Kışlaya Sokulması Yasak Eşyalar Listesi

Bildiğiniz üzere askerlik disiplin isteyen bir iştir ve disiplin oluşturmanın en önemli koşullarından biri de kural koyup koyduğunuz kuralı uygulamaktır. Şüphesiz ki askeriyede bir çok katı kural bulunmakta bu kurallar da zaman zaman askerlik görevini yerine getiren er ve erbaşlara ciddi sorunlar yaratmaktadır. Bu yazımızda kışlaya girmesi yasaklanan eşyaların listesini sizlerle paylaşacağız.

1) Telefon : Alınan bir kararla artık kışlada mesai saatleri dışında cep telefonu kullanmak serbest. Fakat serbest dediysek bu öyle kafanıza göre her yeri ve herkesi arayabileceğiniz anlamına gelmiyor. Askerde kullanacağınız telefonun fotoğraf çekme özelliğinin olmaması gerekiyor. Bununla birlikte kullanacağınız hatta tanımlanan 7 numara dışında başka numaraları aramanız da mümkün değil. Bu uygulamanın amacı askerin eşi, anne babası ve sevdiği kişilerle iletişim kurmasını sağlamak, askerin moral ve motivasyonunu artırmaktır. Telefon kullanmak tamamen serbest olmasa da önceki yıllarda telefonun hiç kullanılamadığı düşünülürse şu anki durum büyük nimet. Eskiden kışlaya gizlice cep telefonu soktuğu tespit edilip yakalanan ve 6-7 gün disko (askeri hapis cezası) cezası alan binlerce asker vardı. Özetle telefon serbest fakat kullanılacak telefonun internet ve kamera özelliklerinin olmaması gerekiyor.

Kışlada telefon kullanımının başlamasıyla birlikte telefon kullanımı için tasarlanmamış olan kışlalarda ciddi anlamda şarj sorunu yaşandığını da belirtmekte fayda var. Askere giderken şarjı çok uzun süre giden ve çalınma riskine karşı bir hayli ucuz olan telefonlardan almak faydanıza olacaktır.

2) Fotoğraf Makinesi ve Kamera : Kışlaya fotoğraf makinesi ve kamera benzeri cihazlar sokmak yasak. Bu cihazları kışlaya izinsiz sokanlar hakkında yasal işlemle uygulanmakta. Kamera ve fotoğraf makinesine ihtiyaç duyarsanız kışla içinde uygun fiyata fotoğraf çeken ve fotoğrafçılık yapan birim mevcut. O kişi ile iletişime geçerek fotoğrafınızı çektirebilirsiniz. Fotoğraf ve video kayıt cihazı neden yasak diye soracak olursanız askeri bilgilerin dışarıya sızdırılması askeriyede güvenlik açığına neden olabilir. O nedenle kışla içerisinde video kayıt yapmak yada fotoğraf çekmek ciddi suç olarak kabul görüyor.

3) Radyo ve elektronik eşyalar : Kışlaya türlü çeşitte elektronik eşya sokmak yasaktır. Örnek vermek gerekirse kışlaya kettle sokup çay yapamazsınız. Yada elektrikli battaniye benzeri bir cihazı da kışlada kullanmanız mümkün değildir.

4) Kitap ve yasak yayınlar : Kitap okumaya meraklısınız ve kışlada boş vakitlerde kitap okuyayım ve boş vaktimi faydalı bir şekilde değerlendireyim diye düşünüyorsanız bilmeniz gereken önemli bir konu var. Askeriyede binlerce kitap yasaklı kitaplar listesinde. Kışlada kitap okumayı düşünüyorsanız öncelikle aldığınız kitabı komutana vermeniz gerekiyor. Komutan kitabı alıp inceliyor ve kitabın yasaklı kitaplar listesinde olmadığından emin oluyor. Eğer kitap yasaklı kitaplar listesinde değilse kitap size veriliyor ve okumanıza izin çıkmış oluyor. Fakat kitap yasaklı kitaplar listesinde ise kitap komutanda kalıyor siz terhis olana kadar da kitabı alamıyorsunuz.

5) Çakı ve Silah : Askeriyede çakı veya silah benzeri delici, kesici, ateş edici alet taşımanız kesin suretle yasaklanmıştır. Askeriyede bu tür aletleri kullandığı tespit edilenler hakkında ciddi kanuni yaptırımlar vardır. Kullanılmamalı ve kullananların da derhal komutanlara bildirilmesi gerekir. Suç işlememek önemlidir fakat gördüğünüz suçu bildirmemek de size kanuni sorumluluklar yükler.

6) İlaç, hap ve uyuşturucu maddeler : Ne kışlada ne de dışarıda uyuşturucu madde kullanmak, kullandırmak, almak, satmak serbesttir.Her yerde uyuşturucu ile ilgili işlem yapmak suçtur ve uyuşturucu ile bağı olan herkes hakkında gerekli cezayı yaptırımlar uygulanır. Askeriyede ağrı kesici ilaç bulundurmak bile suçtur. Eğer ilaca ihtiyacınız var ise revire çıkar doktora görünürsünüz. Doktor size ilaç yazarsa size her gün 1 ilaç verilir. İkinci bir ilaç size verilmez. İlacınız bitene kadar her gün tek tek alırsınız ilaçlarınızı. Toplu halde kutu ile ilaç bulundurmak yasaktır. Askerde sigara içmek serbesttir fakat her türlü marka kışla kantininde bulunmaz. Bir kaç çeşit ürünle askerde idare etmeniz gerekebilir.

7) Dışarıdan getirilen gıda maddeleri : Zehirlenme riskine karşı kışla dışından getirilen tüm gıda maddeleri yasaktır. Kışla kantininde satılan yada yemekhanede verilen yemekler dışında dışarıdan yemek getirmek yada sipariş verip getirtmek yasaktır. Kışla içine kesinlikle dışarıdan yemek girmesine izin verilmez.

8) Tüm bu maddelere ek olarak kışla içerisinde sivil kıyafetlerle dolaşmak da yasaktır. Askeriyenin size verdiği eşyaları askerlik başından askerlik sonuna kadar kışla içerisinde her yerde her bölgede giymek zorundasınız. Sivil kıyafet giyip ortalıkta dolanan kişi hakkında cezai işlem uygulanır. Bununla birlikte askeriyede haftasonu iznine çıkarken askeriyede kullandığınız hiç bir malzemeyi dışarıya çıkaramaz ve kışla dışında hiç bir askeri malzemenizi kullanamazsınız. Spor ayakkabılar dahi kışla dışına çıkarılamaz ve kullanılamaz.

 

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
9 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Arif Kurt

Hocam yukarıda askeriye dışında kamuflaj giyilmez diye okudum yani askeri malzemeler askeriye dışında giyilmiyormuş fakat ben görüyorum ve izliyorum sosyal medyada kamuflaj ile anne babalarını ziyarete gelenler gezenler oluyor.İkinci sorum ise kamerasız ve internetsiz telefon dışında yasakmış fakat hocam şimdi hemen hemen her askerin elinde android markalı telefonlar var ve paylaşımda bulunuyorlar bu nasıl oluyor.

Arif Kurt

Cevabınız için teşekkürler hocam. Ben de sordum soruşturdum da hocam hatta astsubayından tutun da uzman çavuşuna kadar sordum bazı birliklerde yasak değilmiş bazı birliklerde ise yasakmış. Kamuflaj için de şey demişlerdi doğuda yasak fakat batıda yasak değil. Doğuda bavuluna koyup batıda giyebilir denmişti.

Hikmet GUVEN

Rütbelilere de kışla dışı üniforma giymek kesinlikle yasak mıdır? Mesaiye geliş gidişlerde üniforma ile giriş çıkış yapılabilir mi yoksa erlerde geçen kurallar onlarda da geçerli mı?

Burak agir

Şarjlı tras makinasi götürsem girişte sıkıntı olur mu acaba

MEHMET AKBURUN

SİGARA SERBESTMİ?

Sevket

Biz 3 arkadaş kışlanın dışından yemek siparişi ettik alay komutani ve tabur komutani yakaladı tutanaklarimızi istedi ceza ne olur

Eda güven

Nişanlıma termos ve poşet çaylardan oluşan hediye kutusu hazırlayıp göndermek istiyorum içeriye alırlar mı

Başa dön tuşu