Bedelli Askerlik Ne Zaman Çıkacak?

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan gazetecilerin sorusu üzerine bedelli askerlik konusunda açıklamalarda bulundu. Partisinin grup toplantısında konuşma yaptıktan sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan “Bedelli askerlikle ilgili daha önce bir açıklama yaptığıma dair basında bir takım haberler çıktı. Bu haberler şahsıma ait değildir. Bedelli 2017 yılı bedelli askerlik konusunda henüz bir açıklamam olmadı. Bedelli askerlik konusunda Sayın Binali Yıldırım ile gerek görülmesi halinde bir bedelli askerlik değerlendirmesi yapılır fakat şu an için bedelli askerlikle ilgili bir çalışmamız yok.” dedi.

 

Konuşmasına kabinede bakanların bedelli askerlikle ilgili kendi aralarında konuştuğunu belirten Erdoğan “gündemimizde şu an için bedelli askerlik konusu yok fakat kabinede bedelli askerlikle ilgili dedikodular var” dedi. Buradan anladığımız şudur ki henüz hükumet bedelli askerlikle ilgili herhangi bir çalışma yapmamış.

Peki diğer bakanlar bedelli askerlik hakkında ne gibi açıklamalarda bulundular? Bakanların bedelli askerlik hakkında yaptığı açıklamaları sizler için derledik:

Hükümet sözcüsü Sayın Numan Kurtulmuş’un bedelli askerlik ile ilgili açıklaması : 

Yapılan bakanlar kurulunun bitiminde bir takım açıklamalarda bulunan Numan Kurtulmuş  “Bedelli askerlik konusunda ciddi bir talep olduğunun farkındayız. Bedelli askerlikle ilgili sosyal medya üzerinde örgütlenerek bize taleplerini ileten çok sayıda vatandaşımız var ve bedelli askerlik konusu sürekli sıcak tutuluyor fakat henüz Bakanlar Kuruluna bedelli askerlikle ilgili bir teklif yapılmadı. Net bir şekilde şunu söyleyebiliriz ki bedelli askerlik şu an için hükumet gündeminde yoktur.” dedi.

Selma Yazıcı’nın bedelli askerlikle ilgili açıklaması :

AK Parti İstanbul İl Kadın Kolu Kurucu Üyesi Selma Yazıcı AK Parti İstanbul İl Başkanlığının organize ettiği iftar yemeğine katılan Erdoğan’a “Bedelli askerlik” konusunu sordu. Erdoğan’ın “Söz veremem fakat mevcut durumun yani bedelli askerlik taleplerinin farkındayım. Sayın Başbakanlar konuşup durumu değerlendirelim. Eğer ihtiyaç duyarsak bedelli askerliği gündeme alırız ” dediğini iletti.

Selma Yazıcı, Cumhurbaşkanı’na “bu söylediklerinizi vatandaşa iletmemde sorun var mı? Herkese bedelli askerlikle ilgili bu fikrinizi iletebilir miyim?” diyor. Erdoğan da “Bedelli askerlikle ilgili söylediklerimi sosyal medyada yazabilirsin” diye onaylıyor.

Sayın Yazıcı’nın bedelli askerlik müjdesi bekleyen milyonlarca insanı bilgilendirdiği o twitter mesajları…

selma yazıcı bedelli askerlik açıklaması

Sayın Binali Yıldırım’ın bedelli askerlik hakkında yaptığı açıklama: 

Gazetecilerin bedelli askerlik gündemde var mı sorusu üzerine Sayın Yıldırım “bedelli askerlik gündemimizde u an için yok. Bildiğiniz üzere şu anda bir çok bölgede terör örgütleri ile amansız bir mücadele veriyoruz. Şu an tüm dikkatimizi tüm ağırlığımızı terörle mücadele konusuna vermiş durumdayız. Şu an için bedelli beklentisine girilmesin. Amacımız terörün kökünü kazımak ve şu an sadece bunu düşünüyoruz” dedi.

Milli Savunma Bakanı Sayın Fikri Işık’ın bedelli askerlik açıklaması : 

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık askerlik çağı gelen on binlerce gencin büyük bir merakla bedelli askerlik müjdesinin gelmesini biliyoruz dedi. Işık “şu anda terör örgütleriyle hem sınırlarımız içinde hem de sınırlarımız dışında azim ve kararlılıkla mücadelenin devam ettiğini ve böyle bir ortamda bedelli askerlik uygulamasının hükumet gündeminde olmadığını belirtti.  Genelkurmay Başkanlığının da bedelli askerlikle ilgili olarak henüz bir talebi yok.” dedi.

 

Adalet Bakanı Bekir BOZDAĞ’ın bedelli askerlik açıklaması : 

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ “Şu anda hükumet gündeminde bedelli askerlikle ilgili bir çalışma yok ve Milli Savunma Bakanlığımızın da bedelli askerlikle ilgili henüz bir çalışma yapmadığı biliniyor. Kısa dönem içerisinde bedelli askerlikle ilgili bir beklentiye girilmemesi gerekir” dedi.

Daha önce Türkiye’de bedelli askerlik kaç defa çıktı? 

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde çeşitli sebeplerle toplamda 10 kez bedelli askerlik uygulamasına gidildi. 12 Eylül 1980 darbesinden sonra ise toplamda 4 kezi bedelli askerlik uygulaması uygulandı. En son yürürlüğe giren bedelli askerlik yasasından 1 Ocak 2015 tarihinde 28 yaşından gün almış olan ya da 31 Aralık 2014 tarihi itibariyle 27 yaşını doldurmuş olan kişiler faydalanmıştı.  Son uygulamada bedelli askerlik ücreti 18 bin TL olarak belirlenmişti.

bedelli askerlik 2017
bedelli askerlik 2017

 

İlgili Makaleler

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu