tam da bu noktada artık bir şeyler yapmanın vakti geldi diye düşünüyoruz. Bedelli askerlik bekleyenlerin halen burada olduğunu ve sayılarının bir hayli kalabalık olduğunu hatırlatmak için bedelli askerlik konusunda TT çalışması yapacağız.

Tarih : 22.07.2017  Saat : 21:00

Hashtag:   #bedelliaskerlik     #CaniklidenBedelliAskerlik

Amacımız bedelli askerlik konusunun gündemden düşmesini önlemek ve bedelli askerlik konusunun her zamankinden daha çok konuşulmasını sağlamak. Bedelli askerlik konusunda bir bilinç yaratmak için bedelli askerlik bekleyen herkesi twitter’da yapacağımız TT etkinliğine davet ediyoruz.

Daha önceki yıllarda çıkan bedelli askerliğin ülkemize maddi olarak nasıl katkıları oldu ise yine öyle olacaktır. Doların alıp başını gittiği şu dönemde ülke ekonomisine girecek bu sıcak para hükumetimizin elini daha da güçlendirecektir.

Bakaya durumda olup her gün yakalanma korkusu yaşayan, askere gitmesi durumunda geride yaşlı anne babasını bırakıp gidecek olan, ben gidersem eşime ve çocuğuma kim bakacak, onların karnı nasıl doyacak diye düşünen herkesi bu etkinliğimize davet ediyorum. Biliniz ki birlikten kuvvet doğar. Tek tek bağırsak sesimizi kimse duymaz fakat hep birlikte dertlerimizi, sorunlarımızı haykırırsak işte o zaman aslan gibi kükrer sesimizi ilgili mercilere duyurabiliriz.

Not: Bundan sonra düzenli olarak bu tür çalışmalar yapılacaktır. Lütfen aklınıza gelen başka tür çalışmaları yorum bölümüne yazarak bize iletiniz…

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
13 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Karaca Alihan

Yaşım 35 asker kaçağıyım. Evliyim ve 3 çocuğum var. İflas ettim ve hacizlerden dolayı ailemi bırakıp askere gidemedim. Şuan askere gitsem kısa dönem yapıcam ama gidemiyorum. Ev kira çocuklar perişan olur. Daha önce üniversite dahil tüm tecil haklarımı kullandım. Şimdiye kadar hiçbir çevirmeye takılmadım. Son çıkan bedelli askerlik parasını iflas ettiğim için yatıramadım ve bedelliden yararlanamadım. İlk defa Allah yüzüme baktı ve il dışından güzel bir iş teklifi geldi. Firma uçak bileti alacak ve otelde 2 gün ağırlayacak. Bu süreçte uçağa binerken ve otelde polis beni tutuklayabilir mi? Direk askere alırlar mı? Bu iş benim için çok önemli bu işi alırsam bedelli çıkarsa ödeyebilir. Borçlarımdanda kurtulabilirim. Hava alanında ve otelde prosedür nasıl işler? Yaşım 35 olduğundan dolayı askere zorla alırlarmı?
Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim!

Karaca Alihan

Cevabınız için teşekkür ederim. Cevabınız beni rahatlattı!
Müsadenizle bir soru daha sormak istiyorum.
Üçüncü yakalamadan sonra mahkemeye sevkederler demişsiniz. O süreçte beni neler bekliyor? Mahkemede hakim ne soruyor? Mahkemede ne gibi karar çıkıyor? Mahkemenin bir yaptırımı varmı? Hapis yada askere alma gibi!

Karaca Alihan

Cevabınız için tekrar teşekkür ederim.
Hapis cezası kaç gün veriliyor? Mahkeme günü dava bitince direk askere mi alıyorlar?

Karaca Alihan

İlginiz için teşekkür ederim.
Mahkemeden sonra bir kaç gün içerisinde sizi askeri birliğe teslim ediyorlar demişsiniz. Artık zorunlu askere almak yok sürekli para borcu artıyor biliyordum. Peki mahkemede borcumu kanıtlasam mağdur olduğumdan gidemediğimi belgeleriyle ispatlasam genede mahkemede idari para cezası çıkıyor mu?

Birde internette forumlarda okuyorum. Kimisi yazmış kaç yıldır sürekli yakalanıyorum evde 50 tane tutanak kağıdı oldu diye. Üçüncü tutanakta mahkeme oluyorsa bu yazılara itimat etmemiz mi gerekiyor? Bu yazılar gerçeği yansıtmıyor mu?

Karaca Alihan

Cevabınız için teşekkür ederim.
Şimdi bir sitede okudum.Biri başından geçen olayı yazmış. Tabi doğrumudur bilmem. Geçen yıl otelde iki defa yakalandım. 6 ay önce mahkeme kağıdı geldi. Önce savcıya ifade verdim. Sonra mahkemeye çıktım mağduriyetimi; askere neden gidemediğimi anlattım. Hakim 4 ay hapis cezası verdi. Sabıkam temiz olduğu için HAGB karar verdi. O günden bu yana ne arayan ne soran oldu yazmış. Eğer durum bu ise inşallah sorun olmaz. Zaten maddi sıkıntıdan gidemediğimi her şekilde belgelerim. Sabıkamda yok. Ancak benim aklıma şu takıldı. O günden buyana arayan soran yok demiş. Sonrasında zorla askere alma olmamış. Bu doğrumudur?

King man

Mahkemeden birkaç gün sonra askeri birliğe teslim ettikleri falan yok benim birkaç mahmekem ve 7 ye yakın tutanağm var yaştan dolayı da olabilir bilemiyecem benim yaşım daha 29 olmamış birliğe gönderilmedim arkadaşa hagb vermişler birdaha yakalanırsa hagb ye aykırı davrandığı için birdefa daha mahkemesi olacak o mahkemeden sonra da her yakalandığında mahkemeye sevk edilecek.

Karaca Alihan

Cevabınız içimi rahatlattı. Teşekkür ederim.
Mahkemede ne yaptınız? Kendinizi nasıl savundunuz? Bu olanları birebir yaşayan biri olarak; ilk tutanaktan itibaren sistemin işleyişini anlatabilirmisiniz?

can kat

bedelli askerlik için şubeye başvuru yaptım,
önce e devletten çıktımı aldım sonra bankaya paramı yatırdım,
dekontlarla birlikte şubeye gittiğimde,
“ankaradan haber geldi, eğer dekontunu şimdi verirseniz ve memurlarımız burda işleme koyarsa, ancak celp döneminiz e devletten açıklandıktan sonra 15 gün içinde muayene ve yoklama olabilirsiniz” dendi,
ben fabrikada çalışıyorum ve kolay kolay mesai saatleri içerinde gidemiyorum askerlik şubesine,
kime sorduysam önce muayene olunur sonra celp dönemin açıklanır diyor, yani çevremde askerlik yapmış herkes,

bu durum benim kafamı karıştırıyor?

acaba doğrusu hangisi, şimdi ben e devletten celp dönemimin açıklanmasını mı bekleyeceğim? yoksa muayenemi mi olacağım?

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu