Komando Nedir ve Nasıl Komando Olunur

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından özel olarak yetiştirilen, diğer birliklerden bağımsız olarak iş yapan ve baskın, sabotaj gibi özel görevleri başarıyla gerçekleştiren az sayıda askerden kurulu birliğe komando birliği denir. Komando birliğinde görev alan askerlerin her birine de komando denilmektedir. Komandolar özel eğitim almış askerlerdir. Karada, denizde ve havada her zaman ve her yerde savaşabilmeleri amacıyla eğitilirler ve hem hava kuvvetleri hem deniz kuvvetleri hem kara kuvvetleri bünyesinde görev alırlar ve görevlerini başarıyla yaparlar. Komandolar ülke savunmasının yapılmasında en etkin güçtür.

Ülkemizde askerlik çağı gelen gençlerin en büyük hayallerinden biri de komando olabilmektir. Çünkü komando olmak komando olabilmek asker için ve askerin ailesi için gurur ve onur kaynağıdır.

Çünkü askere gidecek kişilerin büyük çoğunluğu askerliğini komando olarak yapmak ister fakat çeşitli sebeplerle bir çoğu komando olamaz. Komando olan kişi için bu unvan gerek askerlik dönemi boyunca gerekse askerlik sonrası dönemde büyük bir gururla anacağı ve anlatacağı bir unvandır.

Her ne kadar bir çok kişi komando olmak istese de Türk Silahlı Kuvvetlerinin koymuş olduğu şartlar nedeniyle herkes askerliğini komando olarak yapamıyor. Şimdi gelin komando olmak için aranan şartlara bir göz atalım;

  1. Komando olmanın ilk şartlarından biri kişinin fiziksel ve zihinsel olarak komando olmaya uygun olmasıdır. Fiziksel olarak uygunluktan kasıt kişinin boyu ve kilosu arasında uyum olmasıdır. Genelde bilinenin aksine komando olabilmek için çok uzun boylu olmaya gerek yoktur. Önemli olan şey sizin boyunuzla kilonuzun orantılı olmasıdır. Boy ve kilo arasındaki orantıda +-10 (artı eksi 10) kriteri vardır. Gelin bunu bir örnekle açıklayalım. Diyelim ki sizin boyunuz 172 santimetre. Bu durumda eğer komando olmak istiyorsanız 82 kilodan az ve 62 kilodan fazla olmalısınız. Gördüğünüz gibi boyu 172 santimetre olan kişi de komando olabiliyor ve hatta bilinenin aksine çok uzun boylu olmak komando olmak için bir dezavantaj bile yaratıyor. Son dönemlerde komandolar daha çok normal boya ve kiloya sahip kişiler arasından seçiliyor. Çok uzun boylu olmak savaş alanında kişinin hareket kabiliyetlerini düşürüyor.
  2. Komando olabilmek için daha önce ciddi bir ameliyat geçirmemiş olmanız gerekiyor. Bildiğiniz üzere komando gerek havada gerek karada gerek denizde görev alan özel eğitimli askerdir. Kişinin çocukluk döneminde yada askerlik öncesinde ciddi bir ameliyat geçirmiş olması komando olmasına engeldir. Bunun sebebi ise değişik atmosfer ortamlarında kişinin bedeninin aşırı tepkiler vermesi neticesinde operasyonun aksamasını sağlamaktır. Örneğin askerlik öncesinde ayak bileği kırılmış kişiyi düşünelim. Helikopterle harekat bölgesine gitmek için helikoptere binen kişi basınç farkı nedeniyle ağrı hissedebilir. Yada kişi dağda hareket ederken kırık bölge yeniden ani bir harekette kolayca çatlayabilir. Bu riskleri ortadan kaldırmak için hiç ciddi ameliyat olmamış kişiler komando alımında tercih edilmektedir.
  3. Yukarıda yer alan maddelere ek olarak kişinin komando olabilmesi için psikolojik olarak da sağlıklı olması şarttır. Komando olmak gerek fiziksel olarak gerekse psikolojik olarak özünde zorluklar barındırmaktadır. Psikolojik olarak zayıf olan kişiler bu zor şartlar altında depresyona girebilmekte ve hatta maalesef intihar eden askerler bile görülebilmektedir. İş bu sebeple komando olacak kişinin çelik gibi sinirlere sahip olması şarttır.

Eğer Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde komando olarak görev yapmak istiyorsanız ve yukarıda yer alan şartları sağlıyorsanız yapmanız gereken tek şey askerlik başvurunuz esnasında komando olmak istediğinizi belirtmek. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra eğer şartları sağladığınız tespit edilirse askerliği komando olarak yapmanıza izin verilir.

Komandolar ülkemizin, milletimizin bel kemiğidir.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
143 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Poyraz

Komando olabilmek için göz numarası kaçı geçmemeli

Poyraz

Askerlik şubesinde başvuru kağıdında “Komando olmak istiyorum”u işaretlememiz yeterli midir yani hocam

ismail eşki

hocam kolay gelsin ben 17 yaşındayım komando olmak istiyorum lise mezunu olmak şartmı ?

İlyas karakuş

Hocam 1.70 boyundayım net 100 kiloyum komando olabilme ihtimalim varmı?

İlyas karakuş

Hocam ben muayene oldum herhangi bi sıkıntı olmadı mayıs celbinde askerim

İlyas karakuş

Hocam dediğiniz gibi oldu askeri hastaneye sevk ettiler buyuk ihtimalle 1 yıl tecil edecekler galiba

Uğur L

Selamlar Hocam.Komando olabilimek için Lazer ameliyatı olmalımıyım. Ve siz tavsiye edermisiniz lazer ameliyatını.

Uğur L

Hocam şimdi ben mesleğimin askerlik olmasını istiyorum askerlik bittikten sonra uzman erbaşlık(çavuşluk) sınavına başvurucam bu yüzden hem gözlük kullanmak istemiyorum hemde bu mülakattan sırf gözüm bozuk diye elenmek istemiyorum.Birçok kişi uzman çavuşluk için gözün bir önemi yok diyor gözlüklü uzmanlarda var diyorlar ama bir okadarda olamazsın diyen sayısı fazla özellikle rütbeli kişiler olamazsın diyor. Bu yüzden olmak istiyorum. Ayriyetten lazer ile çizilen gözler cihazda gözüküyormuş bu yüzdende olamazsın diyenler var doğru mudur. Dönerseniz sevinirim teşekkürler.

Uğur L

Hocam öncelikle cevabınız için teşekkür ediyorum. Ne kadara yaptırdı hocam eşiniz fiyat olarak ve birde kaç derece miyoptu.

Kemal

Selamlar Hocam. Hocam 7 ay sonra askerim Allah’ın izniyle. Fakat şöyle bi sorunum var sağ gözüm 1.5 miyop sol 1 astigmatları falan ekleyince 3 oluyor. Sosyal medyada falan bir sürü rütbeli askerlere sordum komando veya uzman çavuş olabilir miyim diye çoğunluğu olamazsın dedi özellikle rütbeliler ve şunu da eklediler komandoluk için göz toplamı 1 i geçmemeli diyen de oldu 3 ü geçmemeli diyende oldu. Fakat siz komandoluk için belli bir göz numarası yok demişsiniz arkadaşlara beni bi bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler.

umut özbek

merhabalar hocam ben 16 yaşındayım asker olmayı çok istiyorum açık öğretim okuyorum kuaförde çalışıp kick boksa gidiyorum askerde kalmayı hiç gelmemeyi düşünüyorum komando olarak askere gidip askerlik sürem bitse biile askerde kalabilirmiyim

Hasgül yılmaz

Peki ben pektus eksavatum ameliyatı oldum bu komando olmama engel olur mu ?

Hasgül yılmaz

Cevabınız için teşekkür ederim uzman olarak kalmayı düşünüyorum inşallah allahın izniyle devam ederim

Muhsin birbilen

Gözümün altında ufak bir yara izi var komando olmama engel olur mu

hasan demir

JANDARMA ULAŞTIRMA TABUR KOMUTANLIĞI (SÖĞÜT) çıktı acemi birliğim ama ben askerlik şubesine komando olmak istiyorum diye söylemiştim JANDARMA ULAŞTIRMA TABUR KOMUTANLIĞINDA komando eğitimi görüp komando olma ihtimalim varmı.

selim yıldız

boyum 1.70 kilom 55 olabılırmıyım

tarık baser

Hocam eğer seçilirsek komandoya kaç yıl eğitim görürüz ve ne tür eğitimler alırız

tarık baser

Hocam son olarak elleri kolları bağlı bir şekilde suya atlama eğitimi dağ komandolarında varmı dağ komandosu olmak istiyorum ve sadece bu eğitimden korkuyorum

Mehmet kilic

Universteti bitirdikten sonrada olunuomu yoksa ozel harekat gibi lisedenmi baslamak gerek cevaplarsaniz sevinirim

furkan daş

ortaokul mezunuyum uzman onbaşı olablrmym askerlik yaparken basvurablrmym

Mustafa

İyi Günler. Ben Şuan Yüksek Lisans Kamu Yönetimi okumaktayım. Bu yıl Kasım celbinde tecili bozdurup askere gitmeyi düşünüyorum. Verilen Formda Komando Olmayı ve Yedek Subay olmayı işaretledim.

Boy:186 Kilo:78
Lisans Ortalamam: 3,21
Gözlük kullanıyorum iki göz toplam derecesi 5,50 (miyop)

1)Komando Olmak için Göz Derecesi Şartı Nedir?
2)Yedek Subay Olma İhtimalim Nedir?
3)Askerde Teskere Bırakmak Yeniden Geldi Mi yada Askerde Nasıl Kalırım?
4)Yedek Subay Daha çok Mühendislik Fakültelerinden mi Alınıyor? Kamu Yönetimi Bölümünün Şansı Nedir?
Teşekkür Ederim. İyi Çalışmalar.

Gökhan

Vücuttaki dövmeler komando veya yedek subay olmak için bir engel midir?

Sefa korkmaz

Bende komando olmak istiyorum askerlik şubesinde de belirtim komando olmak istiyorum diye ama boyum 1.85 kilom 95 ama ben sporla uğraşıyorum vücüt geliştirme yapıyorum yani o yüzden kilom böyle öyle fiziği bozuk göbekli bi insan değilim yani sporcuyum hayatım hep sporla geçti ama ben askerlik şubesinde spor yapıyorum diye belirtmedim ve doğal olarak şartlara göre komando olamam bunu belirtmem gerekiyormuydu askerlik şubesinde veya şimdi tekrar gidip bu durumu bildirsem nasıl olur

şüheda

ben lise 11. sınıf öğrencisiyim komando olmayı düşünüyorum ne yapmalıyım ?
lise mezunu olarak başvuru yapabilir miyim?
Ayrıca ygs-kpss var mı ?

Emrah dağlı

Askerde uzm cvs olarak kalmak için neler gerekli bileğimde dövme var bide orta okul mezunuyum engell olurmu bu yardımcı olursanız sevinirim

Emrah dağlı

Askerde uzm cvs olarak kalmak için neler gerekli bileğimde dövme var bide orta okul mezunuyum engell olurmu bu yardımcı olursanız sevinirim

Yunus Emre Durak

Slm hocam boyun 1.65 18 yaşındayım 50 kiloyum komando olmak istiyorum 2sene sonra askere gidecam vucut egzersizi yapıyorum ve epeyde kalipliyim fıtık ameliyatı oldum sorun olurmu .

Mecit KAPLAN

Abi bende fıtık ameliyatı oldum yaşim dha kucuk 12 yasindayim ama insallah komando olabilirim okul futsal takimindayim ve kas yapmaya ve egzersiz yapmaya basladim umarim fitiktan bir sotun olmaz küçük komando adayıyım 🙂

Muhammet Bilal Biçer

Merhaba Hocam Agustos ayında askerim boyum 1.68 Kilom 60 Askerlik şubesinde komando olmak istiyormusun dediler evet istiyorum dedim sizce de olabilirmiyim herhangi bir ameliyat geçirmedim dimdik çok şükür ayaktayım.

Hatice batıhan

Merhaba ben de komando olmak istiyorum sizce olurmuyum boyum 1.75 kilo da 60 hiç ameliyat geçirmedim elhamdülillah sağlığım da yerinde

Furkan yetiş

Senin 65 kilonun üzerinde olman lazım kardeşim

Komando

Bende sanirim hafif astim var kosarken falan uzun sureli nefes darligi cekmiyorum doktorun verdigi ilac en dusuk seviye ve ben onu sadece 6 ay kullandim uzun sureli degil ben kucuklugumden beri komando olmak istiyorum aklima takıldıda insallah olabiliyorumdur bilgisi olan varsa cevaplarsa sevinirim

Komando

Ayrica bana doktor kışın enfeksiyonlardan korunmam icin verdigini soyluyor

Komando

Koruyucu ozelligi varmis

Komando

Cok sagolun beni sevindirdiniz allah sizden razi olsun peki nasil oluyor

meymet emir

abi bende küçüğüm daha 13 yaşındayım benim halim komando olmak bir fıtık ameliyat geçirdim
ama herhangi bir sıkıntım yok boyum 1.64 kilom 35 ama şu anda kas yapıyorum olabilirmiyim sizce

komando

sağlık muayenesinde bizde doktorun yanında mı oluyoruz yoksa onlar direk karar veriyorlar mı

komando

yoksa bize bir şikayetimiz olup olmadığını soruyorlar mı

Hüseyin karabulut

aynen o da olbılır yanı nıye olmasın be ya

iLYAS CAN BİLGETEKİN

MERHABA İYİ AKSAMLAR BENİM BOYUM 1.68 VE KİLOM 68 69 ALLAH NASİP EDEERSE SENEYE ASKERİM VE KOMONDO OLABİLİRMİYİM VE ŞARTI VARMI HALEN BİRAZ BİLGİLENDİREBİLİRSENİZ SEVİNİRİM

Seaperika28901

Hafif astımlı kisileri yada tamamen kontrol altinda olan astim hastalari komando olabilir mi cok bir nefes darlığı çekmeyen yani. Birde verceginiz bilgi kesin mi. En azından vereceğiniz bilginin ihtimali yüksek mi

Furkan küçük

Boyum 1.77 kilom 76 Komando olabilirmiyim

Deniz012

Komando olanlar şansli bir engeli olupta komando olmayi birak secmelere bile giremeyenler var kıymetini bilmeleri lazım

Deniz012

beni komando yapsalar yemin ediyorum ki geceleri bile uyumam 3 ay dagdan inmem ama olamam işte siz belirliyorsunuz ya

adem ulger

Kolumdaki façalar komando olmaya engel olur silüsüm geldi Manisa Kırkağaç 6.j.kom.egt.a.k.lığı

adem ulger

Aşı yaparken yada komando seçimlerinde sıkıntı olmaz mı

adem ulger

Cvp bekliyorum

Seaperika28901

Ben size komando olup olamayacagimi sordum spor yapsak da bir sıkıntı olmuyorsa ve biz spor muafı almak istemiyorsak

Seaperika28901

Hiç olma ihtimali yok mu yani bakın yani nerdeyse astım ı olmayan insan gibi kosup spor yapabilenleri demi almiyorlar yani hic sıkıntısı olmayan

adem ulger

Rdm durumu olmaz mı inşallah olmaz bize soruyolarmı psikolojik bir sıkıntımız olup olmadığını yoksa direk rdm mi yapıyolar

adem ulger

Herkes rdm olursun diyo doğru mu acaba

adem ulger

Cevap bekliyorum hocam resmen bir haftadır uyuyamıyom

Ahmett

Selamlar hocam benim sorum mevsimsel alerjim var polenlere falan çok ağır değil baharda hapşırıyorum gözlerim kızarıyor burnum akıyor falan bukadar 1- normal askerlik için sorun olur mu 2- komandolik için sorun olur mu 3- askerlik bittikten sonra rütbeli askerlik için (uzman çavuşluk için) sorun olur mu cevap bekliyorum teşekkürler

Barış

hocam ben şuan 18 yaşındayım orta okul mezunuyum komando olmak için lise şartmı

Barış

Yani komando olmak için lise mazunu da olmam gerekiyor mu komando olmak için sınavlara girmek gerekiyormu bana bu konulard biraz net bir bilgi verirseniz sevinirim

Deniz012

Beni komando yapsalar ben 3 ay dagdan inmem geceleri uyumam be ama olamam siz belirliyorsunuz ya simdi bana arti ve eksileri var deme

Çağatay

Selamlar hocam
Göz doktoruna gittiğim de 1 derece sol göz 1.5 sağ göz miyop imiş astigmat dereceleri sol 0.25 sağ 1 idi sanırım göz çizdirebilir miyim dedim hayır kesinlikle olmaz göz değerlerin çok düşük dedi asker olacağımı söyledim bir sıkıntı olur mu diye olmaz dedi numaralar düşük diye çizdiremiyorum da askerlik için bir sorun olur mu komandoluk için ve bir de rütbeli askerlik uzman çavuşluk için

Çağatay

Attığınız linki okudum inceledim teşekkür ederim askerlik bittikten sonra rütbeli askerlik için bir sorun olur mu peki uzman çavuşluk için . Ve bir de göz derecesi nasıl hesaplanıyor baktım bulamadım o attığınız linkte. Teşekkür ederim.

Junicest

Bende astım var bir sıkıntım yok herseyi yaparım gerekirse km lerce kosarım sıkıntım yok ayrica solunum fonksiyon testi iyi cikarsa yani astim olsa bile kotu cıkmazs tes t komando olabilirmiyim

Ahmet Akgun

Merhabalar, boyle bilgilendirici bir site hazirladiginiz icin tesekkurler.

Yurtdisinda ikamet ediyorum, bedelli askerlik hakkina da sahibim ama vatani gorevimi en iyi seklide yerine getirmek icin hep komando olmayi istemisimdir. Universite egitimim devam ediyor, nasipse seneye bitirecegim. Yalniz okul bitince 32 yasinda olacagim. Er ya da erbas komando olmak icin fazla gibime geliyor. Yedek subaylik yoluyla 32 yasinda komando olunabilir mi?

oğuzhan açar

ben 19 yaşındayım 180 boyunda ve 76 kiloyum.komando olmayı çok istiyorum fakat lise mezunu değilim.

oğuzhan açar

Ben 19 yaşındayım 180 boyunda ve 76 kiloyum komando olmayı çok istiyorum fakat lise mezunu değilim.ilkokulu bitirdim.ne yapmam gerekiyo

احمد عبد الرحمن

اريد الانظمام انا من سورية وأتمنى
انا من ادلب الله يحميك أردوغان ويحمي شعب تركية

احمد عبد الرحمن

احمد عبد الرحمن
العمر 20 انا في تركيا الآن
ارجو منكم قبول الدعو الطول 180
المخابرات التركية صعبة لكن اجمل

suri savar

sizden bir sikim olmaz hayale bak ne içiyorsunuz siz oğlum manyakmısın ne işin var askerde oh memeleket ne güzel değilmi iş var aş var oh mis puşt oğlu puşt.

KommAnD

Boyum 175 55 kiloyum 60 kiloya ciksam komando olabilirmiyim?

deniz turan

merhaba ben gözlerimi çizdirsem komando olabilir miyim ve küçükken koluma tel takmışlardı ma çıkmıştı 3 ay sonra olabilir miyim ?

Yusuf can

Ben komandolugu meslek olarak yapmak istiyorum da nasıl bi anlatirmisin

fatih sevinc

Ben komando olmak ve askerde uzman cavus olarak kalmak istiyorum boyum 175 kilom 58 sizce komando olabilirmiyim ve komando olmak bizim elimizdemi

Robust special team

Arkadaşlar özellikle şunu belirteyim komando eğitimi ve sonraki arazi şartları çok ağırdır. Yani spor salonunda şişmiş bodyciler bile yapamazlar., yıllarca demircilik inşaatcılık vebenzeri ağır işlerde çalışmış pişkin ve dayanıklı kişiler yapabilit zaten hetked yapsbildeydi komandolukts sıradan bir askerlik olurdu. Ben sirtında tam teçhisat 50kilo sırt çantası elinde şerit mermisi ile 20 kilo mg3 yani 70 kilo ile kilometrelerce intikal etmiş bir ağabeyiniz olarak size tavsiyem komando beden eğitimi kriterlerini elde edip ( 100 mekik 100 şınav 5 km.teçhisatlı 10 km.koşu botla spor ayakkabısı ile iki katı tarzan merdiveni gibi kondüsyonunuzu artırarak buna hazır olmanızdır.

Faruk kararas

8 yıldır inşaatta demirciyim dayanırım everallah

ÜMİT Kurt

Kardeş

Mehmet Emin

Boyum 173 Kilom 70 ciddi bir ameliyat geçirmedim

Furkan dinç

Benim küçük yaşta bacağım kırılmıştı. Sıkıntı olurmu

Başa dön tuşu