Bedelli Askerlikte 2017 Milat Olabilir Mi?

Toplum arasında askerlik bir “vatan borcu” olarak nitelendirilir. Özüne bakıldığı zaman askerlik gerçekten de bir borçtur çünkü askerlik; askerlik hizmetini yapmasında her hangi bir engel bulunmayan kişiler için zorunlu olarak yapılması gereken bir ödevdir. Ülkemizde 20 yaşına gelen her asker askerlik borcunu ödemek zorundadır. Peki askerlik bir borç ise askerlik borcunun illa ki hizmet ile ödenmesi mi gerekir? Askerlik borcunun para ile ödenmesi mümkün değil midir?

Bedelli Askerlik neden bir Yol Vergisi olmasın?

Geçmişe yolculuk yapıp eskiden nasıl uygulamalar olduğuna bir bakalım. Türkiye Cumhuriyetinin kurulduğu ilk yıllarda “yol vergisi” adı altında il sınırları içerisinde yaşayan ve 18 yaşını dolduran her erkek vatandaştan yol vergisi alınırdı. Yol vergisinin tutarı her vatandaş için aynıydı. Parası olan vatandaşlar bu vergiyi para ile, parası olmayan kişiler ise yol inşaatlarında yol yapım çalışmalarına katılarak borçlarını öderlerdi. Çok ilkel bir vergilendirme çeşidi olarak görülebilir fakat bu durum ülkemizde 1952 yılına kadar uygulanmıştır.

Bedelli askerlikte bir borçtur ve günümüzde askerlik borcu hizmet olarak ödenmektedir. Zaman zaman çıkan bedelli askerlik uygulamaları sayesinde askerlik borcunun para ile ödenebilmesi de mümkün kılınmaktadır. Askerlik bir borç ise bu borcun uygun koşullar oluştuğunda para ile ödenmesinde bir sakınca bulunmamaktadır.

Kalıcı Bedelli Askerlik Uygulanabilir mi?

Konunun bedelli askerlikle ilgili kısmına gelecek olursak bedelli askerliğin geçici olarak gündeme gelmesi yada getirilmesi aslında doğru değildir. Çünkü bir yükümlülük hizmet olarak ödenebiliyorsa maddi olarak ödenebilmesi de pek ala mümkündür ve daha önceki yıllarda yapılan bedelli askerlik uygulamalarında bu görülmüştür. Bedelli askerliğin kalıcı bir uygulamaya dönüştürülmesi gerekmektedir. Bedelli askerliğin çıkıp çıkmayacağının belirsiz olması binlerce kişinin asker kaçağı olmasına, bakaya kalmasına ve kapısından bile geçmeyecekleri üniversitelerde sözde yüksek lisans yapmalarına neden olmaktadır. Uygulanan bu politika ile bedelli askerlik yolu gözleyen gençler bir belirsizliğe sürüklenmektedir. Olması gereken isteyenlerin bedelli olarak isteyenlerin ise askere giderek borçlarını ödemeleridir.

Peki kalıcı bedelli askerlik nasıl uygulanabilir? Devlet her yıl yenilenecek bir taban fiyat belirler ve o yıl askere gidecek kişiler ya askere giderek borçlarını hizmet olarak öderler ya da belirlenen parayı ödeyerek hazineye destek olurlar. İki durumda da adil bir durum oluşmuş olur. Herkes borcunu ödemiş olur. Askere giden neden gittim demez askerliğini bedelli olarak yapanın da bedelli askerlik bugün mü çıkacak yarın mı çıkacak diye başı ağrımaz.

Kalıcı bedelli askerlik uygulamasının getirilebilmesi için devletin öncelikle halkın zihninde yer eden askerlik fikrini biraz değiştirmesi gerekmektedir. Askerliğin bir borç olduğu ve bu borcun para ile de ödenebileceği halka en ince detayına varıncaya kadar anlatılmalıdır. Kalıcı bedelli askerlik için belirlenecek paranın askerliğini hizmet olarak yapanın hizmetine denk olması şartı sağlanabilir ise kimsenin aklında bir soru işareti de kalmaz. Bedelin çok düşük olması ise zengin-fakir ayrışmasını körükler ve toplumu ayrıştırır.

Parası olmayan fakat askerliğini bedelli olarak yapmak isteyenler ne olacak derseniz onlar da devlete borcunu hizmet olarak ödeyebilirler? Mesela öğretmen askeri öğretmenlik yapar ve askerlik süresi boyunca öğretmenliğe devam eder fakat para almaz. Devlet ihtiyaç duyduğu hizmetleri yayınlar ve isteyen olursa bu hizmetleri yapmak için gönüllü olur. Bu sayede yükümlü borcunu ödemiş olur. Örnekler çoğaltılabilir.Hizmet borcu farklı bir hizmet yapılarak da ödenebilir. Askerlik hizmeti yerine kişi öğretmenlik yada mühendislik hizmeti yaparak da borcunu ödeyebilir. Devlete 2 elma borcu olan devlete 2 armut verir ve borç kapanmış olur…

Profesyonel Ordu Kurulması

Yukarıda saydığımız her şey tabi ki profesyonel ordunun kurulması ile mümkündür. Profesyonel ordu kurulduğunda bedelli askerlik için para ödeyenlerden gelen düzenli para ile profesyonel ordu finanse edilebilir. Teknoloji çağında yaşadığımız bu günlerde insan gücü yerine makinelerin kullanılmasının askeriye için çok daha mantıklı olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Eskiden binlerce askerin toplanıp başaramadığı işleri şimdi tek bir uçak saniyeler içerisinde başarabilmektedir.

Ordu da nitelik değil nicelik önemlidir. İş bu sebeple profesyonel orduya geçilmesi şarttır. Düzenli bedelli askerlik uygulaması sayesinde de bu profesyonel ordu finanse edilir ve kalıcı bir askeri sistem kurulabilir.

Kalıcı Bedelli askerlik özetle;

  1. Devlet için çok iyi bir gelir kapısıdır. Bedelli askerliğin kalıcı hale getirilmesi düzenli bir gelir kaynağı yaratacaktır.
  2. Bedelli askerliğin kalıcı hale getirilmesi belirsizlikleri ortadan kaldıracak asker kaçaklarının ve bakaya durumda olanların durumunu netleştirecektir.
  3. Profesyonel orduya geçmemizle sistemli ve daha teknolojik silahlarla donatılmış ve daha eğitimli askerlere sahip olmamızı sağlayacaktır.
  4. İnsanlar kurulu düzenlerini bırakıp askere gitmemiş, toplum içerisinde üretim kişilerin askere gitmesi nedeniyle kesintiye uğramamış olacaktır.
  5. Profesyonel orduda görev yapmak isteyen ve işsiz olan kişilere istihdam yaratacaktır.

Özetle ordunun ihtiyaçları, öncelikleri ve görüşleri dikkate alınarak kalıcı bedellik uygulaması ve profesyonel orduya geçiş için çalışmalar yapılmalıdır. Yapılacak bu çalışmalar ülkemiz gençlerinin geleceğe çok daha umutlu bakmasını sağlayacak, askerin manevra kabiliyetini artıracaktır.

Çok geç kalmadan 2017 yılı içerisinde bu tür bir çalışmanın yapılması ve 25 yaş ve üstü kişiler için 15 000 TL taban bedelle bu bedelli askerlik  uygulamasına geçilmesi gençlerin ricasıdır.

Son olarak Bedelli Askerlik bekleyen herkesin buluşup birlikte hareket edebilmeleri için hazırladığımız forum sitemize katılımlarınızı bekliyoruz. Amacımız birlikte olduğumuzda elde edeceğimiz güçten faydalanarak 2017 yılında bedelli askerlik çıkmasını sağlamak.

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
8 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Gizem Ak

Harika bi yazı olmuş tüm yazılanlar çok mantıklı ve ülke menfaatine yarayacak öneriler 25 yaş üstü bedelli tez vakitte çıkmalı…

Halil Kara

Ufuk açıcı bir yazı. Bedelli kalıcı hale getirilir ve profesyonel orduya geçilirse bu hem vatandaş için hem de uzun vadede ülkemiz için çok faydalı olacaktır. Bedelli askerlik yasasının bir an önce çıkarılmasını istiyoruz.

Mahmut Demir

Çok güzel ve açıklayıcı bir yazı olmuş umarım devlet büyüklerimizde bizi duyar ve böyle düşünür

yusuf taskin

tam destek cumhurbaskanligine ve msb tbmm yazalim yas 25

Başa dön tuşu